Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

27 Haz 2012

Posted by Onur Birler Haziran 27, 2012


Küçük bir kız çocuğu olduğum zamanlardan beri kitaplar en yakın arkadaşlarım oldu.

Yaz geldiğinde okullar kapanır kapanmaz Edebiyat öğretmeni olan annem beni kitapçıya götürür karne hediyesi olarak o zamanlar yayınlanan çocuk kitaplarının serilerini alırdı. Renkli kapaklarına bakmaya doyamadığım  Altın Yayınevi kitapları, minik boyutta içi mavi kumaş kaplı dışı renkli resimli Milliyet çocuk kitapları, Enid Blayton ‘ın macera dolu  serileri, Gülten Dayıoğlu‘nun duygu yüklü kitapları, Muzaffer İzgü’nün okurken deli gibi güldüğüm Ökkeş serisi ve daha niceleri...Okumadığım çocuk kitabı çok azdır tahminimce.

Büyüdükçe okuduğum kitaplarda değişti  haliyle...Genç kızlık dönemimde İpek Ongun’ u çok sevmiştim. Bir Genç Kızın Gizli Defteri, Yaş On Yedi, Bir Pırıltıdır Yaşamak birkaç kere okuduğum kitaplardı. Betty Smith ‘den Bir Genç Kız yetişiyor romanını en az dört kere okumuşumdur. Tabii o dönemde annemin de yönlendirmesiyle yavaş yavaş kişisel gelişim romanlarına (o zamanlar Leo Buscaglia kitapları yoğundu), daha sonra da Dünya Klasiklerine geçişim başladı. Anne ve babası öğretmen olan bendenizin evinde 3000'den fazla kitap vardı ve benim için bulunmaz bir hazineydi.  Bir yaz tatili boyunca sadece Dünya Klasiklerini okuduğumu bilirim. Savaş ve Barış, Anna Karenina, Dorian Grey’in Portresi, Tess, Çanlar Kimin için çalıyor, Aşk ve Gurur, Kramozov Kardeşler, Suç ve Ceza....vs  vs. 

O dönemde televizyonda çok fazla kanal yoktu ,bilgisayar her evde yoktu, internet daha keşfedilmemişti ve yapılabilecek seçenek çok çok azdı. Ben de sabah kalkar kalkmaz kahvaltıdan hemen sonra elime kitabımı alır koltuğa uzanır akşam olup yatana kadar kitap okurdum. Annesinin yeter kızım bırak artık okuma dediği çok az insan vardır herhalde :)

Okumanın senelerdir en büyük hobim haline gelmesinin sonucu olarak çok hızlı bir şekilde okuma kabiliyetim oluştu.  Elime aldığım ortalama 300 sayfalık bir kitabı bir gün içerisinde okuyup bitirebiliyorum. Ki artık eskisi gibi sabahtan akşama başından kalkmadan okuma gibi bir olanağım yok maalesef. Eğer çok keyif aldığım bir kitapsa kendi deyimimle “idareli okuyorum”  ki çabucak bitmesin en az 2-3 gün keyfini sürebileyim kitabın :) 
Eğer çok oyalanırsam da kopabiliyorum kitaptan ve ortamından. Okurken birçok kişinin aksine müzik dinlemem hatta mümkün mertebe sessiz bir ortam seçerim kendime. Bunun sebebi de okurken kitapla birlikte onun çok özel dünyasına giriyor olmam. Mutlaka kitabın baş karakteri ben olurum, onun çektiği acıları çeker,sevinçlerine güler, onunla aşık olurum. Evini tarif ediyorsa kitapta mutlaka kafamda döşerim o evi .Böyle yazınca sanki psikolojik bozukluk gibi görülse de (!) aslında değil :) Sadece kitaba kendini fazla kaptırmak ve sınırsız hayal gücünü çalıştırmak ve bambaşka heyecanlar yaşamak...

Bu arada kitap türleri arasında en çok roman okumayı  severim. Artık eskisi kadar boş zamanım olmadığından çok nadir diğer türleri okuyorum . Roman türleri içinde de son zamanlarda favorim yeni keşfettiğim  Tarihi Romans kitaplar. Dükler, düşesler, kontlar, lordlar, ladyler...

Eski zaman aşk masalları...
En yakışıklı , en kahraman ,en dürüst (ve ayrıca genelde çok zengin) erkekler ile kat kat ipekler satenler içinde hepsi birbirinden güzel ,alımlı, zeki ladyler...
Renkli balo salonları, kötü karakterler, acı ayrılıklar ve ateşli kavuşmalar ...
Aslında çoğu zaman edebi değeri  olmayan romanlar (gerçi bu türde Jane Austin’in Aşk ve Gurur romanı edebi eserdir)  ama okuması keyifli,  o dönemleri hayal etmesi keyifli ve en önemlisi  çok eğlenceli  vakit geçirtmesi :)

Günümüzdeki  hızlı ve  stres dolu  hayatımda küçükte olsa nefes alma başka dünyalara gitme fırsatı...
Ayrıca  kütüphanemde zengin bir arşivi bulunan , ortaokul zamanlarımda tanışıp aşık olduğum ve türünün bulabildiğim tüm eserlerini okuduğum ve son yıllarda Twiligt Saga ile popülerleşen Vampir kitapları da 70 yaşıma gelsem de severek okuduğum kitaplar olarak kalacak.

Burada sevdiğim iki türdeki romanlardan okuduklarımı ,hissettiklerimi, aşık olduklarımı,nefret ettiklerimi bazen de kitap özetlerini yazıyor olacağım. Umarım benim gibi bu iki türü de okumayı seven diğer okuyucularla buluşur güzel bir paylaşım ortamı yaratabilirim.

Son söz: Dikkat Spoiler İçerir !!

Bol okumalı günler dileğimle
Sevgiler......

The Reading Lady


27.06.2012

0 yorum:

Blog içi arama