Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

29 Haz 2012

Posted by Onur Birler in , , , , , , , | Haziran 29, 2012


Şaperon ya da İngilizce yazılışıyla Chaperon(e)   18.yy da özellikle erkeklerin de bulunduğu ziyafet, dans,davet, düğün gibi sosyal etkinliklerde genç ve bekar bir kadına eşlik eden görevli kadınlara denir. 

Bu refakatçi kadınların ya uzun bir süredir evli olması ya da dul bile olsalar ileri yaşlarda olmaları gerekirdi. Eşlikçi de diyebileceğimiz bu yaşlıca kadınlar erkeklerin de bulunduğu ortamlarda refakat ettikleri genç kızın namusunun, haysiyetinin ve saygınlığının hiç bir şekilde sorgulanmayacağının garantisidir. Çünkü o dönem ki koşullarda bir genç kızın bir erkekle yalnız olarak bir yerde baş başa konuşurken bile görülmesi o kızın tüm saygınlığını götürür ve bir daha kimsenin evlenmek istemeyeceği saygı duyulmayan iffetsiz bir kadına dönüştürürdü. Ki bu o dönemlerde bir genç kızın başına gelebilecek en korkunç olaylardan biriydi. Böyle tatsızlıklara mahal vermemek için de genç kızlar beğendikleri bir erkekle konuşacak dahi olsalar yanlarında mutlaka şaperonları olmalıydı.

İlginç ve gereksiz detay :  Şaperon olmak deyimi (to be a chaperon) ilk kez 1796 yılında Jane Austen in ölümsüz romanı Aşk ve Gurur'u 1811 de yayınlamadan önce "Elinor and Marianne" adıyla yazdığı taslaklarında kullanılarak yazılı olarak literatüre geçmiştir.The Reading Lady

0 yorum:

Blog içi arama