Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

19 Kas 2012
The Reading Lady
Uzun zamandır müsait olamadığımdan blogumu ihmal etmiştim. Ama bu süre zarfında uzun zamandır okumak istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım Judith McNaugt kitaplarını okudum. Gerçekten bu türü seven biri olarak JM okumamış olmam benim için çok büyük bir kayıpmış onu anladım. Tabii ki hemen tüm karakterlere aşık oldum. Rüya takım olmuşlar resmen  Jason, Jordan, İan, Stephen, Royce, Clayton...

Bu arada Facebook'ta Judith McNaught’un Türkçe bir fan sayfası var ve süper şeyler yayınlıyorlar. 3500 kadar üyesi var ve Judith herolarına JM Boys diyorlar ki bu da benim çok hoşuma gitti. Açıkçası bu kadar çok kişinin tarihi romans okuduğunu ve sevdiğini bilmiyordum. Neyse yalnız olmamak çok güzel :)

Yazmak istediğim konular hakkında bir liste yaptım ve müsait oldukça bunları araştırıp burada paylaşacağım. Bugünkü dersimiz Düello nedir ve nasıl yapılır?


 Hemen hemen tüm tarihi romanslarda erkek kahramanımız bir şekilde ya gençlik yıllarında düello yapmıştır ya da kızımıza laf söyleyen ya da kötülük yapan biriyle onun onurunu korumak için düelloya girer. Sert bakışları ve tüm yakışıklılığıyla kötü adama  “Şahitlerini seç, şafak vakti buluşalım!” gibi sözlerle rakibini davet eder.
Öncelikle Düello, iki kişi arasında bir onur sorununu çözmek için belirli kurallara göre öldürücü silahlarla yapılan dövüştür.
Ortaya çıkış zamanları İlk Çağ' a kadar dayansa da bizim bildiğimiz anlamıyla düello Orta Çağ’da Avrupa’da şekillendi. Önceleri bir yargı biçimiydi. Şöyle ki suçlayan ve suçlanan arasındaki sorunu yargıçlar kanıt bulamadığı için çözemiyorsa iki tarafın düello yapmasına karar verilirdi çünkü Tanrı önünde haklı bir kişinin asla yenilmeyeceğine inanılırdı ve açık bir biçimde hakemler ve halkın önünde gerçekleşirdi. Düelloyu kaybeden ölmemişse, bu yolla suçu kanıtlanmış sayıldığı için cezalandırılırdı. Düellonun bu biçimi Fransa'da 1547'de yasaklanırken, İngiltere'de 1819' a kadar sürdü. Ama gizli olarak uzun seneler devam ettiği bilinmekte.

Düello bundan sonra soylular arasında onur sorunlarını çözmek için başvurulan bir yöntem oldu. Onurunun zedelendiğine inanan kişi, kendisine hakaret eden kişiyle düello teklif ederek onurunu kurtaracağına inanırdı.

Fransız Düello Tabancası


Onurunun zedelendiğini düşünen kişi, yanına iki tanık alarak rakibini düelloya çağırırdı. Rakibi de iki tanık bulur, bu tanıklar uyulacak kuralları belirlerdi. Silah seçimini düelloyu isteyen kişi yapardı. Bu silahları getirir ve önce rakibinin seçmesini beklerdi ve kalan diğer silahı da kendisi alırdı. 
düello silahları


düello silahları


Genelde kılıç ya da tabanca kullanılırdı. Tanıklar düellonun yapılacağı alanın enini boyunu ölçer ve silahları denetlerdi. Düellocular kılıçla dövüşüyorlarsa, bunun belirlenmiş alan içinde gerçekleşmesi gerekirdi. Düello için silah saptanmışsa, düelloya tutuşan kişiler tanıkların saptamış olduğu uzaklıktaki işaretli yerlerden aynı anda ateş ederlerdi. Bu zamanı şahitlerden birinin bir mendili yere atması gibi bir işaretle belirlerlerdi. Eğer çok ağır bir suçlama söz konusu değilse, karşılıklı birer el ateşle ya da hafif bir yaralanmayla düello sona ererdi. Ağır bir suçlamada ise, düello ölümle ya da ağır yaralanmayla sonuçlanacak biçimde gerçekleşirdi. Tanıkların da birbirleriyle dövüştüğü dönemler de olmuştur.
19.yy
1869 yılında bir düelloda kullanılmış Fransız kılıcı
19.yy Fransız Duello Kılıcı
19.yy İtalyan Duello Kılıcı

17. ve 18. Yüzyıllarda düellolarda kılıç kullanılırken, 18.yy sonundan itibaren silah kullanılmaya başlanmıştır. Burada amaç düşmanını öldürmek değil “onur”dur. Bu yüzden çoğunlukla rakipte ilk kan aktığında düello sonuçlanır ve şahitler “Adil şartlarda bir düello oldu.” sözünü söyleyip kazananı ilan ederlerdi. Silahla yapılan düellolarda her iki tarafta bir kere ateş etme hakkına sahipti ve bunun sonucunda hiç bir yaralanma olmasa bile düello davetini yapan taraf tatmin olduğunu söylerse düello bitirilirdi. Tabii ölümüne düellolarda çok rastlanan bir durumdu.
19.yy Fransa'da bir düelloyu gösteren antika postcard
Ölümüne düelloların en ünlülerinden biri de
“evime çekinmeden, serbestçe 
evimin kadını olarak gir...”   
dizelerinin sahibi ünlü Rus yazar Alexander Puşkin’dir. Kendisi 38 yaşında iken karısının onurunu korumak için yaptığı bir düelloda öldürülmüştür.
Puşkin ve d'Anthes Düellosu (19.yy)
Düello yapmanın Code Duello adında 1777’de İrlanda’da yazılmış yirmi beş maddelik bir kurallar listesi bile vardır.
16.yy İskoç Claymore Kılıcı
İlginç ve gereksiz detay : JM kitaplarındaki meşhur Claymore erkeklerinin adı aslında bir kılıç adıymış aynı zamanda. Düellolarda da kullanılan bu kılıç İskoç kılıcı olarak ta biliniyormuş ve Braveheart filminde Mel Gibson’un kullandığı kılıç ta bir Claymore kılıcıymış. Öğrendiğim iyi oldu :)

19.yy İskoç Claymore KılıcıThe Reading Lady


3 yorum:

peçorin dedi ki...

lermantov'da puşkin'in ölümü için yazdığı şiirle ünlenir , kendisi de kralcı bir fransız subayı ile yaptığı düello sonucu 4 yıl sonra ölür. Puşkin kadar eseri olmasa da ''Zamanımızın bir kahramanı'' kitabı müthiştir.

The Reading Lady dedi ki...

Süpersin! Ben de bunu bilmiyordum öğrenmiş oldum :) Çok teşekkürler...

Anonymous dedi ki...

onur hanım bu güzel bilgiler için sana teşekkür ederim ve devamını sabırsızlıkla bekliyorum

Blog içi arama