Ana içeriğe atla

Kayıtlar

Haziran, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Saperon :Chaperon(e)

Şaperon ya da İngilizce yazılışıyla Chaperon(e)   18.yy da özellikle erkeklerin de bulunduğu ziyafet, dans,davet, düğün gibi sosyal etkinliklerde genç ve bekar bir kadına eşlik eden görevli kadınlara denir. 

Bu refakatçi kadınların ya uzun bir süredir evli olması ya da dul bile olsalar ileri yaşlarda olmaları gerekirdi. Eşlikçi de diyebileceğimiz bu yaşlıca kadınlar erkeklerin de bulunduğu ortamlarda refakat ettikleri genç kızın namusunun, haysiyetinin ve saygınlığının hiç bir şekilde sorgulanmayacağının garantisidir. Çünkü o dönem ki koşullarda bir genç kızın bir erkekle yalnız olarak bir yerde baş başa konuşurken bile görülmesi o kızın tüm saygınlığını götürür ve bir daha kimsenin evlenmek istemeyeceği saygı duyulmayan iffetsiz bir kadına dönüştürürdü. Ki bu o dönemlerde bir genç kızın başına gelebilecek en korkunç olaylardan biriydi. Böyle tatsızlıklara mahal vermemek için de genç kızlar beğendikleri bir erkekle konuşacak dahi olsalar yanlarında mutlaka şaperonları olmalıydı.
İlginç …

TANITIM : The Hellions of Hallstead Hall - Sharpe Kardeşler Serisi

Serinin Orjinal Adı: The Hellions of Hallstead Hall

Bu seride anne ve babaları talihsiz bir olayda ölmüş ve büyükannelerinin vasiliği altında büyümüş beş kardeşin hikayeleri anlatılıyor. En büyük erkek çocuk olduğu için Stonewille Markisi ünvanı alan Oliver Sharpe ailenin çapkın, skandallarla yaşayan,pervasız abileridir. Ondan bir küçük Jarret da Kumarbazlığıyla ve gece hayatıyla ün salmıştır. O dönemde kadın olduğu için büyük skandallar yaratan gotik romanlar yazan Minerva en büyük kızkardeştir. Gabe nam-ı diğer ölüm meleği hayatını araba yarışlarında geçiren geçmişte yaptığı bir hata yüzünden sürekli ölüme meydan okuyan  küçük erkek kardeştir. Ve en küçük kızkardeş Celia ise erkek gibi yetişmiş uçanı kaçanı havada vuran müthiş bir atıcıdır. Tüm kardeşlerin de evlilik çağı gelmiş ve geçiyor olduğundan büyükanneleri Hetty onlara bir ültimatom verir. Babalarından kalan mirası alabilmek için tüm kardeşlerin de yıl sonuna kadar evlenmeleri gerekmektedir. Yoksa mirastan 1 kuruş alamayacakl…

Başlarken...The Reading Lady

Küçük bir kız çocuğu olduğum zamanlardan beri kitaplar en yakın arkadaşlarım oldu.
Yaz geldiğinde okullar kapanır kapanmaz Edebiyat öğretmeni olan annem beni kitapçıya götürür karne hediyesi olarak o zamanlar yayınlanan çocuk kitaplarının serilerini alırdı. Renkli kapaklarına bakmaya doyamadığım  Altın Yayınevi kitapları, minik boyutta içi mavi kumaş kaplı dışı renkli resimli Milliyet çocuk kitapları, Enid Blayton ‘ın macera dolu  serileri, Gülten Dayıoğlu‘nun duygu yüklü kitapları, Muzaffer İzgü’nün okurken deli gibi güldüğüm Ökkeş serisi ve daha niceleri...Okumadığım çocuk kitabı çok azdır tahminimce.
Büyüdükçe okuduğum kitaplarda değişti  haliyle...Genç kızlık dönemimde İpek Ongun’ u çok sevmiştim. Bir Genç Kızın Gizli Defteri, Yaş On Yedi, Bir Pırıltıdır Yaşamak birkaç kere okuduğum kitaplardı. Betty Smith ‘den Bir Genç Kız yetişiyor romanını en az dört kere okumuşumdur. Tabii o dönemde annemin de yönlendirmesiyle yavaş yavaş kişisel gelişim romanlarına (o zamanlar Leo Buscaglia kit…