Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

11 Oca 2013

Posted by Onur Birler in , , , , , | Ocak 11, 2013

The Reading Lady


Uzun zamandır beklediğim ve hakkında çok şey duyduğum Amor Towles'in romanı Beklediğim Sendin nihayet raflarda yerini aldı. Bizi çok fazla bekletmeden bu kitabı yayınladığı için Ephesus Yayınlarına bu konuda teşekkür etmek gerek sanırım. Hele bir de -ülkemizde pek rastlanmayan- kitap kapağına gösterilen özen inanın gözlerimi yaşarttı. Orijinalinden çok daha özenli ve güzel bir kapak seçmiş Ephesus'çular. Kendilerine buradan yıldızlı pekiyi veriyorum ve kısaca kitaptan bahsetmek istiyorum. Kitabı okuyup bitirdikten sonra da yorumlarımı burada paylaşacağım.
The Reading Lady
Bu arada belirtmek isterim ki "Beklediğim Sendin" 2011 yılının en iyi 10 romanı arasında gösterildi ve on beş farklı dilde basıldı. Bir çok ödül aldı ve  The New York Times, The Boston Globe ve  Los Angeles Times en çok satanlar listelerinde yer aldı. Haliyle bana da beklentimin yüksek olduğu bu kitabı okumak düştü.

Okuyup bitirir bitirmez söz ilk önce burada paylaşacağım. şimdilik kitap arka kapak yazısıyla idare ediverin.

Bol okumalı günler dileğimle

The Reading Lady
The Reading Lady
Yirmi beş yaşındaki Kate Kontent 1937 yılının son gecesini oda arkadaşıyla beraber Greenwich Villagedaki ikinci sınıf bir caz kulübünde geçirmektedir ve ikisi, ceplerindeki toplam üç doları mümkün olduğunca idareli kullanmak zorundadırlar. Masmavi gözlere ve etkileyici bir gülüşe sahip yakışıklı bankacı Tinker Grey kulübe gelir ve yanlarındaki masaya oturur. Bu tesadüfi tanışma ve şaşırtıcı sonuçları, Kateyyi Wall Street firmasının sekreter odasından New York sosyetesinin üst basamaklarına ve Condé Nastın yönetici ofislerine; kıvrak zekâsı ve kendine özgü soğukkanlılığından başka dayanak bulamayacağı seçkin ortamlara taşıyan bir yıllık yolculuğun başlangıcı olur.

"Mükemmel! Zekice, nüktedan ve büyüleyici."
David Nicholls

"Büyük Buhran döneminde Manhattanda mücadele etmek ve hayatta kalabilmek üzerine yazılmış, ilgiyi hak eden, çok başarılı bir ilk roman…"
Wall Street Journal

"Bu hareketli dönem hikâyesiyle Towles filmlerden aşina olduğumuz siyah-beyaz Manhattanı, garip komiklikleri, kadın-erkek arkadaşlıkları ve romantik fesatlıklarıyla yeniden canlandırıyor. Towlesun karakterleri karışık bir dönemde yaşayan, kendilerine gerçek yaşamlar kurmaya çalışan genç Amerikalılar."
The New York Times

"En ilginç olan, Towlesun hikâyeyi anlatma, günümüz kültüründe nadiren tasvir edilen bir yeri ve zamanı resmetme şekli. Erkek yazarın, bir kadının ağzından anlatılan öyküye bu kadar hâkim olması da etkileyici."
USA Today

"İçinde kaybolmanın çok kolay olduğu, büyüleyici bir hikâye."
The Observer

"Belli ki yazar, kitapta anlattığı seçkin yaşamlara sahip, hayat dolu ve bazen pervasız karakterleri çok iyi tanıyor."
People

"Tarz sahibi."
The Boston Globe

"Olağanüstü bir ilk kitap..."
Publishers Weekly

"Yazar zarif ve güçlü bir anlatıma sahip."
Kirkus Reviews

"Elden bırakmanın mümkün olmadığı bir roman."
O, The Oprah Magazine

0 yorum:

Blog içi arama