Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

17 Oca 2013

Posted by Onur Birler in , , , , | Ocak 17, 2013 4 comments


The Reading Lady

Merhaba arkadaşlar,
Aklıma takılan bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Geçenlerde çok sevdiğimiz bir aile dostumuzun evinde oturuyoruz laf döndü dolaştı kitaplara geldi. Dostlarımızın biri 7 diğeri 10 yaşında iki kızı var. Bana 'sen ne güzel okuyorsun bizim kızlar hiç okumuyorlar' dediler. Çocuklarının kitap okumasını çok istiyorlar ama malum artık çocukların dikkatini dağıtacak çok fazla dış etken olduğundan kızlar bir türlü okumaya yanaşmıyorlarmış. Ben de çok üzüldüm tabii ve odalarına gittim. Karşılıklı konuşurken neden kitap okumayı sevmediklerini sordum. Sıkıldıklarını söylediler. Zaten okulda ödev olarak veriyorlar başka okumak istemiyoruz dediler. Ödev olarak verdikleri kitapları incelediğimde çocukların çok ta ilgisini çekmeyecek kitaplar olduğunu gördüm.


Sonra kendi ortaokul zamanlarımı hatırladım. Bize de Türkçe derslerinde bir çok kitap okuma ödevi olarak verilirdi. Benim en nefret ettiğim de bu kitaplar olurdu.Okumayı deli gibi seven ben nasıl sıkılırdım o kitapları okurken anlatamam.Özellikle Sait Faik’ten hayatım boyunca kaçmama sebep oldu bu zoraki okumalar. Yanlış anlaşma olmasın diye eklemek isterim ki Sait Faik’in ne kadar iyi bir yazar olduğunu biliyorum ama benim söylemek istediğim, onun bize okutulduğu yaşlarda bizim ilgimizi çekebilecek bir yazar olmadığı. Haliyle okumaya ilgisi olan ben bile okumak istemediysem ve sıkıldıysam, zaten okuma alışkanlığı olmayan bir çocuğun kitaplardan hepten uzaklaşmasını sağlamış olabilir bence.

Bir de hatırlarım İngilizce derslerimizde bize okuttukları kitaplar vardı ki aman allahım dillere destan! Hiç unutmam O Henry’den Son Yaprak diye bir hikaye okumuştuk öğretmenin zoruyla. Bir de yine aynı yazarın Armağan isimli başka bir acıklı hikayesini okutmuşlardı. Ağlamaktan içim çıkmıştı yemin ederim. Bilenler bilir hikayenin konusu kabaca şöyleydi: Son Yaprak’ta hasta bir kız penceresinden gördüğü ağaçtaki yaprakların hepsi kuruyup düştüğünde öleceğine inanır. Ama bir yaprak düşmez, kız da bu umutla iyileşir. Ama aslında o yaprağı yaşlı ressam komşusu yağmurlu bir günde çizmiştir. Yaşlı komşu bu yüzden hastalanıp ölür. Hayır hikaye çok güzel, çok anlamlı ve dokunaklı. Burada O Henry’nin ustalığına ya da hikayelere laf etmiyorum. Benim anlamadığım şey  10-12 yaşlarında bir çocuğa bu kadar acıklı hikayeler okutmanın sebebi nedir. Diyorum size hala içimi kanırtır bu hikayeleri her anışım. Bu yüzdendir ki okuldan sonra ben bu mecbur tutulduğum yazarların kitaplarını hiç okumadım.

Kendi çocukluğumda okuduğum kitapları, neleri sevdiğimi düşündüm. Blogumdaki ilk yazımda bahsettiğim gibi okumayı öğrendiğim ilk zamanlardan beri annem beni her yaz kitapçıya götürür ve bana seri halinde kitaplar alırdı. En sevdiklerim kapakları parlak resimli olan Altın Kitaplar yayınevinin çocuk kitaplarıydı. Sonra bir de içi mavi kaplı minik milliyet yayınları kitapları vardı seri halinde. Çok keyif alırdım bu kitapları okumaktan. En çok sevdiklerim ve yine bulsam yine okurum dediklerim ise Uzun Çoraplı Kız Pippi ve arkadaşlarının maceralarının anlatıldığı kitaplardı. Bir de Enid Blyton’un Maceracı Beşler, Yaramaz Yediler vs. gibi bir grup arkadaşın paylaşmak, arkadaşlık, dostluk, doğruluk gibi değerlerin ince ince işlendiği ama okurken hiç sıkmayan ve hayal gücümü geliştiren kitaplarını defalarca okumuştum.
The Reading Lady
The Reading Lady

The Reading Lady

Benim eşim de çok kitap okur. Okuduğumuz türler farklı olsa da onun kadar çok kitap okuyan bir erkeğe küçükken okuduklarını sorduğumda inanır mısınız aynı cevapları aldım. Altın kitaplar, milliyet yayınları vs. hemen hemen aynı kitapları okumuşuz onunla. Demek ki benim bundan çıkardığım ders şu : Okumak küçük yaşlarda edinilecek bir alışkanlık ve bu alışkanlığı kazandırmak için çocuklara öncelikle seveceği, zevk alabileceği kitaplardan başlatmalıyız ve kız olsun oğlan olsun çocukların seveceği konular belli.  Zaten yaş ilerledikçe kişilikle birlikte okuma alışkanlığı ve beğeniler oturuyor. O zaman kimsenin zorlamasına gerek kalmadan keyif alarak Sait Faik’te okunuyor, Yaşar Kemal’de, Nazım Hikmet’te...
The Reading Lady

The Reading Lady


The Reading Lady
Neyse konumuza dönersek ben kendi kendime görev edindim ve bu iki cimcimeye kitap sevgisini bir şekilde aşılayacağım. Bunun için o yaşlardayken benim çok severek okuduğum kitapları düşündüm ve kısaca bir liste yaptım. Onlardan aldığım tepkilere göre de liste güncellenerek devam edecek. Ve gerekirse hergün onlarla birlikte okuma saatleri düzenleyeceğim, okuduklarıyla ilgili küçük yarışmalar yapıp minik hediyeler vereceğim ya da birlikte okuduğumuz bir kitabın kahramanının resmini çizdireceğim vs. vs. Yani onlara okumanın görev olmadığını ve eğlenceli olabileceğini öğretmeye çalışacağım elimden geldiğince. Umarım başarabilirim. Bu arada çocuk gelişimi konusunda bir şey bilmediğim için bunlar benim kafamdan uydurduğum şeyler. Daha iyi fikirleriniz olursa şunu yap bunu yapma diye lütfen söyleyin.
Sevgilerimle
The Reading Lady

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Onur'cum,iyi düşünmüşsün,Önce ilgi ve merak ...Ben bir edebiyat öğretmeni olarak,okumayı sevmeyen öğrencilerimin velilerine çocuklarını heyecanlandıracak,devamını merak ettirecek nevarsa okutmalarını önerirdım,edebi değeri olmasa da olur,yeter ki çocuk kitabı sevmeye,sayfalarını çevirirken mutlu olmaya başlasın...Benim okuma alışkanlığımı kazandığım kitaplar,çizgi romanlardı.TOM VE JERRY,TOMMİX TEKSAS,KIZIL MASKE,ZAGOR,TEN TEN .......

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Merhabalar, Öncelikle belirtmek isterim ki benim annem de emekli edebiyat öğretmeni meslektaşınız yani ve o da tommiks teksas okumuş küçükken:)
Yorumuma katıldığınıza çok sevindim çünkü yazımda da belirttiğim gibi ben eğitimci değilim, anne değilim yani henüz çocuk gelişimi konusunda bilgim sıfır ama kendi çocukluğumu düşünerek nelerden zevk alabileceklerini bulmak istiyorum ve belki böylece kitap okumayı derste verilen bir ödev gibi değil de keyifle eğlenerek yapacakları bir hobi hatta ihtiyaç haline gelmesini sağlamak istiyorum. Çünkü ben hiç bir zaman hobilerim arasında kitap okumayı saymam. aklıma bile gelmez. Çünkü okumak benim için artık bir yaşam biçimi. yemek yemeyi nasıl hobi olarak adlandırmıyorsam kitap okumak ta böyle bir şey. Keşke daha çok insan okusa, anlasa ve hayata insanlara farklı pencerelerden bakabilmeyi öğrense...

cyrstalll dedi ki...

Ökkeş serisi çok güzeldir :)
Bunu başarabilirsiniz :)
Sevgiler..

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Ben de ökkeş serisini çok sever ve deli gibi gülerdim okurken :) O yüzden özellikle resmini bulup yazıya ekledim. Teşekkürler
Sevgiler :D

Blog içi arama