Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

11 Oca 2013

The Reading Lady

Yine çok severek okuduğum bir kitapla daha karşınızdayım arkadaşlar. Bir önceki yazımda bu kısa serinin ilk kitabı olan SIR 'ı tanıtmış ve çok beğendiğimi belirtmiştim. Sır biter bitmez serinin ikinci kitabı Fidye'ye başladım ve bir solukta okuyup bitirdiğimi söyleyebilirim. Bu hikayede diğer kitaptan tanıdığımız Maitland beyi İain Maitland'ın savaşçıları Brodick ve Ramsey'in aşkı bulmaları konu edilmiş. Tabii yine ilk kitaptan tanıdığımız herkesi yıllar geçtikten sonra çoluğa çocuğa karışmış görmek ayrı bir keyif oldu benim için.

Kitabın konusuna gelirsek Kızıl Baron lakaplı Baron Alford, Gillian ve ablası henüz küçük bir kızken malikanelerini işgal eder, babası ve orada yaşayan herkesi öldürür. Babası kızlarını barondan kaçırmadan önce ablasına bir kutu emanet eder ve bu kutuyu saklamasını tembihler. O korkunç gecede ablası ile Gillian'ın yolları ayrılır ve yıllar boyunca ablasından bir daha haber alamaz. Amcasının yanına gönderilen Gillian yirmi yaşına geldiğinde Kızıl Baron amcasını rehin alır ve ablasını bulup getirmezse amcasını öldüreceğini söyler. Gillian baronun yanından kaçıp ablasını bulmak zorundadır. Bu arada baron tarafından hapsedilmiş şirin mi şirin bir oğlan çocuğu daha vardır ve Gillian bu çocuğu da yanına alıp İskoçya'ya doğru kaçar.

Bu şirin çocuğun adı Alec'tir ve bilin bakalım kimin çocuğu bu haylaz velet? Ta taaaam!!!  İain ve Judith'in iki oğlundan biri!! Burayı okuduğumda  sanki teyze olmuşum gibi nasıl sevindim nasıl sevindim :)

Neyse efendim Alec'in kaybolması ile tabii ki İain ve onun manevi amcaları ve koruyucuları Brodick ve Ramsey delirmiş durumdadırlar. Herkes çocuğun boğulup öldüğünü düşünmektedir oysa Ramsey'in bey olmasını istemeyen bir grup tarafından kaçırılmıştır. Ha bu arada unutmadan belirteyim SIR'da Ramsey ve Brodick'i  savaşçı olarak bırakmıştık. Meğerse onlar kendi beyliklerinin başına geçmek için İain'in yanında eğitim görüyorlarmış. Bir nevi staj yani :) Ayy canlarım benim :)

Gillian ve Alec bir şekilde Brodick'e ulaşırlar ve canlarını kurtarırlar. Ama Gillian'ın amcasını kurtarabilmek için ablasını bulması ve kutuyu alması gerekmektedir. Bu arada Brigit adında bir kızla çok yakın arkadaş olurlar. Açıkçası ben kitap boyunca ablası Brigit çıkacak diye bekledim ama maalesef değilmiş ve kitabı okuyanlar neden maalesef dediğimi anlayacaktır :( 

Kitap Ortaçağ'da geçen bir aşk hikayesi olmasının dışında ayrıca içinde büyükte bir gizem barındırıyor. Kitap boyunca kutunun sırrını merak ediyorsunuz. Ayrıca Alec'i kaçıranlar kim ya da Gillian ablasını bulabilecek mi soruları kitabın bir solukta okunup bitmesini sağlıyor. 

Kahramanlarımız Gillian ve Brigit'e bayıldım. Brodick ve Ramsey zaten diğer kitapta da çok sevdiğim karakterlerdi ama fidye'de daha bir içli dışlı olduk kendileriyle. Ama bu iki kitap arasında benim favori herom İain Maitland. Seviyoruz kendisini ailecek :)

Okumayanlar ve bu türü sevenler mutlaka okusun derim son söz olarak ve bu yazımı da burada bitiririm.
Sevgilerimle

The Reading Lady6 yorum:

esra sarıoğlu dedi ki...

Bu kitap gerçekten sürükleyici ve etkileyici.Okumayanlara kesinlikle tavsiye edilecek bir kitap.

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Kesinlikle katılıyorum Esra çok sürükleyici bir kitap :)

enedeser dedi ki...

merhabalar...sizi yeni yeni takip etmeye başladım öncelikle kitap yorumlarına bayıldım sanki benim söylemek istediklerimi sen söylemişsin gibi bloğunu çok beğendim ve bu yazarın 4 kitabını okudum çok çok güzeldiler hem sürükleyici hemde çok esprili sır,fidye ve düğün,gelin kesinlikle tavsiye ederim...

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Merhabalar ve hoşgeldin :) blogumu beğendiğin için çok mutlu oldum teşekkürler. Birkaçgündür internette sorun vardı geç cevap verebildiğim için kusura bakma. JG'un düğün ve gelin kitabını çok duydum ve ben de ilk fırsatta alıp okumak istiyorum. Teşekkürler tavsiyen için. Sevgilerimle :)

Başak Kırmacı dedi ki...

merhaba blogunu yeni takip etmeye başladım. ben de blogumda kitapları yorumluyorum ve bazı yazılarım da var. Ben de Julie Garwood romanlarını seviyorum. Çoğunu okudum. Düğün, gelin, fidye, sır, yazgı... hepsini beğenerek okudum. hepsini tavsiye ederim.

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

merhaba Başak Hoşgeldin:) Biliyorum ben de takipteyim senin blogunu :) Gelin ve Düğün henüz okumadım ama bu hafta inşallah okuyup yorumlamayı düşünüyorum bende. Sevgiler :)

Blog içi arama