Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

16 Oca 2013

The Reading Lady

Seviyorum ben bu seriyi gerçekten. Sıkmıyor, yormuyor, baymıyor, heyecanla okurken bir bakıyorsunuz 600 sayfalık kitap pıt diye bitivermiş. 

Seriyle ilgili tek sorunumu Ölümcül Oyuncaklarla ilgili şu yazımda da anlatmıştım. Serinin kitaplarının yayınlanma araları bir seneyi buluyor ve ben de unutuyorum diye. Bir sonraki kitap "City of Heavenly Fire" Mart 2014 de yurtdışında yayınlanacak ama sanırım bize gelmesi yine bir seneyi bulur gibi. O zamana kadar unutmam inşallah bu kitabın nerede bittiğini çünkü her kitap bir öncekinin bittiği yerde başlıyor. Belki de üşenmezsem İngilizcesinden okurum kim bilir?

Bu arada ben bu yazarın hayal gücüne ve kurgulamadaki başarısına da hayranım. Harry Potter'dan sonra bu kadar başarılı bir şekilde kitaplarında ayrı bir dünya kurgulayan yazar yok bence. Ve o kadar başarılı anlatıyor ki gözümün önüne Alicante, İdris sanki daha önce gördüğüm yerler gibi canlanıyor.

Kitabın konusuna gelirsek -şimdi burada ciddi şekilde spoiler vereceğim kitabı okumak isteyenler buradan sonrasını okumasınlar! Sonra uyarmadı demeyin bak...- bir önceki kitapta dirilen Sebastian, Jace'e büyü yapmış ve ikisi birden ortadan kaybolmuşlardı. Kitap tam burada başlıyor zaten. Jace ve Sebastian ikizleme büyüsünün sonucunda artık birbirleriyle arkadaş olmuşlar, ruhen ve bedenen bağlanmışlardır. Şöyle ki Jace'i yaralanırsa Sebastian'da kanamaya başlıyordur artık. Haliyle Jace'e zarar vermeden Sebastian'ı yok etmek mümkün değildir. Valentine'nın oğlunun yine her zaman ki gibi dünyayı yok etmek gibi hain planları vardır ve Gölge Avcıları onların hakkında ölüm kararı çıkartmıştır. Jace'in kaybolmasıyla deliye dönen Clary kendini yine tehlikenin kucağına atar ve dostları Simon, Isabelle, Alec, Magnus ve kurtadamlar Jordan ve Maia ile birlikte Jace'i kurtarmaya çalışırlar. 

Dediğim gibi yine nefes kesen ve bir solukta okunan bir kitap olmuş. Paranormal kitapları seviyorsanız ve bu seriye henüz başlamadıysanız şiddetle tavsiye ederim.

Bu arada ilk kitabın filminin çekildiğini ve bu yaz gösterime gireceğini söylemiştim. Aşağıda filmdeki oyuncuların resimlerini paylaşıyorum. Bakın bakalım hayalinizdeki karakterlerle örtüşmüş mü oyuncular? Benim için pek örtüştüğü söylenemez bir tek Valentine rolündeki Jonathan Rhys Meyers'e bayıldım çünkü kendisini Tudors dizisinden de çok beğenirdim ve ne kadar psycho oynayabildiğini biliyorum. Eminim ki Valentine karakterini de başarıyla canlandırmıştır. Clary rolündeki kızı pek bir çirkin buldum yine. Jace içinse yorum yapmayacağım çünkü aktör bazı karelerde gayet yakışıklı çıkmışken, bazılarında tam embesil gibi poz vermiş. O yüzden yorumumu filmi izledikten sonra yapacağım.
Şimdilik benden bu kadar.
Sevgilerimle

The Reading Lady
The Reading Lady
Clary- cıksss beğenmedim ben
The Reading Lady
cıksssss!!! beğenmedim sizi!!!
The Reading Lady
Jonathan Rhys Meyers a.k.a Valentine
The Reading Lady
Clary & Jace
The Reading Lady
Simon
The Reading Lady
Filmden bir kare
The Reading Lady
Oh My Valentine!!!
The Reading Lady
Clary & Simon
The Reading Lady
ya ben ikisini de beğenmedim ben de mi bir sorun var??
The Reading Lady
magnus bane
The Reading Lady
Clary & Jace
The Reading Lady
Çekimden bir kare

10 yorum:

Kitap Tutkusu dedi ki...

Merhaba,

Okumayı düşündüğüm bir seri :) Ama önce elimdeki serileri bitirmeye kararlıyım :)

Bir sorum olacak sana: Kitap yan seri ile beraber mi gidiyor? Yoksa ilk ana seri okunup, sonra yan seri mi okunmalı? Örnek verecek olursam Kedicik ve Bones serisinde ilk 4 ana kitap, sonra 2 yan kitap, sonra tekrar 2 ana kitap şeklindeydi sıralama. Bu da öyle mi? :)))

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Açıkçası ben yan seriyi okumadım o yüzden bilmiyorum. Ama yan seri okumadan da gayet güzel hiç bir sorun yok rahatlıkla okuyabilirsin :) Oku oku çok güzel :))

Tuğçe Nur dedi ki...

Aslında bende bu seriyi severek almıştım ama daha birinci kitabın başlarındayken ağır spoiler öğrendim ve sonrasında bir türlü ısınamadım. Şimdi kitaplığımda öyle boş boş duruyor :(

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Tuğçe Nur ilk kitap başlarında beni de sarmadı ufflaya pufflaya okudun desem yeridir. Ama sonra bir sardı güzel sardı :) Spoilerı bir kenara bırakabilirsen oku bence çok heyecanlı oluyor bir yerden sonra :)

Yorum Ustası dedi ki...

Bencede Clary ve Jace hiç olmamış ya bunlar yüzünden filmi izleyemeyeceğim heralde =((

Kitaptaki karaktere tek uyan şahıs Simon olmuş =D diğer karakterleride beğenmedim, yapımcıların gözleri nereye bakıyomuş oyuncuları seçerken merak ettim doğrusu...

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

:)) Simonı beğendim bende ama Valentine da olmuş be :) Gerçi ben Jonathan abimize öncedende bayıldığım için Clary'nin annesi rolüne bile seçselerdi beğenirdim :D

Yorum Ustası dedi ki...

ahahah ya ben Valentine'i daha orta yaşlı hayal ediyordum ya Magnus hele allahım Jace gibi oda hiç olmamış böhüüü, o yüzden ben önce filmi izleyip sonra kitapları okumayı daha çok seviyorum en azından hayal kırıklığına uğramıyosun =D

Bizu Cosplay dedi ki...

Ya acaba bana bunun gibi bir seri önerirmisiniz ??

Bizu Cosplay dedi ki...

acaba bana böyle bir seri önerirmisiniz ??? ve 6. kitap tam olarak ne zaman çıkıyır

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

@Bizu Cosplay: Merhabalar, yazarın sitesinde 6.kitabın Eylül 2014'te çıkacağı yazıyor ama Türkçeye ne zaman çevrilir bilemiyorum. Böyle bir seri derken paranormal bir seri önerisi istiyorsan çok güzel seriler var önerebileceğim. Mesela eğer okumadıysan Vampir Akademisi serisi çok güzeldir. Filmi de çevriliyor şu sıralar. Jennifer L.Armentrout'un yazdığı Melez, Tanrı, Apollyon yine güzel bir fantastik seridir. Nasıl bir şey istediğini söylersen daha çok yardımcı olabilirim. Sevgilerimle

Blog içi arama