Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

22 Şub 2013


The Reading Lady

"Her savaş bir kaybediştir...

Kimi sevdiğini, kimiyse benliğini kaybeder..."
Ocak ayının başlarında Arkadya Yayınları tarafından orijinal kapağıyla yayınlanan 22 Britanya Yolu kitabını çıkar çıkmaz okuduğum halde yorumlamam biraz geç oldu. İnsanı derinden etkileyen bu kitapta, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Polonyalı bir ailenin tekrar biraraya gelme çabalarını çok etkileyici bir şekilde okuyoruz.
Savaşın başlamasıyla birlikte orduya katılan Janusz, karısını ve bir yaşındaki bebeğini geride bırakmak zorunda kalır. Savaşın bitmesiyle birlikte İngiltere'de ailesini yeniden birleştirmek için harekete geçen Janusz, aradan geçen yıllarda eşi Silvana ve oğlu Aurek'in de kendisi gibi çok çarpıcı şeyler yaşadıklarını ve herbirinin artık savaş öncesi insanlar olmadığını görür. Konuşulmamış konular, açığa çıkmamış sırlar ve korkunç geçmişlerinin arasında tekrar mutlu bir aile olabilecekler midir? 
Kitapta yer yer kan donduran ve savaşın acımasız yönünü tokat gibi yüzüme çarpan  sahnelerde vardı ve bunlar beni derinden etkiledi. Bu türü sevenlerin bayılarak okuyacağını düşündüğüm kitaptan çok sevdiğim bir sözle bitiriyorum yazımı.
"Aşkın olduğu yerde affediş de vardır..."
The Reading Lady

0 yorum:

Blog içi arama