Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

8 Şub 2013


Yine çok beğendiğim bir seri ile karşınızdayım çok sevgili sayın seyircilerim. Ocak ayının son günlerinde okuyup bitirdiğim ancak yoğunluktan yorumlamaya yeni fırsat bulabildiğim bu yeni vampirik paranormal serimizin ilk kitabı Bazı Kızlar Isırır, gerçekten son zamanlarda okuduğum en eğlenceli kitaplardan biriydi. 

Kitabın başrolünde Merit isimli esmer, güzeller güzeli bir kızımız ve Ethan isimli bir başvampirimiz var. Ama maalesef Ethan sarışın ve ben sarışınları hiç sevmem :( O yüzden kendisi aşık olunan kahramanlar listeme giremese de (ki bu onun kaybı) yine de sevdiğim bir vampir oldu kendileri.

Kitabımız yüksek lisans öğrencisi Merit'in bir gece okul yolunda saldırıya uğramasıyla başlıyor. Bu saldırıdan onu Ethan kurtarıyor ve ölmemesi için vampire dönüştürüyor. Ve tabii maceramızda bundan sonra başlıyor...

Kitapla ilgili spoiler vermeyeceğim çünkü gerçekten benim gibi paranormal sevenlerin çok beğeneceğini düşünüyorum ve konusunu anlatıp kitabın tadını kaçırmayayım buradan. Ama biraz ortamdan bahsedebilirim sanırım yoksa dayanamaz çatlarım şuracıkta :)

Hikayemiz Şikago'da günümüzde geçiyor. Vampirler sekiz ay önce varlıklarını insanlara açıklamışlar ve ortaya çıkmışlardır. Bu durum aynen Güneyli Vampirler Serisinde de vardı. (Nam-ı diğer True Blood) Ama o seride yapay kan bulunmuş, bu yüzden de vampirler "Heyyoo artık insan kanı içmemize gerek yok!!" diye Büyük İfşaat'ı gerçekleştirmişlerdi. Şikago vampirlerimizde ise henüz yapay kan olayı yok. Bildiğiniz normal insan kanı içiyorlar. Hatta sırf zevk için başka vampirlerin de kanını içiyorlar falan. Neyse ortama dönecek olursak vampirler bu seride de "Biz de buradayız!" demişler ve insan dünyasında açık açık dolaşmaya başlamışlardır. Ama burada diğerlerinden farklı olarak vampirler toplu halde evlerde yaşamaktadırlar. Amerika'da toplam on iki ev, Şikago'da ise üç ev vardır. Tabii tüm vampirler bu evlere kayıtlı olmak zorundadır. Her evin bir baş vampiri (hükümdarı) ve ona bağlı halkını yöneten kolluk kuvvetleri mevcuttur. Bizim Ethan Sullivan'ımız da Cadogan Evi'nin baş vampiridir. Her evin senede kaç vampiri dönüştüreceği kotalıdır:) Mesela Cadogan Evi'nin yıllık kotası on iki idi yanlış hatırlamıyorsam. Vampire dönüştürme işlemi ise sadece baş vampirin kanıyla gerçekleşir. Bu serideki vampirler tüm yiyecek ve içecekleri insan hallerindeki gibi zevk alarak yiyebilir yani illa sadece kan içmek zorunda değiller. Tabii ki kan ihtiyaçları çok ve içmezlerse ölüyorlar falan ama iki üç günde bir içmek yetiyor onlara. 

Mesela bu seride ilginç olan bir detay daha vardı. Tüm vampir kitaplarında geçen ev sahibinin daveti olmaksızın eve girememe olayı burada farklı. Vampirlerin tüm yaşantılarını düzenleyen ve sıkı sıkı uydukları kanunları var ve bu kanunlarda yazana göre sadece nezaket icabı ev sahibinin daveti gerekli eve girebilmeleri için. Kabalık yapmamak için davet bekliyorlar yani nazik vampirler :)

Dediğim gibi kitabın konusunu anlatmayacağım (gerçi çok zor tutuyorum kendimi), ama içinde vampirlerin yanı sıra büyücüler, şekil değiştirenler, periler ve bilimum paranormal yaratığın olduğu bu seriyi okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Gelelim gereksiz detaylarıma. Kitabın Türkiye baskısını Optimum Kitap yapmış ve bence çok ta başarılı olmuş. Kitap kapağındaki kıza ayrıca bayıldım. Hele orijinal kapaklardaki kızı görünce bizim kızı daha çok beğendim. Bir tek kahkül olayını tutturamamış olsalar da gayet güzel bir kız seçmişler bence :) Aşağıdaki resimlerde orijinal kitap kapaklarını görebilirsiniz. Bu arada fan yapımı trailer tarzı birşey buldum. Kitaptaki karakterleri yapmışlar ne de güzel yapmışlar :)

Herkese bol okumalı güzel günler 
Sevgilerimle

The Reading Lady


6 yorum:

Sevimli Hırsız dedi ki...

Bende çok severek okumuştum ama ikincisi bu kadar iyi değil. Hâlâ elimde dolanıyor ne yazık ki. :(

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Selam! Ben ikincisini de bitirdim ve dediğin gibi biraz yavaş olmuş sanki. Aksiyonu ya da romantizmi az kalmış bence. Ama yine de güzel vampir serilerine hasret kalmışım o yüzden ilaç gibi geldi açıkçası :))

Sevimli Hırsız dedi ki...

Ahahha! Benim hâlâ elimde dolanıyor. Ona yöneleyim o zaman da bitsin bari. :))

Adsız dedi ki...

bnce 1.2.3. kitaplrı gyet iyi bn 4.cüsünü merk ediyorm çktı mı acba:D

The Reading Lady dedi ki...

Merhaba, dördüncü kitap henüz çıkmadı ve na zaman çıkar bilmiyorum :)

Adsız dedi ki...

teşekkürler tatlım (kız demi):D

Blog içi arama