Ana içeriğe atla

YORUM: Pamuk İpliği - Brenda Jackson

The Reading Lady
Yine çok güzel bir aşk ve entrika dolu romanla karşınızdayım. İçinde aşk olan ve bayım bayım baymayan romanlara karşı zaafım olduğunu biliyorsunuz. İşte tam da bu sebeple Pamuk İpliği şaşırtıcı aşkları ve gizemli entrikalarıyla bir solukta okunan bir roman oldu benim için.

Kitabın konusuna gelirsek Erica ve Brian birbirini çok seven nişanlı bir çifttir. Ancak Erica'nın annesi (ki kendisi cadalozun teki), bu birleşmeden hiç mutlu değildir. Aman kızım mutlu olsun, sevdiceğiyle evlensin, hem bak oğlanda avukat, eli ekmek tutuyor demiyor da, illa da aile miraslarımızı birleştirelim diye, kızının kendi istediği biriyle evlenmesini sağlamaya çalışıyor. Oyy evlerden uzak olsun böyle kaynana... Neyse efendim bizim kızımız Erica ve sevdiceği Brian'ın yaşadığı türlü zorluklar ve bunun yanında zaman zaman ana karakterlerin önüne geçen ve kendini sevdiren yan karakterlerin yaşadıklarını okuyoruz kitapta.

The Reading Lady
Yalnız şöyle bir durum var ki, Türkiye'de yaşadığımdan ve çevremde pek zenci olmadığından mıdır nedir, kitaptaki karakterleri ilk okuduğumda hep beyazlarmış gibi hayal ettim. Ne zaman ki "teni çikolata gibiydi" tarzı betimlemeler gördüm, bir anda kafamda bir ampül yandı! Yaw yazar kendisi zaten zenci neden beyaz insanların aşkını yazsın ki dedim ve kendi şapşallığıma kendim güldüm :)
The Reading Lady
Sen kimsin??

The Reading Lady
Karakterlerin zenci olduğunu öğrendiğimde ben :)
Ben kitabı çok sevdim. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve dilinin akıcılığını ve anlatımını beğendim. Sadece bazı yerlerde birden konuyu ve kişileri değiştirmesi benim kısa süreli adaptasyon sorunları yaşamama sebep oldu. Yani o değişimlerde paragraf arasına konunun değiştiğini belirten ayırıcı bir çizgi falan konsa fena olmazmış. Bu küçük eleştirimin dışında kitabı aşk romanı okumayı sevenlere gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
Bol okumalı günler dileğimle
Sevgiler

The Reading Lady

Yorumlar

Kitap Tutkusu dedi ki…
Dört gözle bekliyordum yorumunu. Canım yorumun çok güzel olmuş eline sağlık :))

Okuyacağım bu kitabı!!
Sağol canım :) Dediğim gibi güzel kitaptı tavsiye ederim.
tarih84 dedi ki…
insan baya şaşırıyorum kitap kapakları da hiç çağrışım yapmıyor:)) ben de sadece seninin adlı kitabı okuduğumda aynen böyle olmuştum:)
Aynen öyle kitap kapağından anlaşılmıyor ama insan kendini böyle bi boş boş bakarken buluyor zenci olduklarını anlayınca :))

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)