Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

30 Mar 2013

The Reading Ladyy

Bazı mutluluklar yolculuklarla başlar...
Kırık Kalpler Tamircisi'ni aslında en güzel anlatan cümle bu olmuş. Martı Yayınları tarafından incelemem için gönderilen bu kitabı ben çok severek okudum. Sıcak bir aile hikayesi okumak isteyenlere önerebileceğim bu kitapta aile bağları, komşuluk ilişkileri, dostluk ve aşk sıcacık bir şekilde işlenmiş. Her ne kadar benim okumayı sevdiğim türlerin dışında yer alan bir kitap olsa da, gerek yazarın akıcı ve sıkmayan  anlatımı ve gerek çevirmenin başarısı açısından beni bir anda içine alan bir kitap oldu Kırık Kalpler Tamircisi.
The Reading Ladyy

Kitabımızın konusuna gelirsek Rebecca bir avukatlık şirketinde danışman olarak çalışmakta ve aynı evi paylaştığı sevgilisiyle sıradan bir hayat yaşamaktadır. Kanser olan babası ölüm döşeğindeyken Rebecca'ya bir itirafta bulunur. Seneler önce bir kaçamak yaptığını ve bunun sonucunda Rebecca'nın Joy isminde gayrimeşru bir kız kardeşi olduğunu söyler. Tek çocuk olan ve annesini de seneler önce kaybetmiş olan Rebecca, babasının vefatı üzerine onun kız kardeşine yazdığı mektupları da alır ve onun yaşadığı kasabaya Maine'e doğru yola çıkar. 

Hikayemiz buradan sonra başlıyor. Rebecca'nın Maine'e geldiğinde kızkardeşi Joy'la yaşadıkları, geçmişte ve şimdi başına gelenlerle aslında uzun bir yolculuk hikayesi bu. Yolculuk derken Rebecca'nın içsel duygusal yolculuğundan bahsediyorum. Bu kasabaya vardığında tanıştığı insanlar, gördüğü yerler ve yaşadıkları üzerine kendini ve hayatını sorgulamaya başlayan Rebecca aslında kimdir ve nereye aittir? Ev diye adlandırdığımız yer aslında neresidir? Ve bazen gerçekten de yüreğimizin götürdüğü yere gitmeli miyiz? 

Kimi yerlerinde gözlerinizi dolduran, kimi yerlerinde sizi tebessüm ettiren bu sıcacık aile romanını bu tarz kitapları okumayı sevenlere kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca kitabın kapağının orijinal versiyonundan çok daha güzel olduğunu belirtmek isterim.
The Reading Ladyy

Herkese bol okumalı günler dileğimle
Sevgiler :)

The Reading Lady


3 yorum:

tarih84 dedi ki...

facebook kitap blog sayfalarında övgü dolu yorumlar üzerine aldım hala okumaya fırsatım olmadı her adımda yudum yudum okumak isteyeceğim tarzda kitaplardan olduğunu düşünüyorum senin yorumunla anladım ki gözler de dolacak burun direği sızlayacak hayatın her anının sindiği kitaplardan demekki bir an önce listede üst sıraya yerleştirip okumak istedim.

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Benim çok etkilendiğim yerler oldu. Kızın tek çocuk olması ve babasını kaybetmesi mesela. Ben de babamı kaybettiğim ve tek çocuk olduğum için çok empati kurdum ve duygulandım kimi yerde...

Adsız dedi ki...

KİTABI OKURKEN YERİ GELDİ DUYGUSALLAŞIYORSUNUZ YERİ GELDİ Mİ GÜLDÜREN BİR KİTAP ÖZELLİKLE BİRBİRİNDEN EĞLENCELİ OLAN KARAKTERLERDE MÜTHİŞTİ....

Blog içi arama