Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

29 Mar 2013


Yine çok güzel bir kitap ve yine tarihi romans okuma zevkimi tavana vurduran bir hikaye! Nasıl güzel bir seridir bu, nasıl güzel bir yazardır bu! İlk kitap Asi'de Rory Mor reisimizin hikayesini okumuştuk, Maskesiz'de ise onun güççük kardeşi şımarık, çapkın Alex'i okuyoruz. Ama bu Alex'in bizim tanıdığımız o uçarı adamla alakası bile yok. Aradan üç sene geçmiş ve yaşanılan üzücü bir olaydan sonra kendini dağlara vurup, manyak gibi savaşıp adeta bir savaş tanrısına dönüşen yani bir nevi update edilmiş Alex'le tanışıyoruz. Eh tabii MacLoad ailesinin geleneksel "çelik kaslar ve tehlikeli yakışıklılık" genleri kendisinde de mevcut olduğundan, bir de üstüne bu savaş tanrısı yaftası oturunca dadından yenmez bir İskoç yakışıklımız daha oluyor. Cümleten gözümüz aydın bayanlar :)


Hikayemiz Alex'in hanım kızımız Meg Mackinnon'u bir saldırıdan kurtarmasıyla başlıyor. Tabii ilk görüşte birbirinden etkilenen çiftimizi kitap boyunca nice yanlış anlamalar, kötü insanlar ve tehlikeli maceraların beklediğinizden kuşkunuz olmasın. Kitap genel olarak sarayda geçse ve bizi Higland'in doğal güzelliklerinden mahrum bıraksa da, saray entrikaları, cafcaflı elbiseler ve balolar bu açığı fazlasıyla kapatıyor bence. 

İlk kitaba göre kıyaslamak istemem hiç bir şekilde Maskesiz'i. Yoğun duyguların ve içsel çatışmaların çok güzel yansıtıldığı bir hikaye bu ve ben bu aileyi sevdim arkadaş. Kitapta Rory Reis ve Isabelle ile de hafiften bir selamlaşmamız ayrı bir güzellik olmuş ayrıca. 

Sonuç olarak historical sevenlere gözü kapalı tavsiye edebileceğim bir kitap ve seri bu. Alın, okuyun, okutun diyor ve kitabımızın çoğunun geçtiği Holyrood Sarayı fotoğraflarıyla sizleri başbaşa bırakıyorum. Bakalım siz de benim gibi kendinizi o sarayın içinde hayal edebilecek misiniz?
Sevgilerimle

The Reading Ladysarayın içinden bir oda

Kralın Yatakodası
Sarayın eski bir fotoğrafı
Kraliçenin Odası
Kitapta da geçen Arthur's Seat bölgesinin 1544 yılında bir İngiliz tarafından yapılmış çizimi
1649 yılında birressam tarafından yapılmış resim sarayın bir açısını gösteriyor
Holyrood Sarayı
Büyük yemek odası
Sarayın merdiven boşluğu
sarayda bir oda
Holyrood Sarayı
Kralın dinlenme odası
Sarayın ana giriş kapısı
Holyrood Sarayı

5 yorum:

Berfim Aydin dedi ki...

Wohoo bebeğim mükemmel bir post olmuşşş ellerine sağlık ne emek ama resimler harikaaa

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Ordaaaa bir İskoçya var uzaktaa, gitmesek de görmesek de o İskoçya bizim İskoçyamızdır Berfim bebeğim :)

Berfim Aydin dedi ki...

Valla kuzum gidicez ya (: Hatta mümkünse senle beraber uçalım ama dönermiyiz bilmem (: ahahahah

tarih84 dedi ki...

Ben de çok sevmiştim doğrusu, Asi'yi okurken bu kardeş nasıl bir aşk ateşi yakacak dedim. Görevi uğruna kendini sakladı ve neredeyse kızı kaybedecekti Allahtan kız inatçı çıktı ve peşine düştü. Kıza hasta olan centilmen de süperdi kızı sevdiği adama götürme sahneleri yeniden başlayan çatışmalar çok ateşli diyorum:)) Sarayda geçen onca zamanı unutturdu.

Bu yazara bayılıyorum

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

@tarih84 ben de ben de bayılıyorum! Üçüncü kitap çok daha güzel diyorlar merak ediyorum :)

Blog içi arama