Ana içeriğe atla

YORUM: ÖLÜM PATİKASI - TIM WEAVERVay vay vay...İşte bu beni şaşırtan bir roman oldu. Ölüm Patikası'ndan önce son okuduğum polisiye gerilim tarzı kitap Jean Christophe Grange'nin son kitabı Sisle Gelen Yolcu'ydu ve kitabı bitirdiğimde kafamda cevaplanmamış bir sürü soru işaretiyle kalakalmıştım. Yayınlanmış bütün Grange kitaplarını, Dan Brown kitaplarını ve çoğu Stephen King, Dean R. Koontz kitaplarını okumuş biri olarak, ülkemizde henüz ikinci kitabı yayınlanmış ve pek de fazla kişi tarafından tanınmayan Tim Weaver'ı fazlasıyla başarılı bulduğumu belirtmek isterim.

Kitabımız eşini kanserden kaybettikten sonra gazetecilikten istifa ederek, kendini kayıp insanları bulmaya adayan David Raker'ın, kaybolan bir kızın ailesinin ona başvurmasıyla başlıyor. Okulunda başarılı bir öğrenci olan Megan, altı ay önce gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. David Raker onu bulmaya çalışırken, Megan gibi kaybolan başka kızların olduğunu da öğrenir. İşin ilginç yanı Megan'ı ve diğer kızları kaçırdığından şüphelendikleri adam yaklaşık bir asır önce idam edilmiş azılı bir katildir. Bu katil yüzyıl önce on üç genç kadını kaçırıp öldürmüş ve idam edilmiştir.

Yeraltı dehlizleri, korkunç bir orman, kaçırılan kızlar ve polis kovalamacaları arasında geçen roman, 492 sayfa olmasına rağmen bir solukta okunuyor. Benim en beğendiğim yönlerinden biri de öngörülemez ve yüzde yüz tatmin edici sonuydu kitabın. Yani katil kapıcı değil arkadaşlar :)

İlginç konusu, karanlık atmosferi ve sıkça kalbinizin heyecanla çarpmasına neden olan sahneleriyle Ölüm Patikası polisiye gerilim türü okuyanların çok seveceği bir kitap olmuş. Okurken hele de benim gibi gece tek başınıza okursanız, tüylerinizin diken diken olması garanti diyebilirim :)

Okuyan Kızlar Kulübü olarak ilk turumuzda okuduğumuz bu kitabı hepimiz de çok beğendik ve gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz. Umarız siz de bizim turumuzu beğeniyorsunuzdur.

Bol okumalı günler dilerim
Sevgilerimle

The Reading Lady
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)