Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

2 Mar 2013


The Reading Lady

Evet arkadaşlar , OKK 1.Blog Turumuzda incelediğimiz Ölüm Patikası kitabının yazarı sempatik ötesi insan Tim Weaver 13.Temmuz.1977 doğumlu bir İngiliz. Kendisi on sekiz yaşında sıkıldığı için okuldan ayrılıp gazeteciliğe başlamış ve ilerleyen yıllarda kariyerini film eleştirmenliği, televizyon eleştirmenliği, spor yazarlığı ve bilgisayar oyunları ve teknoloji konularında yazarak ilerletmiş. Önceleri The Guardian gazetesinde daha sonra da hepimizin birbirinden güzel manken kapaklarıyla aşina olduğumuz Sports Illustrated dergisinde çalışmış ve bilgisayar oyunlarıyla ilgili projelerde yer almış.

The Reading Lady
İlk romanı Chasing The Dead (ülkemizde Ephesus Yayınevi tarafından Paravan adıyla basılmıştır),  2010 yılında İngiltere'de yayınlandı ve Sunday Times Bestseller listesinde başa oturdu. Bu romanın başarısı üzerine Penguin Yayınevi ile üç kitaplık daha imza atan Weaver, yine çok büyük başarılar elde eden The Dead Tracks (Ölüm Patikası) ve Vanished kitaplarını yayınladı. Yazar şu anda dördüncü kitabı Never Coming Back'in yazımını bitirmiş ve yaz aylarında piyasaya çıkması için son hızla çalışmaya devam etmektedir.
The Reading Lady
İlk kitabı Paravan'ın başından sonuna kadar yazma ve yayınlanma süreci tam on yıl sürmüş. Romanı yazdığı esnada araya bir sürü iş girmiş, evlenmiş, kızı olmuş ve bir türlü romanını yazmaya dönememiş. En sonunda 2007 yılında tekrar başına oturmuş yazmak için ve ilk yazdığı taslaklarda bir çok hata yaptığını fark etmiş. "İlk yazdıklarımın neredeyse yüzde seksenini yeniden yazdım" diyor Tim "ve neredeyse tüm karakterleri yeni baştan şekillendirdim." diye de ekliyor bir röportajında. 
The Reading Lady
Boş zamanlarında küçük kızının peşinden koşmasının dışında maç izlemeyi, bilgisayar oyunları oynamayı ve   film izlemeyi çok seviyor ve özellikle seksenli yılların aksiyon filmlerine bayılıyor. Şahsen ben de kitaplarındaki baş kahramanı David Raker'da biraz Bruce Willis biraz da Mel Gibson havası sezinlemiştim :)
The Reading Lady
Yazarı çok sevmemdeki en önemli etkenlerden biri de kitap kurdu oluşu. O da benim gibi tekrar tekrar kütüphanesini düzenlemeyi çok severmiş. Hatta bazen sadece kitaplığının önüne oturur ve okuduklarını hatırlamaya çalışırmış. "Eğer bu kitaplar olmasaydı ilk kitabım Paravan'ı hiç yazamazdım" demiş yine bir röportajında. En sevdiği yazar ise Michael Connelly ve en sevdiği kitap ise Connelly'nin 'The Poet' isimli romanıymış.
The Reading Lady
Romanları Türkçe'nin dışında Almanca, Fransızca, İbranice, Rusça, Lehçe, Yunanca ve İtalyanca'ya çevrilen yazarımız evli ve bir kız çocuğu babası. Kendisiyle yaptığım mailleşmeler sonucunda da çok sempatik bir insan olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Yazarımızla yaptığım röportajı Pazar günü blog turumuzda okuyabilirsiniz. 

Biz kendisini ve kitabını çok sevdik ve umarız sizler de aynı keyifle okursunuz kitabı :)
The Reading LadyThe Reading LadyThe Reading Lady

Bol okumalı günler dileğimle
 The Reading Lady
5 yorum:

Pudra dedi ki...

Böyle yakışıklı harika adamlardan gerilim korku vahşet beklemek neredeyse imkansız. Bir kız babası ingiliz otursun ölüm yazsın enteresan :))

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Eheheheheh :)) İtiraf etmek gerekirse ben dahil tüm okk, yazarı yaşlı, sakallı bir tip olarak hayal etmişiz nedense :)) Böyle yakışıklı ve sempatik çıkınca hepimizin ağzının suyu aktı :D Hatta isim vermek istemediğim bir arkadaş (o kendini biliyor) aksanına bayılarak bekar olsa kendisinın kapacağını söyledi :))))

Esra Kübra Ercan dedi ki...

ahahhaha cidden kitabı okuduğum zaman arkada yazarın resmini gördüm hem geç gördüğüm için hemde bu nasıl bir yazar diyerekten ağzım açık kaldı :))) Ama harika bir yazar KALP :D

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Seviyoruz kendisini hepimizin oppası :D

Benherneysemo dedi ki...

Hakkat ya aramızda öyle biri vardı değil mi canım? Esefle kınadım şu an kendisini :D

Blog içi arama