Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

16 Nis 2013


ELOISA JAMES ile Samimi bir Sohbet :)

Historical Romance Kraliçelerinden ELOISA JAMES, Türk okurları için benim ricamı kırmadı ve tüm nezaketiyle sorularımı cevaplamayı kabul etti. Hatta sadece bizlere özel olmak üzere bir de kitaplarını yazdığı çalışma köşesinin de fotoğrafını gönderdi. Kendisine buradan çok teşekkür ediyorum ve sizleri Eloisa ile yaptığım söyleşiyle başbaşa bırakıyorum. The Reading Lady: Merhaba Eloisa ve söyleşi talebimi kabul ettiğiniz için çok çok teşekkür ederim. Öncelikli olarak bize biraz kendinizden, geçmişinizden ve yazmaya olan ilginizden bahseder misiniz? Harvard, Oxford ve Yale Üniversitelerinde okuduğunuzu ve Shakespeare profesörü olduğunuzu biliyoruz. Shakespeare profesörlüğünden Historical Romance yazarlığına geçişinizi merak ediyorum açıkçası.

Eloisa James: Merhaba Onur! Öncelikle bu güzel yaklaşımın ve beni Türk okuyucularımla buluşturduğun için çok teşekkür ederim. İnan ben de en az senin kadar heyecanlıyım!

Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse çocukluğum bir çiftlikte geçti. Babam bir şair, annem de kısa hikayeler yazan bir yazardı. Yani yazmak çocukluğumdan beri benim için çok doğal bir meşguliyetti. Romans türü ise küçük bir kızken dahi benim en sevdiğim türdü. Romansların kendi içinde bir melodisi ve çekiciliği vardı benim için. Dünyanın gerçekte katı, zor ve soğuk bir yer olduğunu biliyorum çünkü annemi çok erken yaşta kaybettim ve kronik bir hastalığı olan bir çocuğum var. Ama -ki bu kocaman bir ama- sevgi ve neşe herşeyi değiştiriyor. Evrenin eğer kendi içinde katı bir düzeni varsa, sevgi bu düzeni değiştiren ve güzelleştiren en önemli etken. Ve romanslar bana hep bunu hatırlatıyor. Bunu bence herkes bilmeli ve hatırlamalı. Historical Romance yazmamın sebebi ise biliyorsun ki Shakespeare Profesörüyüm ve İngiltere'nin geçmişi hakkında çok fazla bilgi sahibiyim. Ve bu bilgileri kafamda aşkla, sevgiyle birleştirip bunun versiyonlarını yazmak bana çok büyük keyif veriyor. 


The Reading Lady:  Bugüne kadar binlerce kitap okuduğunuzu tahmin edebiliyorum. Ama sizi en çok etkileyen ve ilham veren kitabı veya yazarı öğrenebilir miyim? Ayrıca şu anda okuduğunuz kitabı da çok merak ediyorum doğrusu :)

Eloisa James: Sanırım biraz tekdüze bir cevap olacak (ama kesinlikle doğru) en sevdiğim kitap Romeo ve Julliet. Çok zekice kurgulanmış bir oyundur. Şöyle ki Romeo' nun sürekli alaycılığı ve  dili kullanmadaki klişeleri (ki bu dönemi ve kullanılan dili incelerseniz daha iyi anlayacaksınız) çok eğlencelidir. Ancak oyunun ikinci bölümü de bir o kadar hüzünlüdür. Bir erkek kahramanı alıp derin bir aşka düşürmek, bayan kahramanın sürekli kendini sorgulaması ve derin aşklarını yaşatırken birden eseri alıp komediden trajediye dönüştürmek çok dahice bir beyinin işidir. Bana ilham veren en önemli yazar tabii ki de Shakespeare ama başta Loretta James'de olmak üzere çok fazla yazarı beğenerek okurum.

Şu anda ise Katie Macalister'ın Time Thief isimli  paranormal romans türündeki kitabını okumaktayım. Ve gerçekten çok büyük keyif alarak okuyorum.


The Reading Lady: Biraz da yazarlığa başlama hikayenizden söz eder misiniz?Ayrıca kitaplarınızı yazarken nasıl bir süreç izliyorsunuz? Kitabın ana fikrinin oluşmasından basımına kadar olan macerasını bize kısaca anlatabilir misiniz?

Eloisa James: Romans yazarlığına ciddi olarak başlama sebebim aslında öğrenci kredilerimi ödeyebilmek içindi! Kocam (kendisi çok tutumlu bir İtalyan'dır) ödenmemiş bir çok öğrenci kredim olduğunu ve bu yüzden ikinci bir çocuk sahibi olamayacağımızı söylemişti. (ki bu Amerika'da alışılmış bir durumdur.) Bu sebeple önce borçlarımı ödemek durumundaydım! Ben de böylece oturup bir romans yazdım. Daha sonra bir temsilci bu romanı aldı ve işe koyuldu. Bu dönemde bir çok editörden negatif cevaplar aldım ve  yaşadığım hayal kırıklığımı anlatamam. Bir gün temsilcim aradı ve birilerinin kitabımla ilgilendiğini  ve teklif verdiğini söyledi ama ben ona inanmakta güçlük çektim. Ertesi gün başka bir yayınevi aradı ve daha yüksek bir teklif vermesinin yanı sıra iki kitaplık bir anlaşma yapmak istediler! Bunu duyan ilk yayıncı da teklifini arttırdı ve üç kitaplık anlaşma yapmak istediler! Sonuç olarak ilk yayınevi ile anlaştım ve aldığım avansla tüm kredilerimi kapattım. Ancak şimdi üç kitap daha yazmak zorundaydım! Bu benim yazarlık kariyerimin başlangıcı oldu. 

Üç kitaptan sonra artık kitap yazmanın müptelası olmuştum. Tüm bu güzel olayların ortasında kızım Anna'ya hamile kaldım ve ilk kitabım (Potent Pleasures) ve ikinci kitabım (Midnight Pleasures) 'un basılmaları arasındaki sürede kızımı dünyaya getirdim.

Yazma sürecim ise gayet basit aslında : Kafamda bir ya da iki sahne kurguluyorum, yazmaya başlıyorum ve bu sahneleri kağıda dökene kadar yazmaya devam ediyorum. Bazen yazarken daha da iyi sahneler gözümün önüne geliyor ve böylece kitap tamamlanıyor. Bir de kitabımı yazarken önüme zaman kısıtlaması gibi engeller koymamaya çalışıyorum.
Eloisa James ve Eşi

The Reading Lady: İnternet sitenizdeki biyografinizde kendinizi Süperman'e benzetmişsiniz :) Ama sizin ikiden fazla kostümünüz olduğunu biliyorum : Profesörlük, yazarlık, annelik ve eş olmanız gibi. Peki bu kadar yoğunluğun ortasında otuz bir kitap yazacak zamanı nasıl buluyorsunuz? Ve yeni yazarlara ya da yazar adaylarına iş ve özel hayatı dengeleme ve zaman yönetimi hakkında nasıl tavsiyeler verirsiniz?

Eloisa James: Sırrım çok fazla uyumak! Ve kısa şekerlemeler yapmak! İşlerimi böyle düzenliyorum :) Uzun bir süre önce mükemmel olmanın mümkün olmadığını ve bunu kafama takmamam gerektiğini öğrendim. Bir kitabım yayınlandığında, bunun benim için en güzel yazma zamanları olduğunu fark ettim. Sanırım mükemmellikten vazgeçmek birçok şeyi yapabilmemi sağladı - ebeveynlik, ev işi ve yazmak gibi.

Ancak bazen iki kariyerimin olmasından çok yorgun düştüğüm ve yaşadığım baskıdan delirecek gibi olduğum günler oluyor. Bu gerçekten çok zor. Hayatımın dengesini çok iyi ayarlamak zorundayım-özellikle çocuklarım, eşim ve her gün yürüyüşe çıkarmak zorunda olduğum bir köpeğim varken. Fakat hepsinden öte  edebiyat öğretmek ve yazarlık birbirini bütünleyen işler ve bu yüzden çok şanslı olduğumu düşünüyorum!

Yeni yazarlara tavsiyem : Kendinize kötü yazılar yazma izni verin. Sadece yazmaya devam edin çünkü bir yazarın başına gelebilecek en kötü şey yazarlığı bırakmasıdır. Bana göre yazmak tamamen revizelerden ibarettir ve yazdığınız bir romanı sonradan düzeltmek çok kolaydır (çünkü hikayenin nereye gideceğini bilirsiniz) Ama boş bir sayfayı ya da sadece bir bölümlük birşeyi revize edemezsiniz. O yüzden içinizdeki eleştirmeni susturun ve hikayeniz bitene kadar durmadan yazın. Daha sonra yazdıklarınızı düzenler, mükemmel hale getirirsiniz.


The Reading Lady: Tüm romanlarınız historical romance türünde. Hiç günümüzde geçen aşk hikayeleri ya da başka bir türde yazmayı düşündünüz mü?

Eloisa James: Benim için günümüzde geçen hikayeler yazmak çok daha zor. Yazmayı denedim ancak diyalogları gerçekçi ve günümüz diliyle yazamadığımı gördüm. Belki de tüm gün Shakespeare öğrettiğimden olacak kafamın içinde sürekli tarihi konuşmalar duyarım. Ve romanlarımı yazarken de bu seslere kulak verince diyalogları yazmak çok daha kolay oluyor. Günümüzde geçen bir romans yazmayı denediğimde bunun bambaşka bir deneyim olduğunu gördüm ve bu türde yazan yazarları çok takdir ettim. Mesela ben zenci bir erkek karakteri kesinlikle yaratamıyor ve o konuşmaları yazamıyorum.

The Reading Lady: Basılmış otuz bir adet romanınız olmasına rağmen bizler henüz Desperate Dushesses serisinden dört kitabınızı okuyabildik. Umuyorum ilerleyen günlerde daha çok Eloisa James romansları okuyabiliriz. Size gönderdiğim Türk kitap kapaklarını nasıl buldunuz?

Eloisa James: Sevgili Onur, bildiğim kadarıyla on iki kitabım daha ülkenizde yayınlanmak üzere anlaşıldı. Yani çok kısa bir süre içinde diğer kitaplarım da basılacaktır bence :) Ve bana gönderdiğin Türk kapaklarını çok beğendiğimi de eklemeden geçemeyeceğim. İnceliğin için teşekkürler.

Ülkemizde yayınlanan serinin orijinal kapakları
The Reading Lady: Kitaplarınızı nerede yazıyorsunuz? Bir ofisiniz ya da özel bir çalışma alanınız var mı? Eğer sizin için de sakıncası yoksa bizler için buranın bir fotoğrafını gönderebilir misiniz?

Eloisa James: Oturma odasındaki masamda yazıyorum. New York City'de bir apartman dairesinde yaşıyoruz ve maalesef bu yüzden kendime ait çalışma odası olarak kullanabileceğim bir yerim yok. Bazı zamanlar konsantre olmakta bile çok zorlanıyorum çünkü çevremde hoplayıp zıplayan iki tane genç var :) Ama herşeyin ortasında olmayı seven bir yapım olduğu için yine de memnunum bu durumdan. İşte sizin için çalışma masamın bir resmi! 
Yazarın bize özel olarak gönderdiği resmi :)

The Reading Lady : Ve son olarak Türk okuyucularınıza ve sevenlerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Eloisa James : Herkese selamlar ve romanlarımı okuduğunuz için çok teşekkürler! Ben karakterlerimi hep çok özel arkadaşlarım olarak düşünürüm ve sizler de kitaplarımı okudukça, onların sizlerle de arkadaş olduklarını hayal ederim. Bu yüzden yarattığım karakterleri sevdiğiniz, onlarla keyif aldığınız ve kısa bir süre için de olsa beraber yaşadığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. En içten sevgilerimle
                                                                  Eloisa James
Yazar bizim için imzasını da yollamış!

Ben de Eloisa James'e nezaketi ve sorularıma verdiği samimi, içten yanıtlar için çok teşekkür ediyorum.

Thank you very much for your kindness Eloisa! We love you!Bol okumalı günler dileklerimle

The Reading Lady

PS: Eloisa James kitapları ülkemizde Pegasus Yayınevi tarafından basılmaktadır.
13 yorum:

Tugcenin Kitaplığı dedi ki...

Ellerine sağlık Onur, bu taddaki söyleşileri seviyorum, sorguya çeker gibi değil, adeta sohbet eder gibi... Çok keyifli :)

Benherneysemo dedi ki...

Ne kadar içten bi insanmış, çok zevk aldım okurken :D
Harika bir söyleşiii, eline sağlık :)

hayat hayal dedi ki...

Güzel bir reportaj sohbet tadında
ikinizinde yüreğine sağlık
Ve bizimlede paylaştığın için teşekkürler

Melis -KÖRDÜĞÜM HAYALLER dedi ki...

Yazarı tanımam -taşlamayın- ama söyleşilerinin ne kadar keyifli olduğunu bildiğim için hemen girip okudum =) Yine çok keyifli bir söyleşi olmuş canım benim, ellerine sağlık valla =D

Bu arada bize özel yolladığı resimler çok güzeldi. Gerçekten de çok kibar bir yazarmış =)

Senden başka söyleşiler de bekliyorum ;) Kocaman da öpüyorum. Muck... =*

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

çok teşekkürler arkadaşlar :) Evet yazar çok sempatik ve içtendi. Zaten severdim şimdi hepten daha çok seviyorum :)

Berfim Aydin dedi ki...

Wauw! büyük bir keyif alarak okudum, ellerine sağlık canımm!

NE kadar keyifli bir söyleşi olmuşşşş (: gülerek okudum (:

Historical taparlar adına devamının gelmesini temenni ediyorum!

öpüyorum kocaman :**
@Küçük Kız

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

sağol canım :) eylemlerim artarak sürecek inşallah :D

Esra Ercan dedi ki...

Harika ötesi bir söyleşi olmuş ablacım, ellerine sağlık :) Vee yazarın bu kadar sabimi olmasını çok sevdim :) En kısa zamanda kitabını okumalıyımm :) KALP

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Sağol Esracım bence de mutlaka oku seveceğinden eminim :)

Nihan Çakkol dedi ki...

Ellerinize emeğinize sağlık böyle bir yazardan samimi bir röportaj görünce çok sevindim :) Başka yazarlarla devamının gelir umarım :)

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

@Nihan Çakkol: Çok teşekkürler Nihan Hanım:) Ben de umuyorum :)

tarih84 dedi ki...

offff çok duygulandımmmm

inanılmaz bir kadınmış

kitaplarına bakmalıyım, doğrusu daha önce ismini duymamıştım.

Adsız dedi ki...

Bu kadının çıkan tüm kitaplarını okudum.Umutsuz düşesler serisi en beğendiğim seriler arasında çok farklı buluyorum bu kadının kitaplarını.5.kitap çıksın artık.Çok güzel bir söyleşi olmuş :)

Blog içi arama