Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

12 Nis 2013


Sene 1895...
Londra'da 16 yaşında bir kız tek başına hayat mücadelesi vermektedir. 
Tıp fakültesinde çalışıp her türlü zorluğa göğüs gererek sokaklara düşmemeye çalışmaktadır. 
Oysa ki 6 sene önce sosyetenin tepelerindeki ailesi korkunç bir skandaldan dağılmadan önce mutlu bir çocukluğu, onu seven koruyan bir babası vardır...


Kitabımız Juliet Morou'nun yıllar önceki skandalda ortadan kaybolan ve öldüğü zannedilen babasının gizemli adasına olan yolculuğu ile başlıyor. Doktor Morou'nun Adası isimli meşhur filmi herkes izlemiştir herhalde.  Hani hayvanlar üzerinde çılgın genetik değişiklikler yapıp yeni türler yaratan ve ödümüzü patlatan eski bir Marlon Brando filmiydi. İşte kahramanımız Juliet 'de bu meşhur doktorun biricik kızı. Doktor mesleğinin zirvelerindeyken yaptığı çılgın ve yasadışı deneyler yüzünden Londra'dan kaçmiş ve bir adaya yerleşmiştir. Juliet'de bir şekilde babasının izini bulur ve adaya gider. Kitapta da filmdeki gibi çılgın bir doktor buluyoruz karşımızda. Hayvanlar üzerinde korkunç deneyler yaparak onları insanlaştırmaya çalışan ve bir nevi Tanrı rolü yapan bu çılgın adam, Juliet'in eskiden tanıdığı sevecen babası mı yoksa herkesin söylediği gibi kaçığın teki mi?


Kitap başından sonuna kadar tüylerimi diken diken edecek bir gerilimde geçti. Juliet'in yanısıra Montgomery ve Edward kitaba renk katan karakterler olduğu gibi, kitabın sonuna kadar onların sırlarını öğrenmek için yanıp tutuştum resmen. Yazarın gotik bir korku hikayesi dediği kadar var. Tüyleriniz ürpererek okuyacaksınız bu kitabı. Gerilimin yanı sıra umut, sevgi, aile bağları ve içsel çatışmaların da çok başarılı anlatıldığı bir roman olmuş. 

Yazar bu kitabın serisini yazmayı düşünüyormuş ve umarım çıktığı zaman Dex bizleri hemen buluşturur ikinci kitapla. Sabırsızlıkla bekliyorum açıkçası.

Ben konusunu, anlatımını çok beğendim ve elimden bırakamadan okudum. Gerilim, korku ve gotik türlerde okumayı sevenlere gözü kapalı tavsiye edebileceğim bir kitap Kaçığın Kızı. Umarım sizler de benim aldığım keyfi yaşarsınız. 

Bol okumalı günler dileğimle
The Reading Lady

0 yorum:

Blog içi arama