Ana içeriğe atla

YORUM & ÖNOKUMA: Yağmur Sonrası - Sarah JIO


"Gerçek aşk söz konusu olduğunda hiçbir şey karmaşık değildir..."

Okuyan Kızlar Kulübü olarak bu turda okuduğumuz Yağmur Sonrası, başlamamla bitirmemin bir olduğu romanlardan biri oldu. Yazarın dilinin akıcılığı ve kitabın su gibi akıp gitmesi ve yormaması bunun en büyük sebeplerinden biri tabii ki. Sarah Jio'nun adını Mart Menekşeleri kitabıyla duymuştum ve açıkçası o kitabını da çok merak ediyordum. Ama Yağmur Sonrası'nı okuduğumda yazarın neden bu kadar çok sevildiğini anlamış oldum.

Kitabımızın konusuna geçersek 2. Dünya Savaşı yıllarında Anne Calloway isimli bir genç kızın başından geçenler anlatılıyor. Uzun yıllardır tanıdığı ve sevdiği Gerard ile nişanlı olan Anne duygularından, hislerinden çok ta emin olmadığı için çocukluk arkadaşı Kitty ile birlikte hemşirelik yapmak üzere bir süreliğine Tahiti'ye giderler. Savaşın en ateşli dönemleridir ve iki genç kız evlerinden binlerce km uzakta yeni bir yaşama başlarlar. 
Anne savaşın ve çekilen acıların ortasında Westry Green isimli bir askerle tanışır ve kendilerine küçük, gizli, aşk dolu bir dünya kurarlar. Ancak her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu gizli dünyaları da bir gün sona erecek ve ardından yaşanan olaylar hepsini adaya geldikleri ilk zamanlardan farklı insanlara dönüştürecektir.
Konuyu çok fazla anlatıp spoiler vermek istemiyorum. Ama şunu söyleyebilirim. Yazar çok güçlü bir anlatımla duyguları o kadar güzel yansıtmış ki elimde olmadan ben de kapılıp gittim sayfaların arasında. Hatta kitabı okurken bazı yerlerde gözlerimden yaşlar aktığını itiraf edebilirim. Her ne kadar hüzünlü, beni ağlatacak şeyler okumamaya ya da izlememeye dikkat etsem de ara sıra da olsa duygularımı böyle harekete geçirecek kitaplar okumak iyi geliyor. Bu yüzden dram severlere, dönem romanı okumaktan hoşlananlara kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap Yağmur Sonrası. Merak edenler için tadımlık olarak ön okumayı inceleyebilirsiniz.

Kitap hakkında diğer yorumları ve eğlenceli bilgileri merak ediyorsanız turumuzun diğer duraklarını ziyaret etmeyi unutmayınız :)

Ayrıca yapılacak çekilişimizle iki şanslı takipçimize Yağmur Zamanı kitabını hediye ediyoruz. Buradan çekilişimize katılabilirsiniz. 

Herkese bol okumalı günler dilerim.

Sevgilerimle
The Reading Lady


PS: ARKADYA YAYINLARINA KATKILARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.

Yorumlar

Esra Ercan dedi ki…
Yorum ve resimler harika ellerine sağlık ablacım, bayıldım ;)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)