Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

14 May 2013


"Gerçek aşk söz konusu olduğunda hiçbir şey karmaşık değildir..."

Okuyan Kızlar Kulübü olarak bu turda okuduğumuz Yağmur Sonrası, başlamamla bitirmemin bir olduğu romanlardan biri oldu. Yazarın dilinin akıcılığı ve kitabın su gibi akıp gitmesi ve yormaması bunun en büyük sebeplerinden biri tabii ki. Sarah Jio'nun adını Mart Menekşeleri kitabıyla duymuştum ve açıkçası o kitabını da çok merak ediyordum. Ama Yağmur Sonrası'nı okuduğumda yazarın neden bu kadar çok sevildiğini anlamış oldum.

Kitabımızın konusuna geçersek 2. Dünya Savaşı yıllarında Anne Calloway isimli bir genç kızın başından geçenler anlatılıyor. Uzun yıllardır tanıdığı ve sevdiği Gerard ile nişanlı olan Anne duygularından, hislerinden çok ta emin olmadığı için çocukluk arkadaşı Kitty ile birlikte hemşirelik yapmak üzere bir süreliğine Tahiti'ye giderler. Savaşın en ateşli dönemleridir ve iki genç kız evlerinden binlerce km uzakta yeni bir yaşama başlarlar. 
Anne savaşın ve çekilen acıların ortasında Westry Green isimli bir askerle tanışır ve kendilerine küçük, gizli, aşk dolu bir dünya kurarlar. Ancak her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu gizli dünyaları da bir gün sona erecek ve ardından yaşanan olaylar hepsini adaya geldikleri ilk zamanlardan farklı insanlara dönüştürecektir.
Konuyu çok fazla anlatıp spoiler vermek istemiyorum. Ama şunu söyleyebilirim. Yazar çok güçlü bir anlatımla duyguları o kadar güzel yansıtmış ki elimde olmadan ben de kapılıp gittim sayfaların arasında. Hatta kitabı okurken bazı yerlerde gözlerimden yaşlar aktığını itiraf edebilirim. Her ne kadar hüzünlü, beni ağlatacak şeyler okumamaya ya da izlememeye dikkat etsem de ara sıra da olsa duygularımı böyle harekete geçirecek kitaplar okumak iyi geliyor. Bu yüzden dram severlere, dönem romanı okumaktan hoşlananlara kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap Yağmur Sonrası. Merak edenler için tadımlık olarak ön okumayı inceleyebilirsiniz.

Kitap hakkında diğer yorumları ve eğlenceli bilgileri merak ediyorsanız turumuzun diğer duraklarını ziyaret etmeyi unutmayınız :)

Ayrıca yapılacak çekilişimizle iki şanslı takipçimize Yağmur Zamanı kitabını hediye ediyoruz. Buradan çekilişimize katılabilirsiniz. 

Herkese bol okumalı günler dilerim.

Sevgilerimle
The Reading Lady


PS: ARKADYA YAYINLARINA KATKILARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.

2 yorum:

Esra Ercan dedi ki...

Yorum ve resimler harika ellerine sağlık ablacım, bayıldım ;)

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Teşekkürler canım :)

Blog içi arama