Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

24 Tem 2013


Beni dinle. Ben biliyorum. En tehlikeli casus, şüphelenmediğindir. 
18. yüzyılda, Rusya'da, İmparatoriçenin casusu olarak görevlendirilen genç bir kızın gözlerinden anlatılan bir yükseliş hikayesi. Polonyalı genç kız Varvara, İmparatoriçe Elizaveta'nın ihtişamlı ve tehlikeli sarayına getirilir. Kilit açmak, sevişmek ve en önemlisi sessiz kalıp dinlemek konularında eğitilir. İmparatoriçenin varisine, genç ve kırılgan Prusya Prensesi Sophie, gelin olarak getirilir. Varvara'nın görevi onu gözetlemek iken, onun arkadaşı ve sırdaşı olur. Saraydaki gizli ilişkileri ve güvenilmez işbirliklerini öğrenmesine yardım eder. Fakat Sophie'nin kaderi, kötü şöhretli Büyük Katerina olmaktır. Peki, onun hırsları herkesinkinden daha yüce ve etkili mi? Gücünün son noktasına ulaşmadan duracak mı?


İmparatoriçe Elizaveta
Bir turumuzun daha sonuna geldik arkadaşlar. Bu turda okuduğumuz Optimum Yayınları'ndan çıkan Kış Sarayı ilginç ve entrikalı konusuyla beni kendine çeken bir kitap oldu. Kitabımız 18. yüzyılda ailesini kaybettikten sonra Rus sarayına alınan  16 yaşındaki Varvara'nın yaşamını ve anılarını anlatıyor. Önce saray terzihanesinde iş verilen Varvara, onun yeteneklerini keşfeden bir Şansolye tarafından saray entrikalarını ve dedikodularını öğrenmek üzere casus olarak yetiştiriyor ve İmparatoriçe Elizaveta ve kendisine yıllar boyunca casusluk yaptırıyor. Varvara, çaresiz ve yalnız bir genç kızdan usta bir casusa dönüşürken, saraya gelin olarak gelen Katerina ile de gizli bir arkadaşlığa başlıyor. 
Saray entrikalarının, gösterişin altında kalan çirkinliklerin olduğu bu dünyada tek başına hayata tutunmaya çalışan bir kızın hikayesini okuyoruz bu kitapta. Yer yer içimizi acıtan olaylar oluyor ama işin acı tarafı bu olayların çoğu gerçek hayatta yaşanmış olaylar. Bu yüzden de kurgu bir roman olmasına rağmen gerçeklerle de paralel gitmesi kitabın inandırıcılığını yükseltti gözümde.
Kitabın kısa tanıtım filmi de bence çok güzel olmuş. 

Bu tarzda tarihi romanlar okumayı sevenlerin çok seveceğini düşünüyorum ve herkese bol okumalı günler diliyorum.
Turumuzun diğer duraklarını da ziyaret etmeyi unutmayın :)

Sevgilerimle
Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.


0 yorum:

Blog içi arama