Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

21 Ağu 2013 Herkese merhabalar,
Uzun zamandır tarihi bilgiler verdiğim yazılarımı yazmıyordum. Daha doğrusu yazamıyordum çünkü araya bir dünya başka iş giriyor ve bu postları hazırlamak ta çok meşakkatli olduğundan bir türlü düzenleyemiyordum. Kısacası üşeniyorum diyeyim ve konuyu kapatayım :)

Bu tarz yazılarımda benim de merak ettiğim, ilginç bulduğum bilgileri araştırıyorum ve sizlerle paylaşıyorum biliyorsunuz.Balolar, düellolar, soyluluk ünvanları ve Gretna Green gibi. Önceki yazılarımı henüz görmemiş olanlar varsa buraya tıklayabilirler. Bu sefer de çok zevkli ama bir o kadar da derin bir konu buldum kendime:

MODA!

Benim bahsettiğim moda, tarihi romanslarda geçen dönemlerdeki moda, yoksa moda bloggerlığına gözümü dikmedim tabii ki :) Çok zevkli, eğlenceli ama bir o kadar da kapsamlı bir konu olduğu için şöyle bir yol izlemeye karar verdim. Her yazımda bir dönemin modasını anlatacağım sizlere. Çünkü sadece kıyafetle kalsın istemiyorum araştırmamın. Kadın ve erkek kıyafet modasının yanısıra bulabildiğim ölçüde ev eşyaları, makyaj malzemeleri, kişisel kullanım eşyaları gibi şeyleri de bu yazılarıma koymak, kapsamlı ve bol resimli bir dönem çalışması yapıp gözlerimizin önünde o zamanları tamamen canlandırmak istiyorum. Bakalım ne kadar başarılı olacağım :)

Önce kısa bir ön bilgi vereyim. İngiliz Moda Dönemleri (ya da akımları mı desem bilemedim şimdi) genellikle o dönem ki kral ya da kraliçenin adıyla anılıyordu. Sırasıyla bu dönemler şunlar :
Tudor Dönemi Modası
Early Stuart Dönemi Modası
Puritan Modası
Restoration Modası
Williamite Modası
Georgian Modası
Macaroni Modası
Revolutionary Modası
Regency Modası
Victorian Modası 

Çoğuna kitaplardan, dizi ve filmlerden aşinayım ama bazılarını hiç duymadığımı itiraf edeyim. Bahanecek araştırmış öğrenmiş olacağım ben de. Tahmin edeceğiniz gibi ilk araştıracağım dönem Tudor Dönemi Modası olacak. Ki kendilerini yakinen The Tudors dizisinden ve Philippa Gregory kitaplarından tanıyoruz. Hatta şimdilerde ilk sezonunu severek izlediğim Tudor döneminden önceki dönemi anlatan The White Queen dizisini de bu tarz dizileri sevenlere tavsiye ederim. 
Tudor dönemi çok kapsamlı bir dönem olduğundan dolayı onu ayrı bir postta yayınlayacağım. Orta Çağda Ne Giysem : Tudor Dönemi yazımın hazırlıkları devam ediyor. Takipte kalın :)

Sevgilerimle
17 yorum:

Benherneysemo dedi ki...

Artık seninle bütünleşmiş olan bu dönem yazılarına ba-yı-lı-yo-rum! Heyecanla bekliyorum The Araştırmacı Gazeteeci Lady :))

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Ahahaha sağol canım benim :D Ben de merakla beklemekteyim acep ne çıkacak diye :D

Kitap Tutkusu dedi ki...

Dönem yazıları denince akla her an onun adı gelir :)))) THE READING LADY :D

Canım harika bir yazı olmuş ben en çok kabarık etekli olanları seviyorum :P

Diğer yazını merakla beklemekteyim :D

miyav kedicik dedi ki...

Tam benim tarzım ve tam benim dönemim Öyle çok severim ki hatta Victorian kıyafetlerden kendime bir ara dikmiştim.. Hatta photoshop ile bu kıyafetlerin çoğunu kendime giydirmişliğim de vardır..
Takipteyim..:))

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

@Kitap Tutkusu: Çok teşekkürler canım :) Ben de o kabarık böyle pasta gibi olanları çok seviyorum :)

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

@miyav kedicik: gerçekten miii? Diktiğiniz kıyafeti görmek isterdim doğrusu :) Ben de çok seviyorum ve hatta araştırma yaparken bazı yerlerde bu dönem kıyafetleri giyip canlandırma yaptıkları festivaller ya da sadece bu dönemi sevenlerin oluşturduğu gruplara denk geldim. Bu gruplar da kendilerine giysi dikip belli dönemlerde buluşuyorlar :) Keşke burada da olsa :)

İlk İnsan dedi ki...

Tarihlerin altta yazılı olduğu resme bakınca açıkca görülüyor ki: geçmişin aksine kadınlar gittikçe zayıf görünmek yönünde eğilim göstermiş. :)

la luna dedi ki...

Hayatımız ne giysem acaba diye geçmedi mi zaten? :) Sabırsızlıkla bekliyorum yazılarını

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

@la luna: Evet aynen öyle geçti :D

tarih84 dedi ki...

maşallah dönem ansiklopedisi gibisin

Hanife Dikbıyık dedi ki...

kullanılan kumaş miktarını hesaba katarsak dünyanın en fakir zamanına doğmuşum beya :( hayatım boyunca tüm elbiselerimi toplasalar onların bir elbise kumasını karşılamaz herhalde :))))

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

ahahahahaha :D

Syhn dedi ki...

tam benlik bir yazı dizisi geliyor demek, ne güzel!

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

ne güzel o zaman :D

Sebnem Orhun dedi ki...

merhaba çok bir güzel blog, güzel ve faydalı paylaşımlar... hemen takibe başlıyorum sizi
Bana da beklerim :)
sevgiler...
sebnemorhun.blogspot.com

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Merhaba hoşgeldiniz :) Tabii ben de hemen bakıyorum :)

VampirellaninGuncesi dedi ki...

Victorian Era (1837-1901) modası muhteşem! 1840'larda Bronte kardeşleri görmek isterdim. = )

Bu arada, "101 Ways to Drop a Handkerchief" konulu Cosmo sayısına bayıldım. = )

Blog içi arama