Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

13 Eyl 2013


Herkese merhabalar arkadaşlar,
Blog turumuzun ikinci gününde değişik bir şeyler yapalım ve benim gibi fantastik sever okurlar için Artemis Yayınları'ndan çıkan serilere bir göz atalım istedim. Artemis'in bir çok serisini severek takip ediyorum. Bazılarına ise ya daha yeni başladım ya da başlamak için okuma listeme ekledim. Ancak şöyle bir durum var ki hemen herkesin şikayetçi olduğu bir konudan burada bahsetmezsem olmaz. Serilerin yayınlanma aralıkları çok uzun ve bir kitabın çıkması için neredeyse bir seneye yakın bekliyoruz. Sadece bu sebeple başlamadığım ve birkaç kitabı çıksın öyle devam edeyim diye düşündüklerim var.  Zaten balık hafızalıyım ve en son bir yıl önce okuduğum bir kitabın devam kitabını elime aldığımda far görmüş tavşan gibi kalıyorum. Sadece bu sebepten okuduğum son kitabı tekrar okumak zorunda kalıyorum ki kim kimdi, olay nerede kalmıştı hatırlayayım :) Umarım Artemis serilerini dört gözle bekleyen okuyucularını kırmaz ve kitap yayınlama hızlarını biraz arttır. İşte o zaman tadından yenmez :)


ANITA BLAKE - LAURELL K.HAMILTON
Size tanıtmak istediğim ilk seri meşhur vampir avcımız, canımız, ciğerimiz, sert kadın karakterlerin kraliçesi Anita ablamız. Anita Blake'in  henüz bu kadar popüler olmadığı bir zamanda okumaya başlamıştım ben kendisini. Sene teeee 2004. O yüzden elimdeki bazı kitapların basımı 2004-2005 tir. Tabii o zamanlar bu kadar popüler olmadığı için kitapları bulmak çok zor oluyordu. Alacakaranlık'tan sonra vampirler bu kadar popüler olunca Artemis'te bu kitapların basımını hızlandırdı ve şu anda sanırım serinin 17. kitabı basıldı. (Artemis'in sayfasının yalancısıyım) Gerçi ben on birinci kitaptan sonra seriyi okumayı bıraktım ama çok ciddi takipçileri olduğunu biliyorum. İlk kitaplarda daha mutaassıp bir karakterken serinin sonlarına doğru Anita'nın sex bomb tadındaki evrimini saymazsak çok heyecanlı ve eğlenceli bir seridir. Özellikle baş vampirimiz Jean Claude sanırım tüm vampir severlerin kalbinde baş köşededir :) Yetişkinlere yönelik bir seri olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

GÜNEYLİ VAMPİRLER (SOOKIE STACKHOUSE) - CHARLAINE HARRIS
Güneyli Vampirler serisi nam-ı diğer True Blood serisi ilk yayınlanmaya başladığında 2009 yılıydı ve yazar ülkesinde on üçüncü ve son kitabı yayınlayarak final yapsa da bizler serinin onuncu kitabını yeni okuyoruz. (Henüz almadığım için son kitap kütüphanemde yok) Sookie Stackhouse isimli zihin okuyan garson bir kızın vampir Bill Compton ve (taş) vampir Eric Northman'la yaşadığı maceraları konu alan bu seri yetişkinlere yönelik olduğu içinkendiniz rahatlıkla okuyunuz ancak çocuklarınıza okumayınız, okutturmayınız :)

VAMPİR GÜNLÜKLERİ - L.J SMITH
Bu serinin dizisini de çok severek izliyorum ama bilmenizi isterim ki dizinin kitaplarla hiç alakası yok. Sadece isim benzerliği gibi düşünün :) Eğer diziyi izliyorsanız doğal olarak karşılaştırma yapıyorsunuz ama yapmayın! Bu seri benim çok severek okuduğum bir seri ve buradaki Damon Salvatore dizideki Damon karakterinden çok daha tehlikeli, çok daha aşık ve çok daha fedakar. Ayrıca yaratılan dünya/alternatif dünya da çok güzel tasvirlenmiş ve keyifle okutuyor kendini.  Şu sıralar sekizinci kitabı çıktı ama ben henüz almadım. Genç yetişkin türünde olan bu seriyi ön yargılarınızı bir kenara koyarak okumanızı tavsiye ederim.

ÖLÜMCÜL OYUNCAKLAR - CASSANDRA CLARE
Bu seriyi nasıl beklediğimi anlatamam! Ve yayınlanma arası çok uzun olduğundan her kitabı ikişer kere okuduğumu da söyleyebilirim. Oh neyse bitti de rahatladım :) Benim çok sevdiğim bu seride Clary ve Jace'in masum aşklarını, maceralarını ve her türlü doğaüstü yaratığın yaşadığı bir dünyada hayatta kalma mücadelelerini okuyoruz. Serinin ilk kitabının filmi de çıktı henüz izleyemedim ama bu hafta izlemeyi düşünüyorum. Yine genç yetişkin türündeki bu seriyi okumadıysanız mutlaka okuyunuz :)

VAMPİR AKADEMİSİ VE KAN BAĞI SERİSİ - RICHELLE MEAD
Geldik benim en sevdiğim seriye! Vampir Akademisi, yeni kitabının çıktığını görünce D&R'ın ortasında kitaba sarılıp zıpladığım seridir :) O kadar severim yani. Yine sert kadın karakterlerimizden, ass-kicker Rose ve karizma ötesi kişilik Dimitri'nin maceralarını okuduğumuz bu genç yetişkin türündeki seriyi bu türü seviyorum diyen herkese tavsiye ediyorum. Maalesef bu seri altıncı kitabında final yaptı. Bir an önce okuyun bak hem 2014 Şubat ayında filmi de geliyor. (Hem de ilk kez bir role seçilen aktör kitabın fanları tarafından beğenildi)
Vampir Akademisi serisi bitince yazar bir nevi spin off gibi bu serinin içinde geçen bazı karakterlerden yan bir seri çıkardı. Kan Bağı serisinde simyacı Sydney ve Adrian'ın maceralarını okuyoruz. Bu serinin de henüz üçüncü kitabı yayınlandı.

GECE AVCISI - JEANINE FROST
Bir türlü fırsat bulup başlayamadığım ve bunu öğrenen fantastik seven arkadaşlarımın "tüüü sen bu seriyi nasıl okumazsın!" diyerek tepki gösterdiği serinin ilk kitabını almış bulunmaktayım. Serimizin baş kahramanları yarı vampir Cat ve vampir Bones. Bu serinin altı kitabı var ve ayrıca bir de yan serisi mevcut. Çok fazla hayranı olan bu seriyle ilgili yorumlarımı okuduktan sonra burada yayınlayacağım.

Elimde mevcut serilerinin dışında Artemis'in çok sevilen diğer serilerini de isim olarak listeleyim:
Mekanik Melek - Cassandra Clare : Bu serinin diğer kitaplarının da çıkmasını bekliyorum. O zaman okuyacağım.
Morganville Vampirleri - Rachel Caine : Serinin ilk kitabı Cam Ev'i okumuştum ve pek beğenmediğim için devam etmedim. Ama bunun da çok sevilen bir seri olduğunu biliyorum.
Yoklar - Michael Grant : Yine adını çok duyduğum ama okumadığım bir seri daha. Beşinci kitabı yeni çıktı.
Ölümsüz ve Bekar - Mary Janice Davidson : Serinin ilk kitabı Ölümsüz ve Bekar'ı okudum ancak fantastikten daha çok çik-lit ağırlıklı olduğundan pek sevmediğim bir seri oldu ve devam etmedim. 
Uyumsuz - Veronica Roth : Yakında filmi de çıkacak olan bu seriyi çok merak ediyorum ve kısa sürede okumak istiyorum. Gerçekten çok güzel olduğunu duydum ve distopya sevenlere tavsiye ediyorum.

Benim aklıma gelen Artemis serileri bunlar arkadaşlar. Eğer gözümden kaçan, eklememi istediğiniz bir seri varsa lütfen yorum olarak bildirin ki ekleyebileyim listeme :)
Turumuzun diğer duraklarını ziyaret etmeyi ve çekilişimize katılmayı unutmayın!
Herkese bol okumalı günler dileğimle
Sevgiler :)Artemis Yayınlarını sosyal medyada takip etmek için :


2 yorum:

Kitap Karnavalı dedi ki...

Güneyli vampirler bitmiş gibiydi ama yazar gene bir buçuk kitabı çıkararak geri dönüyor. Paraya doyamadı anam bu kadın.

PEMBEMAVİ ❤ dedi ki...

O bendede var karakterleri degilde isimleri felan zamanla unutuyorum :) O zaman beklemdeyız sevgiler :*

Blog içi arama