Ana içeriğe atla

Fantastik Seriler ve Artemis


Herkese merhabalar arkadaşlar,
Blog turumuzun ikinci gününde değişik bir şeyler yapalım ve benim gibi fantastik sever okurlar için Artemis Yayınları'ndan çıkan serilere bir göz atalım istedim. Artemis'in bir çok serisini severek takip ediyorum. Bazılarına ise ya daha yeni başladım ya da başlamak için okuma listeme ekledim. Ancak şöyle bir durum var ki hemen herkesin şikayetçi olduğu bir konudan burada bahsetmezsem olmaz. Serilerin yayınlanma aralıkları çok uzun ve bir kitabın çıkması için neredeyse bir seneye yakın bekliyoruz. Sadece bu sebeple başlamadığım ve birkaç kitabı çıksın öyle devam edeyim diye düşündüklerim var.  Zaten balık hafızalıyım ve en son bir yıl önce okuduğum bir kitabın devam kitabını elime aldığımda far görmüş tavşan gibi kalıyorum. Sadece bu sebepten okuduğum son kitabı tekrar okumak zorunda kalıyorum ki kim kimdi, olay nerede kalmıştı hatırlayayım :) Umarım Artemis serilerini dört gözle bekleyen okuyucularını kırmaz ve kitap yayınlama hızlarını biraz arttır. İşte o zaman tadından yenmez :)


ANITA BLAKE - LAURELL K.HAMILTON
Size tanıtmak istediğim ilk seri meşhur vampir avcımız, canımız, ciğerimiz, sert kadın karakterlerin kraliçesi Anita ablamız. Anita Blake'in  henüz bu kadar popüler olmadığı bir zamanda okumaya başlamıştım ben kendisini. Sene teeee 2004. O yüzden elimdeki bazı kitapların basımı 2004-2005 tir. Tabii o zamanlar bu kadar popüler olmadığı için kitapları bulmak çok zor oluyordu. Alacakaranlık'tan sonra vampirler bu kadar popüler olunca Artemis'te bu kitapların basımını hızlandırdı ve şu anda sanırım serinin 17. kitabı basıldı. (Artemis'in sayfasının yalancısıyım) Gerçi ben on birinci kitaptan sonra seriyi okumayı bıraktım ama çok ciddi takipçileri olduğunu biliyorum. İlk kitaplarda daha mutaassıp bir karakterken serinin sonlarına doğru Anita'nın sex bomb tadındaki evrimini saymazsak çok heyecanlı ve eğlenceli bir seridir. Özellikle baş vampirimiz Jean Claude sanırım tüm vampir severlerin kalbinde baş köşededir :) Yetişkinlere yönelik bir seri olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

GÜNEYLİ VAMPİRLER (SOOKIE STACKHOUSE) - CHARLAINE HARRIS
Güneyli Vampirler serisi nam-ı diğer True Blood serisi ilk yayınlanmaya başladığında 2009 yılıydı ve yazar ülkesinde on üçüncü ve son kitabı yayınlayarak final yapsa da bizler serinin onuncu kitabını yeni okuyoruz. (Henüz almadığım için son kitap kütüphanemde yok) Sookie Stackhouse isimli zihin okuyan garson bir kızın vampir Bill Compton ve (taş) vampir Eric Northman'la yaşadığı maceraları konu alan bu seri yetişkinlere yönelik olduğu içinkendiniz rahatlıkla okuyunuz ancak çocuklarınıza okumayınız, okutturmayınız :)

VAMPİR GÜNLÜKLERİ - L.J SMITH
Bu serinin dizisini de çok severek izliyorum ama bilmenizi isterim ki dizinin kitaplarla hiç alakası yok. Sadece isim benzerliği gibi düşünün :) Eğer diziyi izliyorsanız doğal olarak karşılaştırma yapıyorsunuz ama yapmayın! Bu seri benim çok severek okuduğum bir seri ve buradaki Damon Salvatore dizideki Damon karakterinden çok daha tehlikeli, çok daha aşık ve çok daha fedakar. Ayrıca yaratılan dünya/alternatif dünya da çok güzel tasvirlenmiş ve keyifle okutuyor kendini.  Şu sıralar sekizinci kitabı çıktı ama ben henüz almadım. Genç yetişkin türünde olan bu seriyi ön yargılarınızı bir kenara koyarak okumanızı tavsiye ederim.

ÖLÜMCÜL OYUNCAKLAR - CASSANDRA CLARE
Bu seriyi nasıl beklediğimi anlatamam! Ve yayınlanma arası çok uzun olduğundan her kitabı ikişer kere okuduğumu da söyleyebilirim. Oh neyse bitti de rahatladım :) Benim çok sevdiğim bu seride Clary ve Jace'in masum aşklarını, maceralarını ve her türlü doğaüstü yaratığın yaşadığı bir dünyada hayatta kalma mücadelelerini okuyoruz. Serinin ilk kitabının filmi de çıktı henüz izleyemedim ama bu hafta izlemeyi düşünüyorum. Yine genç yetişkin türündeki bu seriyi okumadıysanız mutlaka okuyunuz :)

VAMPİR AKADEMİSİ VE KAN BAĞI SERİSİ - RICHELLE MEAD
Geldik benim en sevdiğim seriye! Vampir Akademisi, yeni kitabının çıktığını görünce D&R'ın ortasında kitaba sarılıp zıpladığım seridir :) O kadar severim yani. Yine sert kadın karakterlerimizden, ass-kicker Rose ve karizma ötesi kişilik Dimitri'nin maceralarını okuduğumuz bu genç yetişkin türündeki seriyi bu türü seviyorum diyen herkese tavsiye ediyorum. Maalesef bu seri altıncı kitabında final yaptı. Bir an önce okuyun bak hem 2014 Şubat ayında filmi de geliyor. (Hem de ilk kez bir role seçilen aktör kitabın fanları tarafından beğenildi)
Vampir Akademisi serisi bitince yazar bir nevi spin off gibi bu serinin içinde geçen bazı karakterlerden yan bir seri çıkardı. Kan Bağı serisinde simyacı Sydney ve Adrian'ın maceralarını okuyoruz. Bu serinin de henüz üçüncü kitabı yayınlandı.

GECE AVCISI - JEANINE FROST
Bir türlü fırsat bulup başlayamadığım ve bunu öğrenen fantastik seven arkadaşlarımın "tüüü sen bu seriyi nasıl okumazsın!" diyerek tepki gösterdiği serinin ilk kitabını almış bulunmaktayım. Serimizin baş kahramanları yarı vampir Cat ve vampir Bones. Bu serinin altı kitabı var ve ayrıca bir de yan serisi mevcut. Çok fazla hayranı olan bu seriyle ilgili yorumlarımı okuduktan sonra burada yayınlayacağım.

Elimde mevcut serilerinin dışında Artemis'in çok sevilen diğer serilerini de isim olarak listeleyim:
Mekanik Melek - Cassandra Clare : Bu serinin diğer kitaplarının da çıkmasını bekliyorum. O zaman okuyacağım.
Morganville Vampirleri - Rachel Caine : Serinin ilk kitabı Cam Ev'i okumuştum ve pek beğenmediğim için devam etmedim. Ama bunun da çok sevilen bir seri olduğunu biliyorum.
Yoklar - Michael Grant : Yine adını çok duyduğum ama okumadığım bir seri daha. Beşinci kitabı yeni çıktı.
Ölümsüz ve Bekar - Mary Janice Davidson : Serinin ilk kitabı Ölümsüz ve Bekar'ı okudum ancak fantastikten daha çok çik-lit ağırlıklı olduğundan pek sevmediğim bir seri oldu ve devam etmedim. 
Uyumsuz - Veronica Roth : Yakında filmi de çıkacak olan bu seriyi çok merak ediyorum ve kısa sürede okumak istiyorum. Gerçekten çok güzel olduğunu duydum ve distopya sevenlere tavsiye ediyorum.

Benim aklıma gelen Artemis serileri bunlar arkadaşlar. Eğer gözümden kaçan, eklememi istediğiniz bir seri varsa lütfen yorum olarak bildirin ki ekleyebileyim listeme :)
Turumuzun diğer duraklarını ziyaret etmeyi ve çekilişimize katılmayı unutmayın!
Herkese bol okumalı günler dileğimle
Sevgiler :)Artemis Yayınlarını sosyal medyada takip etmek için :


Yorumlar

Kitap Karnavalı dedi ki…
Güneyli vampirler bitmiş gibiydi ama yazar gene bir buçuk kitabı çıkararak geri dönüyor. Paraya doyamadı anam bu kadın.
PEMBEMAVİ ❤ dedi ki…
O bendede var karakterleri degilde isimleri felan zamanla unutuyorum :) O zaman beklemdeyız sevgiler :*

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)