Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

7 Eyl 2013

 

Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer serisi daha önceki yazılarımda bolca anlattığım gibi zaman yolcusu Gwendolyn ve Gideon'un sık sık geçmişe gitmelerini ve oradaki maceralarını anlatıyordu. Bu geçmiş yüzyıllara yaptıkları yolculuklarda Gwendolyn'in en çok zorlandığı konuların başında (yelpaze sallamanın dışında) o dönem ki balo danslarını öğrenmek geliyordu. Ukala kuzeni Charlotte ve adını şimdi hatırlamadığım bir hoca eşliğinde bu salon danslarını çalışıyor, sürekli adımları şaşırıyordu. Taa ki ukala ötesi yakışıklı kişilik Gideon gelip de onunla dans edene kadar. O zaman kanatlanıp bir kelebeğe dönüşüyor, tek tek basaraktan, sek sek sekerekten adeta bir Dance Queen oluyordu. Ahhh aşk sen nelere kadirsin!


Bugünkü yazımda sizlere çok kısaca kitapta bahsedilen danslardan bahsedeceğim. Yazıların sonundaki videoları da izlemenizi tavsiye ederim. 

İlk dansımız Minuet (manuet, menuet diye de yazılıyor), iki kişinin karşılıklı yaptığı Fransız kökenli bir dans. Fransız Saray Dansı'da denilen Minuet 17.yy da ortaya çıkmıştı ve görkemli Rokoko döneminde tüm balolarda ve toplantılarda mutlaka icra edilirdi. (ayh buraya icra edilmekten başka kelime bulamadım ya!)


Minuet dönemin en önemli müzisyenlerine de ilham kaynağı olmuş, başta Haydn olmak üzere Mozart ve Beethoven'da birbirinden güzel minuetler bestelemiştir. Haydn'ın en ünlü Minuetlerinden birini paylaşıyorum sizlerle. İnsana eteklerini tutarak salonun ortasında dönme hissi vermiyor mu sizce de?

Şimdi bu güzel dansın o dönemlerin kıyafetleriyle çekilmiş bir videosunu izleyelim. Sanıyorum bir filmden sahneler bu görüntüler ama hangi film olduğunu bilemiyorum. Ama sanki gerçekten o dönemlerde bir baloda bu dansı izlermiş gibi oluyor insan.O dönemlerde popüler olan bir diğer dansımız da Quadrille. Minuet iki kişilik bir dansken, Quadrille dört çiftin kare şeklinde sıralanıp birbirleriyle dans etmesiyle icra edilirdi. (dilimi eşek arısı soksun başka kelime bulamıyorum!) Aşağıda bu dansın çok güzel bir videosu var ve izlediğinizde ne demek istediğimi daha net anlarsınız sanıyorum.

Bugünlük size bahsedeceğim son dansımız da Polonaise arkadaşlar. İlk olarak Polonya'da ortaya çıkan bu dans önce Fransa'da daha sonra da tüm Avrupa'da baloların ilk açılış dansı olarak icra edilirdi. (tüüüü bana!)


Özellikle Chopin (biz onu Şopen diye biliriz) çok güzel besteler yapmıştır Polonoise stilinde. Yine Beethoven ve Handel'e de ilham kaynağı olmuş ve bir çok bestelerinde yer almıştır.
Polonoise dansıyla ilgili Youtube da çok güzel bir video buldum. Narin Rus kızlar uçarcasına Poloneise dansı yapıyorlar. İzleyiniz, öğreniniz sonra bir balo olmasa da düğünde, kınada falan bu dansı yapmanız gerekirse mahcup olmayınız :)Eveeeet bir dönem yazımın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu dansların yapıldığı balolarla ilgili yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Umarım sizler de benim kadar keyif almışsınızdır. OKK blog turumuz kapsamında incelediğimiz Aşk Bütün Zamanların İçinden Geçer serisini merak ediyorsanız turumuzun diğer duraklarını da ziyaret etmeyi ve çekilişimize katılmayı unutmayın!

Herkese masal tadında bol okumalı günler diliyorum
Sevgilerimle

5 yorum:

Eren Nadir Akşamoğlu dedi ki...

Ahahaha ellerine sağlık ablam güzel bir yazı olmuş. Bunuda diyerek dönem yazılarını okuduğumu itiraf etmiş oldum ama eğlenceliler şimdi. #icraetmek ahahaha hala gülüyorum :D

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Teşekkürler Erencim :)Oku tabii sadece kızlar okuyacak diye bir durum yok :D Sen de oku bilgilen di mi ama? :)

Eren Nadir Akşamoğlu dedi ki...

tabi ki :)

Benherneysemo dedi ki...

Yine harika bir yazı... Ben de dans etmek istedim bir an bu taraklarda bezi olmayan biri olarak :) O kıyafetlerle zarifçe dans edenleri tekrar tebrik ediyorum ve oraya en uygun kelime icra etmek zaten ablam, neden taktın bu kadar :D Dans oynuyolardı diyemeyeceğine göre :D

The Reading Lady dedi ki...

Sağol canım :) Ne bileyim sanki daha iyi bir kelime varmış da ben bulamamışım gibi geliyor :D

Blog içi arama