Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

5 Eyl 2013


Merhaba arkadaşlar,
OKK olarak Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer serisini çok severek okuduğumuzu ve turumuzdan da çok keyif aldığımızı biliyorsunuz. İlk kitabımız Yakut Kırmızı'nın yorumuna buradan, Safir Mavi'nin yorumuna da buradan ulaşabilirsiniz. Kitaplarımızın baş karakteri Gwendolyn ve Gideon'un son iki zaman yolcusu olduğunu ve 12 kişiden oluşan zaman yolcusu çemberini tamamlamak için her gün geçmişe gitmek zorunda olduklarını anlatmıştım. Ayrıca karakterlerimiz her gün belli saatlerde de zaman sıçramalarını yapmak zorunda olduklarından, sıçradıkları dönemin modasına uygun giyinmeleri gerekmektedir. Zaman yolcularını koruyan Muhafızlar Çemberi'nin içinde bir de kıyafetlerden sorumlu şeker bir hanım vardır. Madam Rossini isimli bu Fransız hanım Gwen ve Gideon hangi döneme sıçrayacaksa o dönemin modasına uygun kıyafetleri hazırlar. (Nedense bizim OKK kızları bu kadını bana benzetmişler: Hayır, o korseyle bu peruğu bu yüzyılda takamazsın ma petite! )


Bu yazımda da Gwen ile Gideon'un maceraları sırasında sıçradıkları yılları ve o yıllardaki moda olan kıyafetleri çok kısa bir şekilde size tanıtacağım. Çok kısa diyorum çünkü zaten uzun uzun  tüm detaylarıyla anlattığım/anlatacağım dönem postları hazırlıyorum. Daha çok detay öğrenmek isteyenler o yazılarımı beklemek zorunda kalacaklar :)

Şimdi gelelim çiftimizin yaptığı ilk zaman yolculuğuna. Kont'la tanışmak için 1782 yılına sıçrayan Gwen, o dönemin modasına uygun olarak kocaman çerçeveli ve kuş kafesine benzeyen bir iç etekliğin ve sımsıkı bir korsenin üzerine ipek brokar kumaştan bir elbise giymişti. O dönemlerde öğleden sonra elbiselerinde dekolte çok fazla olmaz (ki yine de derin dekolte var), peruk yerine şapka takılırdı. Ama gece davetleri, balolarda kocaman peruklar ve "aç açabildiğin kadar" mottosuyla hazırlanmış davetkar elbiseler giyilirdi. Bu arada şapka dediğime bakmayın siz, o dönemki şapkalar da kafanızda kabarmış bir tavus kuşu oturuyormuş havasını veren devasa modeller olurdu çoğunlukla. Özellikle de meşhur Marie Antoinette'in şaşaalı Fransız modası hem erkek hem de kadın giysilerinde kendini belli etmektedir.

Madame Charles-Pierre Pécoul,  1784
Madame Molée-Reymond , 1786


Erkekler ise önden kısa arkadan kuyruklu ve genellikle renkli işlemeleri ya da parlak detayları olan ceketler giyer, içlerine yakaları ve kolları bol dantelli gömleklerle bu garip görüntülerini tamamlarlardı. Altlarında dizlerinde biten pantolonlar ve uzun mus çorap görünümlü çoraplar ve kocaman tokalı ayakkabıları olurdu. Tabii ki o komik beyaz pudralı perukları da (asla bu erkek peruk modasını anlayamayacağım) olmazsa olmaz unsurlardandı. 
 Gwen ve Gideon sıklıkla 1940'lı ve 50'li yıllara da seyahat ettiler. II.Dünya Savaşı ve sonrası dönemlerin modasını ben pek sevmesem de sizleri o dönemin kıyafetleriyle baş başa bırakıyorum. Önce 1940'lı yıllara bir bakalım:


1940larda kadın kıyafetleri çok sıkıcı ve basit olurken erkekler çok daha şıklaşmış :)
Ayhh bunu koymazsam olmazdı :) 1940 model paten :)
Şimdi de 1950'li yıllarda sıra. Bu dönem 1940'lardan daha çok hoşuma gidiyor. Belden kemerli bol etekler insana eteklerini uçuştura uçuştura dönme hissi yaratıyor :) 


Erkekler yine artık standard giysilerdeler sadece fötr şapka eklenmiş kafalara. Değişik pek bir numara yok yani :)


Bir yazımın daha sonuna geldik!
Umarım hoşunuza gitmiştir arkadaşlar :) 
Kitap bloggerı olup da bu kadar çok moda postu yapan yoktur herhalde! 
Amaaaan ne yapayım seviyorum bu dönemleri ve kıyafetlerini. 
O yüzden sürç-i lisan ettiysem affola diyorum ve yazımı bitiriyorum :)
Turumuzun diğer duraklarını ziyaret etmeyi ve çekilişimize katılmayı unutmayın arkadaşlar.
Hepinize bol okumalı günler dileğimle
Sevgiler6 yorum:

tarih84 dedi ki...

görsellerde kayboldum bayıldımmmm

seriyi okurken en keyifli anlar yeni kıyafet seçimleriydi.

yelpaze olayı süperdi ve haklısın ben de asla peruk olayını anlayamayacağım. Peruğu anlasam bu sefer de yüz ve saç pudralamayı anlayamayacağım.

Esra Ercan dedi ki...

Süper biz yazı olmuş ablacım :) Ne gülmüştüm Gwen'in elbiseler için söylediklerine ama ilk giydiği kostüm de peruktan çok elbisesi çok güzeldir bence, çünkü gelinlik gibi kabarık elbiselere bayılırım ;) Son resimlerde fırfırlı elbiselere de bittim ;) Ellerine sağlık, çok güzeldi ;)

Benherneysemo dedi ki...

Yine harika bir post olmuş ma petite :D 50ler cidden çok güzel hele o siyah puantiyeli elbisenin bir benzerinin resmini arşivimde tutuyorum, hayalim bir gün onu giymek :D

Kitap Tutkusu dedi ki...

Yine harika bir yazı!!

Şimdi peruk olayı şöyle oluyormuş; aslında o dönem avrupası pismiş. yanı oyle kitaplardaki gibi çok temiz değillermiş. Ondan saçlarının kirli olduğu belli olmasın diye herkes peruk takarmış diye bir yerde okumuştum.

Ama pudra olayını bılmıyorum :)))

gamzedeniz dedi ki...

bayıldım bu posta kıyafetler konusunda bende takıldım. kıyafeti daha iyi canlandırabilmek için dönüp dönüp okudum kitaplar da bu yazı harika oldu.

The Reading Lady (Onur Kınacı Birler) dedi ki...

Teşekkürler arkadaşlar beğendiğinize sevindim :)

Blog içi arama