Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

14 Eyl 2013

Merhaba Arkadaşlar,
Bu turumuzda incelediğimiz Artemis Yayınları'ndan çıkan Karanlık Kalp genç yetişkin türünde fantastik bir kitap. İçinde kurt adamlar, vampirler, cadılar, melekler ve bilumum bildiğimiz tüm doğaüstü yaratıklar var. Ben bu tarz kitapları çok sevdiğim halde Karanlık Kalp bende biraz olmamışlık hissi yarattı. Belki ana karakterimizin 16 yaşında olması, belki olayların çok hızlı ilerlemesi bilemiyorum ama özellikle sonlara doğru iyi bir çizgi yakalayan kitabı ben pek sevemedim. Sebebini ise aşağıda açıklıyorum Az sonraaa...

Jane Jonas on altı yaşında, içine kapanık ve insanlardan uzak kalmayı tercih eden bir kızdır. Okulda yaşadığı kötü tecrübeler dolayısıyla okulunu bırakmış ve evde eğitim görmektedir. Evleri ücra bir kasabanın en uzaktaki evidir ve diğer insanlarla iletişimi de en az seviyededir. Bir süredir değişik rüyalar gören ve uykusunda yürümeye başlayan Jane başına neler geldiğini anlayamıyordur. Bir gün rüyasında esrarengiz bir erkekle karşılaşır. Daha önce hiç görmediği bu çocuğu sanki çok uzun zamandır tanıyor gibidir ve ismini bile biliyordur. Değişik bir dünyadan gelen Luca ile yaşadıklarına anlam vermeye çalışırken, bir de kasabaya yeni taşınan gizemli ve yakışıklı Evan ile tanışır. Tanıştıkları andan itibaren kendisiyle flört eden bu gizemli genç, geçmişindeki sırlarıyla birlikte Jane'in hayatına giriverir. 

Jane hem Evan'la çıkmaya başlar, hem de Luca ile ölümüne kankayız ayağıyla flört eder. Ben kitapları karakter bazlı okumayı çok sevdiğim için önceleri bu kadar içe kapanık, okulda ezilmiş, insanlardan kaçan, çok kötü giyinen bir kız olarak tarif edilen bir karakterin birden bire daldan dala konan, ay onu da seviyorum bunu da seviyorum havalarına girmesine gıcık oldum açıkçası. Çok gerçekçi gelmediği gibi, kızın yaşadığı gelgitler de çok yüzeysel işlenmiş geldi bana. Hele diğer dünya diye geçen ve tüm fantastik yaratıkların yaşadığı Nissilum o kadar detaysız anlatılmıştı ki hiçbir şekilde gözümün önüne getiremedim. 

Çok fazla anlatıp da spoiler vermek istemediğim için kitapta takıldığım noktaları bu kadarla bırakıyorum. Kısaca yazar güzel bir konu bulmuş ama bence ne yazacağına tam karar verememiş. Fantastik bir hikaye gibi giderken, sonlara doğru gerilim hatta polisiyeye dönüşüyor. Romantizm yaratmak istemiş ama o da tam olmamış. Kitabın ortalarından itibaren sonucun tahmin edebilir olması ve kötü adamın gözünüze gözünüze sokulması da olayın heyecanını bitirmiş. Yani kısa kesmem gerekirse ben bu kitabı çok sevmedim arkadaşlar.

Artemis Yayınları çok güzel fantastik serileri yayınlıyor ve bir önceki yazımda bunları sizinle paylaşmıştım. Belki onları okuyup sevdiğim için bu kitap bana hafif geldi :) Ama fantastik tutkunu olmayan arkadaşlarım (bakınız Pudra Tozu ve Fighting) bu kitabı çok sevdiler. O yüzden alıp almama kararı tamamen size kalmış :)

Turumuzun diğer duraklarını ziyaret etmeyi ve çekilişimize katılmayı unutmayın arkadaşlar.
Herkese bol okumalı günler dileğimle
Sevgiler

0 yorum:

Blog içi arama