Ana içeriğe atla

BENIM HIKAYEM : OKK & Dr.Oetker'le Bes Çayı Davetimiz

Herkese Merhaba Arkadaşlar,
Bugün sizlere çok keyif aldığım bir çalışmayla geldim.
Okuyan Kızlar Kulübü olarak hemen her gece yaptığımız görüntülü görüşmelerde ve kitap dedikodularında bu fikir ortaya çıktı.
Her birimiz ayrı türlerde kitapları okumaktan hoşlanıyoruz.
Kimimiz polisiye severken, kimimiz aile,dram, 
kimimiz chick-lit severken kimimiz fantastik...
Ama ortak zevkimiz tarihi romanslar.
Tarihi romanslarla ilgili ne yapabiliriz derken 
entrika ve dedikoduların,
hatta bazen aşkların
tatlılarla birleşip harmanlandığı meşhur "Beş Çayı" sofralarını kurmaya karar verdik.
Her birimiz evimizde bir "Beş Çayı" sofrası kuralım ve okuduğumuz kitapları bu sofralarda çekiştirelim dedik.
Bu küçük fikrimiz büyüdü ve uluslararası bir şirket de buna dahil oldu.
Tatlı denilince ilk akla gelen isim ''Dr. Oetker'' projemizin ruhunu sevdi. 
Bu işi bir adım öteye taşıdı. 
Randevular alındı, yazışmalar, telekonferanslar yapıldı. 
Her birimiz sevdiğimiz bir kitabı seçtik.
Seçtiğimiz kitabı, karakterlerin analizini ve kitaptaki beş çayı konseptini anlatan tanıtıcı özetler yolladık.
Kitapta geçen bir esans kokusundan adı geçen bir baharata, 
bir tatlı isminden, bir çereze kadar her şey not edildi. 
Yeri geldi limon kokusu çaya dönüştürüldü, baharat turtaya eklendi, 
yeri geldi aşıkların atışmalarının acıtan mizahı, tatlıya mayhoş bir tat olarak karışıma yön verdi. 
Yasak aşkın tutkusu vişneyle, 
evcimen yapı basit bir karamelle eşleştirildi.
Her birimizin kitabı da karakteri de farklı olunca sofralar canlandı. 
Bizleri tek tek arayan şeker mi şeker yetkiliyle fısır fısır konuşuldu.
Evlerdeki danteller ütülendi, çeyizlikler çıkarıldı.
Özene bezene kurulan Beş Çayı sofralarımıza
 kendi ellerimizle yaptığımız ve sadece kitabımıza özel tatlar pişirilip konuldu.
Ve işte ortaya Dr.Oetker'in katkılarıyla hazırlanan
OKK & Dr.OETKER Beş Çayı Davetimiz ortaya çıktı.
Leziz tatlar için takipte kalın dostlar :)
Sevgilerimle
Yorumlar

Esra Çetin dedi ki…
Harikasınız :) Beş çayı deyince akan sular durur.. Ehh bir de yanında Dr. Oetker tatlılarıyla tarihi romanslar diyorsunuz daha ne olsun :D Merakla bekliyorum neler olacağını... Takipteyim ;)
Nalı McKinnon dedi ki…
Heyecanla bekliyorum :))
The Reading Lady dedi ki…
Ben de sizleri bekliyorum Beş Çayımıza :))
delikitap dedi ki…
Çok çok dikkatimi çekti. Şu anda tamamen çay üzerine inşa edilmiş bir tarihi roman okuyorum. Bunun üzerine özellikle merak ederek takipteyim.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)