Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

8 Eki 2013


Herkese Merhaba Arkadaşlar,
Bu turumuzda incelediğimiz Game of Thrones çizgi romanının tüm dünyada çok büyük bir izleyici kitlesi olan dizisini sanırım duymayan yoktur. Hatta itiraf edeyim diziyi izlemeden önce benim kitaplarından haberim yoktu. Ne zaman ki dizinin ilk sezonu beni şoktan şoka sokan bir finalle bitti, koştur koştur tüm kitapçılarda serinin kitaplarını aramaya başladım. Kitapları aldım ama okuyup da dizinin tadını kaçırmayayım diye okumadım. Ama bir çok hayran gibi ben de yazar George R.R.Martin'in final yazamadan ölmesinden korkuyorum. Malum yaşı ileri ve yazma hızı da biraz yavaş. Hatta geçenlerde yazarın kitaplarını hızlı yazması için internette bir imza kampanyası bile başlatılmıştı. Neyse Allah uzun ömür versin kendisine diyorum ve dizinin muhteşem müziği ve açılışını izlemediyseniz izlemenizi öneriyorum.
(Diziyi izlemeyenler için spoiler verebilirim o yüzden baştan uyarayım)

2011 yılında yayınlanmaya başlayan Game of Thrones dizisi özellikle sezon finallerinde izleyicilerini ağzı beş karış açık bırakarak bitirmesiyle ünlüdür. Özellikle Ejderhaların annesi, Khal Drogo'nun zevcesi,  Khaleesi Daenerys Targaryen'in ejderha yumurtası çatlattığı finali hiç unutamam. Zaten tüm karakterler içinde en sevdiklerim bu ikisidir.
Ahhh Khal Drogo ahhh!
Kanımın kanı,
My sun and stars,
Moon of my life...
Ne güzel aşkları vardı. Hele Khal Drogo'nun yemin ettiği bir sahne vardır ki çok etkileyicidir. İzleyiniz diye üşenmedim buldum sizin için de :)
Dizinin en sevdiğim diğer karakteri nice delikanlıyı cebinden çıkaracak kadar yürekli Arya Stark. Babası Ned Stark'ın ölümünden sonra intikam yemini eden, aptal ablasına hiç benzemeyen Arya ileride tüm bu Lannister sülalesinin canına ot tıkayacak gibi görünüyor. Tabii George amcamız bir cinnet haliyle onu da öldürmezse...
Dizinin bana çok ilginç gelen bir yönü hiç bir karakterin baş rol karakteri olmaması. Tam diyorum ki işte bu alacak Demir Tahtı, o kişiye nazarım mı değiyor nedir ölüveriyor. Korkuyorum sonunda dizi de kimse kalmayacak, Night Walkers Demir Tahta oturacak. Hele o son sezondaki Red Wedding bölümü? 
Resmen herkesi çıldırttı!
Yahu neden neden herkesi öldürüyorsun be adam, hasta mısın? 
 Piç John Snow ve şu son zamanlarda bulduğu çirkin kadından nefret ediyorum. Sen de öl John Snow!
Tabii diziyle ilgili milletçe gurur duyduğumuz ya da sadece benim gurur duyduğum bir şey de şu ki Sibel Kekilli'de bu dizide rol alıyor ve boyu kısa ama oyunculuğu çok büyük aktör Peter Dinklage'a eşlik ediyor. Lennister sülalesinin en yürekli adamı Tyrion Lennister'da sevdiklerim listemde üst sıralarda.
Dizinin en ünlü sözü Winter is Coming tabii ki...

Ama diğer karakterlerin de söylediği sağlam sözler var ve yazımı da onlarla bitirmek istiyorum. 
Bir Lennister her zaman borcunu öder diyorum ve yazımı burada kesiyorum :)
Bol okumalı günler dileğimle...
Turumuzun diğer duraklarını ziyaret etmeyi ve çekilişimize katılmayı unutmayın!
Sevgilerimle
0 yorum:

Blog içi arama