Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

25 Eki 2013

Posted by Onur Birler in , , , , , , | Ekim 25, 2013

Bu manga turumuzda incelediğimiz Full Metal Alchemist - Çelik Simyacı animesi de yapılmış ve ödüller almış çok sevilen bir manga.
Yazarı/çizeri Hiromu Arakawa hakkında kısaca bilgi vermem gerekirse :


Hiromu Arakawa (荒川弘 Arakawa Hiromu), (8 Mayıs 1973) Hokkaidōlu Japon manga sanatçısıdır. Gerçek ismi Hiromi Arakawa (荒川弘美 Arakawa Hiromi)’dır. Nam salmış mangası Hagaren no Renkinjutsushi büyük bir başarı kazanmıştır ve daha sonra anime’ye de uyarlanmıştır.
Kendi portresini genellikle gözlüklü bir inek şeklinde çizer çünkü beş kız kardeşiyle birlikte bir mandıra çiftliğinde doğmuş ve büyümüştür.
Arakawa, Etō Hiroyuki’nin Mahōjin Guru Guru için yardımcı yazarı olarak yola çıkmıştır ve Shakugan no Shana’nın yazarı Yashichiro Takahashi’nın da arkadaşıdır.
Arakawa’nın kariyeri Stray Dog başlıklı çalışmasıyla başladı fakat en iyi Hagane no Renkinjutsushi dünyasının ve mangasının yaratıcısı olarak tanınır. Animenin yapımı esnasında, TV dizisinin yazımında herhangi bir aktif katkıda bulunmamasına rağmen, BONES çalışanlarının toplantılarında, Fullmetal Alchemist’in dünyasındaki anlayışı vermek için bulunmuştur.
Çalışmaları:
Stray Dog 1999
Totsugeki Tonari no Enikkusu 2000
Shanghai Yōmakikai 2000
Hagane no Renkinjutsushi (Metal Simyacı) 2001 – 2010
Raiden 18 2005
Souten no Koumori 2006
Juushin Enbu 2006 – devam ediyor
Ödülleri:
Stray Dog - 21. Yüzyıl "Shōnen Gangan" 9th Ödülleri’nde 1. ödül
Fullmetal Alchemist - 49th (2004) Shogakukan Manga Ödülleri, Shōnen Kategorisi
(Kaynak: Vikipedi)

FMA mangası toplam yirmi yedi cilttir ve ülkemizde Akılçelen Yayınları tarafından basılmaktadır.Buraya son yedi cildin resmini bulamadığım için ekleyemedim maalesef :(


0 yorum:

Blog içi arama