Ana içeriğe atla

Geçmisten Günümüze Hayatımıza Giren Uzaylılar

The Reading Lady, Saplantı, Dex Plus
Merhaba Dünyalı! Biz dostuz!
Dex Yayınları'ndan çıkan Saplantı kitabını okurken bu kitapla ilgili nasıl bir yazı yazabilirim diye düşündüm 
ve aklıma birden bu parlak fikir geldi. 
Bu kitabın paralel serisi Obsidiyen ile ilgili yorumumu yazdığımda uzaylılarla ilgili önyargımdan ve kitabı elime alıp alıp bıraktığımdan bahsetmiştim. 
Lux serisinde ve Saplantı kitabında dünyamıza gelip yerleşmiş uzaylıları anlattığını az çok biliyorsunuz. 
Ama bu uzaylılar bizim bildiğimiz yeşil, yapış yapış yaratıklar ya da pörtlek gözlü,skinny tipler gibi değiller. Her biri kendi çapında über yakışıklı ve taş arkadaşlar :)
 Örneğin benim Saplantı'nın hot hot hot Hunter'ı için münasip bulduğum aşağıdaki arkadaşlarda aslında kendi çapında birer yaratık bence :) Sonuçta dünyada bunun gibilerden çok fazla olmadığı için uzaylı olmaları kuvvetle muhtemel :)
The Reading Lady, Saplantı, Dex Plus

The Reading Lady, Saplantı, Dex Plus
Arumlar
Neyse biz kendimizi Luxen ve Arumlarımızdan uzaklaştırıp konumuza dönelim.
Bugüne kadar hayatımıza bir çok uzaylı karakter girdi. 
Kimini çok sevdik, kiminden nefret ettik. 
Ben de hatırlayabildiğim kadarıyla size kısa bir liste hazırladım. 
Bakalım dünden bugüne hayatımıza giren uzaylılar kimlermiş :)

UZAYLI ZEKİYE
Evet bir zamanlar bizim de bir uzaylı dizimiz vardı :) Seden Kızıltunç'un canlandırdığı Zekiye isimli kızın uzaylı güçleri vardı. Saçlarını iki yandan toplar, zıplayarak yürür ve türlü acayiplikler yapardı. Dizinin bölümleri Youtube'da mevcut ve hem nostalji hem de hafif bir beyin travması yaşamak isteyenler bir göz atabilirler :)

ALF
Bir ailenin evine yerleşen, evin kedisinin başının belası olan ve sürekli kediyi yemek isteyen bu sevimli yaratık 90'lı yıllarda severek izlediğim bir diziydi. ALF ismini evin babası koymuş, açılımı ise Alien Life Form demekmiş.
SUPERMAN
Sanırım hiç eskimeyecek, modası geçmeyecek kahramanlardan birisi Superman'dir. Kripton gezegeninden gelen bu abimizin uçması, konması, gözünden ışın çıkarması değil de bence en büyük yeteneği  günlük hayatında sadece siyah bir kemik çerçeveli gözlük takarak kılık değiştirmesiyle kimsenin onu tanımıyor olmasıdır. Muazzam bir yetenektir. Severiz kendisini ailece.

JETGILLER
Çakmaktaş'ların uzayda yaşayan versiyonları diyebileceğimiz bu çizgi filmde benim en çok sevdiğim sabah kalktıklarında bir robotun giysilerini seçip giydirmesiydi nedense. Her işlerini robotlar yapar, onlar sadece yürüyen bir bandın üzerinde durarak duş alır, giyinir, süslenirdi. Ne de güzeldi...
ET
Parmağından ışık çıkaran sevgi dolu yaratık, 'uzaylılara karşı sempatik olmalıyız' fikrini ilk aşılayan filmdir sanıyorum. ET'nin gittiği sahnede çok ağlamışımdır.

SİVRİ KAFALAR
İtici görünümlü uzaylı komedi filmi. Nedense hiç sevmedim ve gülmedim ben bu filme. Ama uzaylı filmleri arasında nedense en önce akla gelenlerdendir.
AVATAR
Yine çirkin uzaylıların olduğu çok uzun ve sıkıcı ama görsellerin müthiş olduğu bir film. 

STAR WARS
Sanırım uzaylı film denilince ilk akla gelen, bu türün babası sayılabilecek bir film. Unutulmaz karakterleri, Darth Vader ve ışın kılıçları ile fenomen olmuştur Star Wars. 

GORA
GORA'yı izlememiş bir kişi kaldığını sanmıyorum ve bence efektleri ile gayet başarılı bir Türk uzay filmiydi. 
TURİST ÖMER UZAY YOLUNDA
Türklerin yaptığı uzay filmleri deyince bu film sanırım absürdlüğüyle baş köşeye oturur :) Denk gelirseniz izleyin, eğlenceli filmdir. Ama bu filmin atası bir dönem fenomen olmuş TV dizisi Star Trek'dir.

STAR TREK
Nam-ı diğer Uzay Yolu. Kaptan Kirk ve mürettebatının maceraları tek kanallı dönemde ilgiyle izlenirdi. Uzay gemileri Atılgan (evet Atılgan'dı geminin adı) ile "Daha önce kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek" gibi bir görevleri vardı. Niyeyse artık :)

MORK VE MINDY
Robin Williams'ın daha Robin Williams olmadığı yıllarda Mindy isimli bir kızın evinde yaşayan bir Mork isimli uzaylıyı canlandırdığı bir dizi. (1978-1982 yıllarında yayınlanmış) Birkaç bölümünü merak edip izlemişliğim vardır ama çok vintage geldi ve dayanamayıp bıraktım. 

DR.WHO
Bu kadar uzaylıdan bahsedip Doktor'dan bahsetmezsek ayıp olurdu sanırım. Hakkında maalesef çok şey bilmiyorum ve hep izlenecekler listemde duruyor ve bir türlü başlayamıyorum. Ama Kütüphanemden Kitap Manzaraları bu dizinin hayranı ve eğer dizi hakkında merak ettikleriniz varsa ona sorabilirsiniz :)

Uzay ve uzaylıları anlatan daha bir çok ünlü dizi, film ve çizgi film var tabii ki. İnsanoğlu bilinmeyene hep merak duyuyor ve X-Files'dan Ajan Molder'ın deyişiyle biliyoruz ki:
Gerçek orada bir yerde...

Tüm dünyalılara bol okumalı günler diliyorum :)
Sevgilerimle

The Reading 'Alien' Lady


Katkılarından dolayı DexPlus'a Teşekkür Ederiz.

Saplantı kitabını kazanmak için turumuzu takip etmeyi ve çekilişimize buradan katılmayı unutmayınız :)

22 Kasım
Fighting!! – Altı Çizilesi Satırlar
The Reading Lady - Geçmişten Günümüze Hayatımıza Giren Uzaylılar

23 Kasım
Kütüphanemden Kitap Manzaraları – Işıldayan Luxenler Mi, Yoksa Karanlığın Çocukları Arumlar Mı?

24 Kasım
Yorum
The Reading Lady
Pudra Tozu
Kitap Tutkusu
Kütüphanemden Kitap Manzaraları
Fighting!!

Çekiliş: Fighting!!

Yorumlar

Joey Potter dedi ki…
Çok eğlenceli bir yazı olmuş. Ama Jetgiller uzayda mı geçiyordu, gelecekte mi? Uzaylı Zekiye bir efsanedir ya 80 kuşağı için :) Absürd komedi :)
The Reading Lady dedi ki…
Ben uzayda diye hatırlıyorum Jetgilleri hani böyle ufo gibi bir araçları falan vardı ya :) Ama tabii yanılıyor da olabilirim :) Beğendiğine sevindim, teşekkürler :D
Bence Jetgiller uzayda değil gelecekte geçiyordu. Arabalar yerden değil havadan gidiyordu bu yüzden. Uzaylı Zekiye muhteşemdi=) Youtube da bazı görüntülere bakıyorum da bu diziyimi beklemişiz o kadar diyorum=)
The Reading Lady dedi ki…
Valla bu kadar ısrar olunca dayanamadım kontrol ettim :) Jetgiller için şu yazıyor : "Jetgiller; robotların, uzaylıların, hologramların ve enteresan buluşların olduğu bir gelecek zaman ütopyasında yaşamaktadır." Yani gelecekte de geçiyormuş, içinde uzaylılar da varmış :D Uzaylı Zekiye bir dönemin fenomeniydi ama :D
tarih84 dedi ki…
ALF ne severdim ahhhh :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)