Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

22 Kas 2013

The Reading Lady, Saplantı, Dex Plus
Merhaba Dünyalı! Biz dostuz!
Dex Yayınları'ndan çıkan Saplantı kitabını okurken bu kitapla ilgili nasıl bir yazı yazabilirim diye düşündüm 
ve aklıma birden bu parlak fikir geldi. 
Bu kitabın paralel serisi Obsidiyen ile ilgili yorumumu yazdığımda uzaylılarla ilgili önyargımdan ve kitabı elime alıp alıp bıraktığımdan bahsetmiştim. 
Lux serisinde ve Saplantı kitabında dünyamıza gelip yerleşmiş uzaylıları anlattığını az çok biliyorsunuz. 
Ama bu uzaylılar bizim bildiğimiz yeşil, yapış yapış yaratıklar ya da pörtlek gözlü,skinny tipler gibi değiller. Her biri kendi çapında über yakışıklı ve taş arkadaşlar :)
 Örneğin benim Saplantı'nın hot hot hot Hunter'ı için münasip bulduğum aşağıdaki arkadaşlarda aslında kendi çapında birer yaratık bence :) Sonuçta dünyada bunun gibilerden çok fazla olmadığı için uzaylı olmaları kuvvetle muhtemel :)
The Reading Lady, Saplantı, Dex Plus

The Reading Lady, Saplantı, Dex Plus
Arumlar
Neyse biz kendimizi Luxen ve Arumlarımızdan uzaklaştırıp konumuza dönelim.
Bugüne kadar hayatımıza bir çok uzaylı karakter girdi. 
Kimini çok sevdik, kiminden nefret ettik. 
Ben de hatırlayabildiğim kadarıyla size kısa bir liste hazırladım. 
Bakalım dünden bugüne hayatımıza giren uzaylılar kimlermiş :)

UZAYLI ZEKİYE
Evet bir zamanlar bizim de bir uzaylı dizimiz vardı :) Seden Kızıltunç'un canlandırdığı Zekiye isimli kızın uzaylı güçleri vardı. Saçlarını iki yandan toplar, zıplayarak yürür ve türlü acayiplikler yapardı. Dizinin bölümleri Youtube'da mevcut ve hem nostalji hem de hafif bir beyin travması yaşamak isteyenler bir göz atabilirler :)

ALF
Bir ailenin evine yerleşen, evin kedisinin başının belası olan ve sürekli kediyi yemek isteyen bu sevimli yaratık 90'lı yıllarda severek izlediğim bir diziydi. ALF ismini evin babası koymuş, açılımı ise Alien Life Form demekmiş.
SUPERMAN
Sanırım hiç eskimeyecek, modası geçmeyecek kahramanlardan birisi Superman'dir. Kripton gezegeninden gelen bu abimizin uçması, konması, gözünden ışın çıkarması değil de bence en büyük yeteneği  günlük hayatında sadece siyah bir kemik çerçeveli gözlük takarak kılık değiştirmesiyle kimsenin onu tanımıyor olmasıdır. Muazzam bir yetenektir. Severiz kendisini ailece.

JETGILLER
Çakmaktaş'ların uzayda yaşayan versiyonları diyebileceğimiz bu çizgi filmde benim en çok sevdiğim sabah kalktıklarında bir robotun giysilerini seçip giydirmesiydi nedense. Her işlerini robotlar yapar, onlar sadece yürüyen bir bandın üzerinde durarak duş alır, giyinir, süslenirdi. Ne de güzeldi...
ET
Parmağından ışık çıkaran sevgi dolu yaratık, 'uzaylılara karşı sempatik olmalıyız' fikrini ilk aşılayan filmdir sanıyorum. ET'nin gittiği sahnede çok ağlamışımdır.

SİVRİ KAFALAR
İtici görünümlü uzaylı komedi filmi. Nedense hiç sevmedim ve gülmedim ben bu filme. Ama uzaylı filmleri arasında nedense en önce akla gelenlerdendir.
AVATAR
Yine çirkin uzaylıların olduğu çok uzun ve sıkıcı ama görsellerin müthiş olduğu bir film. 

STAR WARS
Sanırım uzaylı film denilince ilk akla gelen, bu türün babası sayılabilecek bir film. Unutulmaz karakterleri, Darth Vader ve ışın kılıçları ile fenomen olmuştur Star Wars. 

GORA
GORA'yı izlememiş bir kişi kaldığını sanmıyorum ve bence efektleri ile gayet başarılı bir Türk uzay filmiydi. 
TURİST ÖMER UZAY YOLUNDA
Türklerin yaptığı uzay filmleri deyince bu film sanırım absürdlüğüyle baş köşeye oturur :) Denk gelirseniz izleyin, eğlenceli filmdir. Ama bu filmin atası bir dönem fenomen olmuş TV dizisi Star Trek'dir.

STAR TREK
Nam-ı diğer Uzay Yolu. Kaptan Kirk ve mürettebatının maceraları tek kanallı dönemde ilgiyle izlenirdi. Uzay gemileri Atılgan (evet Atılgan'dı geminin adı) ile "Daha önce kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek" gibi bir görevleri vardı. Niyeyse artık :)

MORK VE MINDY
Robin Williams'ın daha Robin Williams olmadığı yıllarda Mindy isimli bir kızın evinde yaşayan bir Mork isimli uzaylıyı canlandırdığı bir dizi. (1978-1982 yıllarında yayınlanmış) Birkaç bölümünü merak edip izlemişliğim vardır ama çok vintage geldi ve dayanamayıp bıraktım. 

DR.WHO
Bu kadar uzaylıdan bahsedip Doktor'dan bahsetmezsek ayıp olurdu sanırım. Hakkında maalesef çok şey bilmiyorum ve hep izlenecekler listemde duruyor ve bir türlü başlayamıyorum. Ama Kütüphanemden Kitap Manzaraları bu dizinin hayranı ve eğer dizi hakkında merak ettikleriniz varsa ona sorabilirsiniz :)

Uzay ve uzaylıları anlatan daha bir çok ünlü dizi, film ve çizgi film var tabii ki. İnsanoğlu bilinmeyene hep merak duyuyor ve X-Files'dan Ajan Molder'ın deyişiyle biliyoruz ki:
Gerçek orada bir yerde...

Tüm dünyalılara bol okumalı günler diliyorum :)
Sevgilerimle

The Reading 'Alien' Lady


Katkılarından dolayı DexPlus'a Teşekkür Ederiz.

Saplantı kitabını kazanmak için turumuzu takip etmeyi ve çekilişimize buradan katılmayı unutmayınız :)

22 Kasım
Fighting!! – Altı Çizilesi Satırlar
The Reading Lady - Geçmişten Günümüze Hayatımıza Giren Uzaylılar

23 Kasım
Kütüphanemden Kitap Manzaraları – Işıldayan Luxenler Mi, Yoksa Karanlığın Çocukları Arumlar Mı?

24 Kasım
Yorum
The Reading Lady
Pudra Tozu
Kitap Tutkusu
Kütüphanemden Kitap Manzaraları
Fighting!!

Çekiliş: Fighting!!

5 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Çok eğlenceli bir yazı olmuş. Ama Jetgiller uzayda mı geçiyordu, gelecekte mi? Uzaylı Zekiye bir efsanedir ya 80 kuşağı için :) Absürd komedi :)

The Reading Lady dedi ki...

Ben uzayda diye hatırlıyorum Jetgilleri hani böyle ufo gibi bir araçları falan vardı ya :) Ama tabii yanılıyor da olabilirim :) Beğendiğine sevindim, teşekkürler :D

Nilsuli' nin Dünyası dedi ki...

Bence Jetgiller uzayda değil gelecekte geçiyordu. Arabalar yerden değil havadan gidiyordu bu yüzden. Uzaylı Zekiye muhteşemdi=) Youtube da bazı görüntülere bakıyorum da bu diziyimi beklemişiz o kadar diyorum=)

The Reading Lady dedi ki...

Valla bu kadar ısrar olunca dayanamadım kontrol ettim :) Jetgiller için şu yazıyor : "Jetgiller; robotların, uzaylıların, hologramların ve enteresan buluşların olduğu bir gelecek zaman ütopyasında yaşamaktadır." Yani gelecekte de geçiyormuş, içinde uzaylılar da varmış :D Uzaylı Zekiye bir dönemin fenomeniydi ama :D

tarih84 dedi ki...

ALF ne severdim ahhhh :)

Blog içi arama