Ana içeriğe atla

Kitap Oscarlarım - Agustos & Eylül & Ekim & Kasım 2013

Herkese Merhabalar Arkadaşlar,
Çoook tembel bir blogger olduğumu belirtmiştim değil mi?
Aslında Kitap Oscarlarımın bu kadar sarkmasının tembelliğimin yanında başka sebepleri de var. Öncelikle bu aylarda çok fazla seyahat ettim. Yaz tatili, bayram, kitap fuarı vs derken evime ve bilgisayarıma hasret kaldım. Ayrıca OKK ile yaptığımız yoğun bir tur programı vardı ve bir de benim kitap çeviri işim de başlayınca, bloga tur harici yazı giremez oldum. Ama bir alttaki yazımda belirttiğim gibi artık bu gidişe dur diyeceğim ve yeni yılla birlikte daha sistemli yazacağım.
Gidişim suskun olmuştu ama dönüşüm muhteşem olacak :)


Neyse efendim geç olsun güç olmasın diyorum ve hemen ödül törenime geçiyorum. Bakalım bu geçtiğimiz dört ayda neler okumuşum? Bu seferlik ay ay ayırmadan yapacağım çünkü üşeniyorum :)

Son Dört Ayda Okuduklarım:


 1. Gündüz Erkek Gece Kadın - David Dumortier - Arunas
 2. Tutkuların Pençesinde - Kresley Cole - Pegasus
 3. Atlantis'in Uyanışı - Alyssa Day - Martı
 4. Yakut Kırmızı - Kerstin Grier - Pegasus
 5. Safir Mavi - Kerstin Grier - Pegasus
 6. Zümrüt Yeşil - Kerstin Grier - Pegasus
 7. Ayaklı Bela - Jamie McGuire - Yabancı
 8. Kütüphaneci - Logan Belle -Artemis
 9. Kara Prens - Christine Feehan - Epsilon
 10. Karanlık Kalp - Lee Monroe - Artemis
 11. Gönlünü Kimseye Kaptırma - Celeste Bradley - Epsilon
 12. Kiralık Ten - Bernice L. McFadden - Martı
 13. Vampire Knight - Matsuri Hino - Akılçelen
 14. Tek Dokunuş - Lynne Graham - Harlequin
 15. Dublin Caddesi - Samantha Young - Dex Plus
 16. Dublin Caddesi Christmas - Samantha Young - E-book
 17. Geçmişin Ayak İzleri - Maya Banks - Harlequin
 18. Game of Thrones - George RR Martin - Akılçelen
 19. Aşka Güven - Leanne Banks - Harlequinn
 20. Teslimiyet - Pamela Clare - Koridor
 21. Fırsatçı - Tarryn Fisher - Aspendos
 22. O Yaz - Lisa Kleypas - Epsilon
 23. Kolay - Tamarra Weber - Epsilon
 24. Ejderin Aşkı - G.A. Aiken - Ephesus
 25. Ben Böyleyim - Lisa Kleypas - Epsilon
 26. Duman ve Kemiğin Kızı - Laini Taylor - Artemis
 27. Saplantı - Jennifer L. Armentrout - Dex Plus
 28. Sana Soyundum - Sylvia Day - Doğan
 29. Ejderin Arzusu - G A Aiken - Ephesus 


Ağustos Ayı için birincim bir kitap değil ama bir seri. Pegasus Yayınevi'nden çıkan Aşk Tüm Zamanların içinden geçen serisi çok keyif alarak okuduğum ve turunuda aynı zevkle gerçekleştirdiğimiz bir seriydi. Okumayanlar için kitap yorumlarımı alttaki linklerde bulabilirsiniz.
Yakut Kırmızı için tık tık!
Safir Mavi için tık tık!
Zümrüt Yeşil için tık tık!

Eylül ayı birincim ise çok eğlenceli bir historical romance olan Gönlünü Kimseye Kaptırma kitabı. Henüz yorumunu yapmaya fırsat bulamasam da elbet bir gün yorumlarım diyorum ve eğer tarihi romans okumayı seviyorsanız bu kitabı tavsiye ediyorum.
The Reading Lady
 Ekim ayı için birincim tabii ki tartışılmaz olarak Dublin Caddesi! Dex Plus'ın bomba gibi bir çıkış yaptığı bu kitabı herkese gözü kapalı tavsiye ediyorum.
The Reading Lady
Ve son olarak da Kasım ayı birincimiz yineDex Plus'tan çıkan Saplantı! Bu kitaba tur yaptığımız için yorumunu yazmıştım ve buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
The Reading Lady

Ayyy böyle toplu ödül töreni de pek zormuş ya :( 
Neyse gelelim bu son dört aydaki en sevdiğim erkek karakterlere ...
Ennnnn sevdiğim aşık olunası erkek karakter Dublin Caddesi'nden Braden Carmichael! Ooo yess! :)
Daha sonra sırasıyla Oscarlarım Saplantı'dan Hunter, Sana Soyundum'dan Gideon Cross ve Ejderin Aşkı'ndan yarı ejderha yarı insan olan Yok Edici Fearghus. Hepsi taş, hepsi aşık olunası bad boylar :)
The Reading Lady
Ben bunu buraya koyayım, siz onu istediğiniz karakter olarak hayal edin :)


Hımmmm....En sevdiğim kadın karakter olarak dört ayın birincisi, gönüllerin amazon savaşçısı, Yok Edici Fearghus'un sevdiceği Kanlı Annwyl Oscar'ımın tek sahibi oluyor. Kickass hatunlara bayılırım ve acımasızlığı ile Anwyl'de benim çok takdirimi kazandı doğrusu :)

The Reading Lady

The Reading Lady

Bu aylarda çok güzel çiftler okudum ama en sevdiklerim Dublin Caddesi'nden Braden ve Joss, Saplantı'dan Hunter ve Serena diyebilirim. 
Bu kadar kitap içinde açık ara en kötü karakter Ejder'in Aşkı'nda Anwyl'in kötü kalpli ve onu öldürmek isteyen ağabeysiydi. İsmini şimdi unuttum ama ismi bile lazım değil bence. Pis adam!
The Reading Lady

Çok keyif aldığım ve devamını hararetle beklediğim Duman ve Kemiğin Kızı benim en beğendiğim kapak oldu.
The Reading Lady
Çıkardığı ilk iki kitabı da çok severek okuduğum için Dex Plus son dört ayın en iyi yayınevi Oscarını hakketti bence. Bravo Dex Plus!
The Reading Lady

Ve bir gecikmeli Oscar törenimizin daha sonuna gelmişken, yapımda ve yayında emeği geçen kendimi kutluyorum ve herkese bol okumalı günler diliyorum arkadaşlar.
Sevgilerimle
The Reading Lady

Yorumlar

Simay Yildiz dedi ki…
Duman ve Kemiğin Kızı'nın devamını ben de çok merak ediyorum; sıra gelip de okuyamadım bir türlü. Çok keyifli bir yazı olmuş, eline sağlık :)
The Reading Lady dedi ki…
Aynen bende indirdim ama okuyamadım bir türlü. O kadar kitaptan sıra gelmiyor. Ne demiş atalarımız too many books, too little time :) Çok teşekkürler :)
Malik Yavaş dedi ki…
Kolay gelsin mrs. Reading Lady
The Reading Lady dedi ki…
Teşekkür ederim :D
Zamska dedi ki…
İtiraf ediyorum yorumlarını özlemişim =) Oscar`lar bi harika olmuş ellerine sağlık =)
The Reading Lady dedi ki…
Cok tesekkur ederim :)) Ben de ozledim gercekten :))
Asena G. dedi ki…
Çok yaratıcı bir fikir ve çok eğlenceli bir yazı olmuş! Elinize sağlık. :) Şu meşhur DEX'e bulaşacağım en kısa zamanda umarım. Ben de bloguma beklerim, yeni de olsam.. :)
The Reading Lady dedi ki…
Çok teşekkürler :) Dex'e başlamanı şiddetle öneririm. Blogunuza da mutlaka uğrayacağım :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)