Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

19 Ara 2013

Herkese merhabalar arkadaşlar,
Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz.
Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?


YETMİŞLER
60'lı yılların sonlarına doğru San Fransisco'da gençlerin sisteme ve tüketime karşı başlattığı bir hareketle HİPPİLER ortaya çıkar. Onlar aşk ve özgürlük çocuklarıdır. Sloganları "Savaşma Seviş" olan bu akımın gençleri kendilerine özgü bir giyim tarzı da yaratırlar. Rengarenk kıyafetler, büyük çiçekli desenler, üstüste takılan kolyeler ve jeanler bu akımın başlıca giysileridir. Süper mini etekler ve çizmelerin yanı sıra uzun etekler ve elbiselerde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yetmişlerin sonlarında disko dönemi de başlamıştır ve seksenlere etkisi büyük olacaktır.
Kitabımızda Tully'nin annesi de bir hippidir.
Bunu koymazsam olmazdı :))


SEKSENLER
 Kadınların iş hayatına girmeleri yetmişli yıllarda başlasa da Seksenli yıllarda iş hayatında kadınlar yönetici pozisyonlarında çalışmaya başlamışlardır. Bunun için belki de daha güçlü görünmek amacıyla daha maskülen kıyafetler de ortaya çıkmıştır. Büyük vatkalarla omuzları geniş gösterme, kısa kesilmiş sarı saçlar gibi. 
Ancak gençler apayrı bir dünyadadır. Disko dönemiyle birlikte geniş vatkalar, parlak fosforlu renkler, taytlar, zincirler ve bolca kullanılan aksesuarlarla gençler o dönemin ikonları Madonna ve Michael Jackson gibi gezinirler. 

DOKSANLAR
Bu yıllarda dünyayı yeni bir akım sarıyor: GRUNGE. Bütün o kat kat vatkalar, parlak desenli kıyafetler bir kenara konuluyor ve gençler en salaş en rahat kıyafetlere bürünüyorlar. Bol kotlar, asker postalları, botlar, dize kadar gelen kazaklar, eskimiş görünümlü pantolonlar, bele bağlanan ekose gömlekler...
Ayrıca kadınlar önceki yıllara göre daha feminen görünmeye başlıyorlar. Özgüvenleri giydikleri kıyafetlere minilerin ve vücuda yapışan kıyafetlerin ve dekoltenin artması gibi şekillerde yansıyor.

İKİ BİNLER
İnsanların yeni bin yıl başlıyor, millenyum geliyor, uzay çağı heyyoo! sevinçleri 11 Eylül 2001'de İkiz Kulelere yapılan saldırıyla birden değişiyor. Terör korkusu, insanlarda hayal kırıklığı ve mutsuzluğu beraberinde getiriyor. Böylece "Old Happy Days" yani eski güzel günlere geri dönmek istiyorlar ve Vintage akımı bu yıllarda çok yoğun yaşanıyor. Anneannenin eski çantası, ikinci el mağazadan alınan elbiseler gibi şeylerle insanlar hayal kırıklığını modaya yansıtıyorlar. Ayrıca 15-22 yaş arası bazı gençlerde isyanlarını emo giyim tarzlarıyla yansıtıyor. Siyah ağırlıklı isyankar bir giyim tarzıyla duygularını dışa vuruyorlar. 
Ateşböceğinin Şarkısı kitabında Kate'in kızı da emo oluyor.
 Umarım kitaplarımızda geçen yıllarla birlikte kahramanlarımızın giyim tarzlarını gözünüzün önünde biraz da olsa canlandırmanıza yardımcı olabilmişimdir. Turumuzun diğer duraklarını ziyaret etmeyi ve çekilişimize katılmayı unutmayın :)
Herkese bol okumalı günler dileğimle2 yorum:

Joey Potter dedi ki...

80'ler bence moda tarihinden silinmeli. Çok ilginç evet ama çok kötü bence :)) Ne bileyim 50'ler 60'lar bana daha çok hitap ediyor sanki :) Eline sağlık...

The Reading Lady dedi ki...

80 ler gerçekte çok çok kötü :D ben de 60-70 ler modasını seviyorum :D

Blog içi arama