22 Nis 2013

Yazan: The Reading Lady Etiketler: , , | 22.4.13 5 Yorum


Merhaba arkadaşlar,
Kitap Sihirbazı.com ile ortak gerçekleştirdiğimiz çekilişimizin kazananları belli oldu!

17 Nis 2013


Okuyan Kızlar Kulübü olarak ikinci blog turumuzu geçen hafta Dex Yayınlarından çıkan Kaçığın Kızı romanıyla yapmıştık hatırlarsanız. Kitabımızın yazarı Megan Shepherd bizleri kırmadı ve söyleşi teklifimizi kabul etti. Gotik korku türünde yazılmış roman hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buradan yorumumu ve buradan turumuzun diğer duraklarını ziyaret edip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Şimdi yazarımızla yaptığımız sıcak sohbetimize başlayalım ne dersiniz?

16 Nis 2013


ELOISA JAMES ile Samimi bir Sohbet :)

Historical Romance Kraliçelerinden ELOISA JAMES, Türk okurları için benim ricamı kırmadı ve tüm nezaketiyle sorularımı cevaplamayı kabul etti. Hatta sadece bizlere özel olmak üzere bir de kitaplarını yazdığı çalışma köşesinin de fotoğrafını gönderdi. Kendisine buradan çok teşekkür ediyorum ve sizleri Eloisa ile yaptığım söyleşiyle başbaşa bırakıyorum. The Reading Lady: Merhaba Eloisa ve söyleşi talebimi kabul ettiğiniz için çok çok teşekkür ederim. Öncelikli olarak bize biraz kendinizden, geçmişinizden ve yazmaya olan ilginizden bahseder misiniz? Harvard, Oxford ve Yale Üniversitelerinde okuduğunuzu ve Shakespeare profesörü olduğunuzu biliyoruz. Shakespeare profesörlüğünden Historical Romance yazarlığına geçişinizi merak ediyorum açıkçası.

Eloisa James: Merhaba Onur! Öncelikle bu güzel yaklaşımın ve beni Türk okuyucularımla buluşturduğun için çok teşekkür ederim. İnan ben de en az senin kadar heyecanlıyım!

Kısaca kendimden bahsetmem gerekirse çocukluğum bir çiftlikte geçti. Babam bir şair, annem de kısa hikayeler yazan bir yazardı. Yani yazmak çocukluğumdan beri benim için çok doğal bir meşguliyetti. Romans türü ise küçük bir kızken dahi benim en sevdiğim türdü. Romansların kendi içinde bir melodisi ve çekiciliği vardı benim için. Dünyanın gerçekte katı, zor ve soğuk bir yer olduğunu biliyorum çünkü annemi çok erken yaşta kaybettim ve kronik bir hastalığı olan bir çocuğum var. Ama -ki bu kocaman bir ama- sevgi ve neşe herşeyi değiştiriyor. Evrenin eğer kendi içinde katı bir düzeni varsa, sevgi bu düzeni değiştiren ve güzelleştiren en önemli etken. Ve romanslar bana hep bunu hatırlatıyor. Bunu bence herkes bilmeli ve hatırlamalı. Historical Romance yazmamın sebebi ise biliyorsun ki Shakespeare Profesörüyüm ve İngiltere'nin geçmişi hakkında çok fazla bilgi sahibiyim. Ve bu bilgileri kafamda aşkla, sevgiyle birleştirip bunun versiyonlarını yazmak bana çok büyük keyif veriyor. 

12 Nis 2013


Sene 1895...
Londra'da 16 yaşında bir kız tek başına hayat mücadelesi vermektedir. 
Tıp fakültesinde çalışıp her türlü zorluğa göğüs gererek sokaklara düşmemeye çalışmaktadır. 
Oysa ki 6 sene önce sosyetenin tepelerindeki ailesi korkunç bir skandaldan dağılmadan önce mutlu bir çocukluğu, onu seven koruyan bir babası vardır...

11 Nis 2013


Ülkemizde Dex yayınlarından tazecik çıkan Kaçığın Kızı romanının yazarı Megan Shepherd'ı biraz tanımaya ne dersiniz? 

Bizim de yeni tanıştığımız Megan Shepherd, Kuzey Carolina'da doğmuş ve oldukça  maceralı bir hayat yaşamış. Gençlik yıllarında değişim öğrenciliğinin yanı sıra park koruculuğu yapan Megan Fransızca, İspanyolca, Almanca ve Rusça öğrenmiş. Maceracı ve meraklı yönünün kuvvetli olduğunu söyleyen yazarımız bunu kanıtlamak istermişçesine hayatının belli bir döneminde Barış Gücü'ne katılmış ve Senegal'de  elektriksiz, susuz bir kulübede iki yıl yaşamış.

10 Nis 2013


Merhabalar!
Kaçık Kızlar Kulübü olarak pardon Okuyan Kızlar Kulübü olarak :) 2. Blog Turumuzla sizlerleyizzz... 
Ve kitabımız da Dex yayınlarında taze taze sıcak sıcak Megan Shepherd'ın Kaçığın Kızı romanı...

Kitabı tanırsak:
Aşağılandı,
Babasının Günahı Yüzünden.
Âşık Oldu,
Eski Hayatından Çıkıp Gelen Erkeğe.
Yemin Etti,
Ailesinin Geçmişi Hakkındaki Gerçeği Bulmaya.

9 Nis 2013Onlar Gelmiş Geçmiş En İyi Bilinen Bilinmeyenlerdir…
ŞEYTAN ve ŞAİR

“Kadim dost, İsa aşkına, 
Dağıtma bu mezarın tozunu. 
Bu mezar taşını koruyanı Tanrı korusun, 
Ve kemiklerimi yerinden oynatana lanet olsun.”

Bu dörtlük, masum bir mezar kitabesinden çok daha fazlasını anlatıyor olabilir mi? İnsanlığın en önemli isimlerinden biri olan eşsiz şair ve oyun yazarı Shakespeare, gerçekten bir dâhi mi, yoksa bir sahtekâr mıydı?

8 Nis 2013Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki. 
42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir.
Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabiliyor. Peki Jane bunu nasıl başarmış? Bu sihiri anlamamızda belki onun yaşantısını bilmemizin faydası olur diye düşünüyorum. Yeteneğin yanı sıra hırs, tutku, adanmışlık, umut ve hayal kırıklıkları bugün Jane Austin’ı en sevilen yazarlar arasına sokan etkenlerden bazıları belki de...

5 Nis 2013

The Reading Lady

Ben seni yerim! 
Ben seni pamuklara sarar sarmalar kitaplığımın baş köşesine koyarım! 
Bu da yetmez sıkılıp bunaldıkça açıp tekrar tekrar okurum! 
Nasıl güzel bir kitapsın sen ,nasıl güzel bir karaktersin sen! 
Ahhh Hawk!!! 
Yirim, yirim, yirim :)
The Reading Lady

Bu kitabı spoiler vermeden nasıl anlatırım ki? Hayır anlatamam o yüzden yer yer spoiler olabilir şimdiden uyarayım!

4 Nis 2013

Yazan: The Reading Lady Etiketler: , , | 4.4.13 6 Yorum

Geçtiğimiz hafta D&R internet sitesinde süper bir indirim yapmıştı. Ben de fırsat bu fırsat yürü be Reading Lady dedim ve upuuuzuuuuun alınacaklar listemden en acil okumak istediklerimi belirleyip, görmüş olduğunuz kitapları sepetime atıverdim. D&R internet sitesinden ilk alışverişimdi bu ve memnun kaldığımı söyleyebilirim. Sadece kargonun gelmesi beş günü buldu ve ben indirim yüzünden olan yoğunluklarına verdim ancak bir sonraki siparişim aynı şekilde geç gönderilirse o zaman olumsuz yorumumu yazarım. Bu aralar okunacaklar kulemi eritmem gerekiyor o yüzden sanırım bir müddet kitap almayacağım ama yine de benim sağım solum belli olmaz. Mis kokulu kitaplarımı okumak için sabırsızlanıyorum ve yazımı burada bitirip kitap okumaya kaçıyorum :)

Herkese bol okumalı günler dileklerimle

The Reading Lady

AHMET KARAYÜN
Bir uçtan öteki uca kadar, adeta cenneti andıran ülkemizin Ordu ilinde dünyaya gözlerini açan Gazeteci-Yazar Ahmet KARAYÜN, gezmeyle bitirilemeyecek derecede büyük, şairlere ilham verecek kadar güzel, yazarların romanlarını süsleyecek kadar çekici olan İstanbul’da yaşamını sürdürmektedir.

Blog içi arama