Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

15 Oca 2014

Posted by Onur Birler in , , , | Ocak 15, 2014
Merhaba arkadaşlar,
Tazecik okuyup bitirdiğim ve OKK olarak incelemesini yaptığımız Nemesis Yayınları'ndan çıkan Gelinin Kolyesi bana sürekli duygu değişimleri yaşatan bir kitap oldu. Tarihi romanslara bayılan biri olarak bu kitabı da sevdiğimi söyleyebilirim. Kat Martin'in diğer kitabı Kara Melek 'i de okumuştum geçen sene ama yorumlamaya fırsatım olmamıştı. Ama bu yazarın çok sağlam bir okuyucu kitlesi olduğunu biliyorum ve eğer o kitabı sevdiyseniz, bunu da okumanızı tavsiye ederim.

Gelelim kitabımızın konusuna:
Tory ve Clare anneleri ölünce zalim ve ahlaksız üvey babaları Baron'dan kaçarlar. Kaçarlarken de annelerinden kalan ve bir efsanesi olduğu söylenen kolyeyi de yanlarına alırlar. Kolyeyi satıp, Londra'da kendilerine iş aramaya başlarlar. Ancak referansları olmadığı için hiçbir yer onlara iş vermez. Ta ki bir gün kapısından kibarca kovuldukları malikanenin kontuyla karşılaşana kadar. Kont Cord kızlara acır ve aynı zamanda da Clare'in meleksi güzelliğinden etkilenir ve onlara kahyalık ve hizmetçilik işlerini verir. Kızların kültürlü havalarından şüphelense de sesini çıkarmaz ama çok kısa zamanda kızların sırrı ortaya çıkacaktır. Sırlar, yalanlar, kötü kalpli Baron ve Fransız hapishanelerinden kurtarılmaya çalışılan kuzen Ethan için yapılan tehlikeli yolculuklar arasında geçen okunası bir hikâye...

Kitap çok hızlı ve heyecanlı bir şekilde başlamasına rağmen ortalara doğru temposu düşüyor ve sonlara doğru tekrar toparlıyor. Ben kitabı genel anlamda sevdim ama dediğim gibi karakterler konusunda net bir duygum yok. Örneğin Kont Cord'la ilk tanışmamızda adama bayıldım ama daha dakika geçmeden sinir olmaya başladım. Sonraları yine sevdim ama bir şekilde beni gıcık etmeyi başardı tekrardan. Kadın karakterimiz Tory ise güçlü duruşu ve kardeşini korumak için yaptığı şeylerle takdirimi kazansa da sürekli Kont'a yalan söylemesi ve arkasından iş çevirmesini hiç sevmedim. A be kızcağızım. Bir değil iki değil, her yalanını yakalıyor adam, daha ne diye onu kandıracağım diye uğraşıyorsun ki? Valla bir yerden sonra başına gelenlere, Oh olsun Tory, hakkettin sen bunları bile dedim. 
Böyle duygusal gelgitlerle okuduğum bir kitap oldu benim için Gelinin Kolyesi. Umarım sizler de okuyunca seversiniz.
Herkese bol okumalı günler dileğimle0 yorum:

Blog içi arama