Ana içeriğe atla

YORUM: Gelinin Kolyesi - Kat MARTIN

Merhaba arkadaşlar,
Tazecik okuyup bitirdiğim ve OKK olarak incelemesini yaptığımız Nemesis Yayınları'ndan çıkan Gelinin Kolyesi bana sürekli duygu değişimleri yaşatan bir kitap oldu. Tarihi romanslara bayılan biri olarak bu kitabı da sevdiğimi söyleyebilirim. Kat Martin'in diğer kitabı Kara Melek 'i de okumuştum geçen sene ama yorumlamaya fırsatım olmamıştı. Ama bu yazarın çok sağlam bir okuyucu kitlesi olduğunu biliyorum ve eğer o kitabı sevdiyseniz, bunu da okumanızı tavsiye ederim.

Gelelim kitabımızın konusuna:
Tory ve Clare anneleri ölünce zalim ve ahlaksız üvey babaları Baron'dan kaçarlar. Kaçarlarken de annelerinden kalan ve bir efsanesi olduğu söylenen kolyeyi de yanlarına alırlar. Kolyeyi satıp, Londra'da kendilerine iş aramaya başlarlar. Ancak referansları olmadığı için hiçbir yer onlara iş vermez. Ta ki bir gün kapısından kibarca kovuldukları malikanenin kontuyla karşılaşana kadar. Kont Cord kızlara acır ve aynı zamanda da Clare'in meleksi güzelliğinden etkilenir ve onlara kahyalık ve hizmetçilik işlerini verir. Kızların kültürlü havalarından şüphelense de sesini çıkarmaz ama çok kısa zamanda kızların sırrı ortaya çıkacaktır. Sırlar, yalanlar, kötü kalpli Baron ve Fransız hapishanelerinden kurtarılmaya çalışılan kuzen Ethan için yapılan tehlikeli yolculuklar arasında geçen okunası bir hikâye...

Kitap çok hızlı ve heyecanlı bir şekilde başlamasına rağmen ortalara doğru temposu düşüyor ve sonlara doğru tekrar toparlıyor. Ben kitabı genel anlamda sevdim ama dediğim gibi karakterler konusunda net bir duygum yok. Örneğin Kont Cord'la ilk tanışmamızda adama bayıldım ama daha dakika geçmeden sinir olmaya başladım. Sonraları yine sevdim ama bir şekilde beni gıcık etmeyi başardı tekrardan. Kadın karakterimiz Tory ise güçlü duruşu ve kardeşini korumak için yaptığı şeylerle takdirimi kazansa da sürekli Kont'a yalan söylemesi ve arkasından iş çevirmesini hiç sevmedim. A be kızcağızım. Bir değil iki değil, her yalanını yakalıyor adam, daha ne diye onu kandıracağım diye uğraşıyorsun ki? Valla bir yerden sonra başına gelenlere, Oh olsun Tory, hakkettin sen bunları bile dedim. 
Böyle duygusal gelgitlerle okuduğum bir kitap oldu benim için Gelinin Kolyesi. Umarım sizler de okuyunca seversiniz.
Herkese bol okumalı günler dileğimleYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)