Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

7 Oca 2014


Merhaba Arkadaşlar,
Yeni yılın ilk kitap yorumunu çok severek okuduğum bir kitaba yapıyorum. Aspendos Yayınevi'nden çıkan Güzel Bir Yalan'a İstanbul Kitap Fuarı'nda kapak resmini gördüğüm anda vurulmuştum. Ancak şansıma benim gittiğim günlerde kitap henüz matbaadaydı ve o zaman alıp, okuyamamıştım. Kısmet bugüneymiş :)

Öncelikle ben kitabı tamamen günümüz aşk türünde bekliyordum. Ama o kadar yanılmışım ki... Kitap aşk hikâyesi gibi başlıyor ama daha ne olduğunu anlamadan birden bire sizi soluk soluğa bir maceranın içine atıyor. Hem de ne macera! Adeta bir Angelina Jolie filminin içindeymişsiniz gibi. Hem alev alev yanan bir aşk, hem de nefes nefese bir macera! Ohhh böylesi de tadından yenmiyor gerçekten :) 

Kitabımızın konusunu kısaca anlatmam gerekirse Anabelle Parker, Garret ve Milo üniversitede tanışıp, çok yakın arkadaş olmuşlardır. İçine kapalı bir kız olan Parker, her ne kadar ilk görüşte vahşi cazibeli Garret'dan etkilenmiş olsa da, daha sıcakkanlı ve sempatik Milo ile çıkmaya başlar ve sekiz sene sonunda artık nişanlanmış ve evlenmek üzeredirler. Çocukluk arkadaşı olan Garret ve Milo okul bitince askeriyeye girmiş ve özel bir harekat takımı olan SEAL'da çalışmaya başlamışlardır. Bir gün özel bir görev için Dominik Cumhuriyeti'ne giden Milo, bir kaza sonucu ölür. En yakın arkadaşı ve üssü olan Garret'da Dominik'e Milo'nun ölümünü araştırmaya gitmeye karar verir. Bir şekilde Parker'da kendini kabul ettirir ve Dominik'e giden ikilimiz hem birbirlerine karşı senelerdir içlerinde tuttukları aşkı ve çekimi bastırmaya, hem de Milo'nun başına gelenleri bulmaya çalışırlar.


Kitap kesinlikle sürprizlerle dolu ve bir an bile elimden bırakamadan okudum diyebilirim. Garret'ın çocukluk arkadaşının sevgilisine duyduğu aşkla savaşması ve kızı mutlu edebilmek adına yaptıkları beni kendine hayran bıraktı. Aynı şekilde Parker'ın senelerdir içten içe sevdiği Garret'la arkadaşlığının bozulmaması için kendi içinde verdiği savaş ve tutkularının önüne geçmeye çalışması beni oturduğum yerde yedi bitirdi resmen! Genelde kitaplardaki kadın karakterlere sinir olurum ama Parker'a bayıldım diyebilirim. Hele ki büyük sırrı ortaya çıkınca daha da bir sevmeye başladım hatunu :)

Kitapta ki en büyük problem kimi yerlerde çok gözünüze batan çeviri ve edisyon hataları. Hele kitabın ilk yüz sayfasında çok fazla olan bu hatalar sonlara doğru biraz daha düzelmiş durumda. Gerçi bir müddet sonra kitabın heyecanına kapılınca benim çok gözüme batmamaya başladı ve siz de bunlara takılmadan okuyabilirseniz gerçekten tavsiye edebileceğim, çok keyifli bir kitap Güzel Bir Yalan. 

Kitap Ateşle Oyun serisinin ilk kitabı ve bundan sonraki kitaplar Seal ekibindeki diğer kahramanların hikâyelerini anlatıyor. Birbirinden bağımsız da okunabildiği için serinin tamamlanmasını beklemeye gerek yok ama umarım Aspendos edisyon hatalarını düzeltip en kısa zamanda serinin diğer kitaplarını da bizlerle buluşturur.
Kapağa bayıldığımı söylemiş miydim?

Herkese bol okumalı günler dilerim :)
Sevgiler

0 yorum:

Blog içi arama