Ana içeriğe atla

YORUM: Sevecek Biri - Addison MOORE


KALBİNİ KİMSEYE AÇMAZSAN, KIRILMASINI DA ÖNLERSİN...

Herkese merhaba arkadaşlar,
Aspendos Yayınevi'nden çıkan Sevecek Biri kitabını konusunu öğrendiğimden beri okumak istiyordum. Aşk kitaplarını özellikle de yeni yetişkin türünde kitapları çok seviyorum ve Sevecek Biri de bu türden hoşlananların seveceğini düşündüğüm bir kitap.
Bir günde, bir solukta kolayca okuyup bitirdiğim ve yer yer kahkaha attığım kitabımızın konusunu kısaca anlatmak gerekirse, Kendall Jordan ülkenin bir ucundan Garrison Üniversitesine başlamak için geldiği gün bir sürü aksilikle karşılaşır. Cebinde kısıtlı parası ve yazlık giysileriyle kendini çılgın bir üniversite partisinin ortasında bulur. Partide tanıştığı Cruise Elton (ki ben sürekli elliton diye okudum bunu) kalacak yeri olmayan Kendall'a yardımcı olur ve yurt işi halledilinceye kadar bir müddet için aynı evde yaşamaya başlarlar. Cruise geçen sene başına gelen bir olaydan sonra tamamen zampara bir kadın avcısı olmuş ve gönlünü aşka kapatmıştır. Yakışıklı bad boyumuzdan onun dişi versiyonu olmak için ders almak isteyen Kendall, avcıyı avlamak isterken tam tersi olur ve ava giderken avlanır.
Aşk hiç beklemedikleri bir anda karşılarına çıkmıştır ve aşka inanmayan çiftimiz ne olduğunu anlamadan birbirlerine delicesine aşık olmuştur.
Keyifli, eğlenceli bir hikâye anlatıyor Sevecek Biri. Akıcı bir uslubu ve anlatımı var. Çeviri ve edisyon hatalarını genelde fark ederim ama bu kitapta beni rahatsız edebilecek hiçbir şeye rastlamadım ki bu ne kadar özenildiğinin bir kanıtı bence. 

Tek eleştirim kitabın kapağına olacak. Kitapta kızımız Kendall başta siyah, düz saçlı ve beyaz tenli iken daha sonra saçına gölge attırıyor ama kapaktaki kız gibi sarışın ya da kumral olmuyor :) Gerçi kitabın yabancı baskılarından birinde de kumral bir kız kullanılmış ama orijinal kapaktaki kız siyah saçlı. Keşke bizde de siyah saçlı biri kullanılsaydı sanki daha iyi olurdu. 
Son olarak ben kitabı severek okudum ve bu türü seven herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
Bol okumalı günler dileğimle
Sevgiler

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)