Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

21 Mar 2014


Herkese Merhaba Arkadaşlar,
Bu sene yeni bir etkinliğe başlayacağımı şu yazımda duyurmuştum. Bu sene için kendime koyduğum her ay bir klasik okuma hedefini maalesef bazı özel sebepler yüzünden geciktirdim. Bunun için lütfen kusura bakmayın.

Şimdi gelelim Ayın En Klasik Günü etkinliğimin ilk kitabına. Benim çok sevdiğim ve defalarca okumuş olduğum Jane Austen'in en bilinen eseri Aşk ve Gurur'la açılışı yapmak istiyorum.
Aşk ve Gurur, orijinal adıyla Pride and Prejudice, tam çevrildiğinde Gurur ve Önyargı demek ama ülkemizde bu isimle pek tanınmıyor.
Aşk ve Gurur'un 1813'teki ilk baskısı
İlk olarak 1813 yılında yayımlanan romanı Austen, 1796-1797 yılları arasında 21 yaşındayken yazmıştır. Jane Austen'in oldukça ilginç bir yaşam öyküsü vardır. Uzun bir araştırmadan sonra yazmış olduğum Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Jane Austen'in hayatı boyunca tek bir kişiye aşık olduğu söylenir Tom Lefroy adındaki bu genç adamla yaşadıkları mutlu sonla bitmeyen aşklarına inat, Jane yazdığı her kitabını mutlu sonla bitirmiştir.
Tom Lefroy
Aşk ve Gurur'u yazdığı dönem Tom Lefroy'la ayrıldığı döneme denk gelir ve Bay Darcy karakterini Tom Lefroy, Elizabeth Bennet karakterini de kendisi olarak yazdığı rivayet edilir. Bay Darcy'i bilemiyorum ama romanımızın baş kahramanı Elizabeth Bennet'ın Jane Austen'la temelde çok benzerlikler taşıdığı görülmektedir. İkisi de küçük bir taşra çevresine mensuptur, kendi kendini yetiştirmiş, canlı, oldukça zeki ve nüktedan bir yapıları vardır. Elizabeth Bennet aynı zamanda yaşadığı döneme göre serbest davranışları olan sivri dilli bir kızdır. Çok gururlu olmasının yanında iyi niyetli, içten biridir ve zamanını kitap okuyarak ve insanları gözlemleyerek geçirir
Bay Darcy ise insanları hor gören, burnu havada, oldukça kibirli ve gururlu bir adamdır. Zengin ve soylu sınıftan olan Bay Darcy, kendi sınıfından olmayan kişilerle arasındaki mesafeyi soğuk bir kibirle korumaktadır. Kitabı okurken bu sınıf farklarını çok net hissedebiliyoruz.
Aşk ve Gurur kitabı için 1833 yılında çizilmiş resimde Bay Bennet ve Elizabeth resmedilmiştir.

Şimdi gelelim kitabımızın konusuna:

'' Dünyaca kabul edilmiş bir gerçektir, hali vakti yerinde olan her bekar erkeğin mutlaka bir eşe ihtiyacı vardır.''

Kitabımız bu cümleyle başlıyor ve Bennet ailesiyle tanışıyoruz. Bay ve Bayan Bennet ve beş bekar kızından oluşan ailemizin, görgüsüz, boş konuşan, kaba saba anneleri Bayan Bennet'ın hayattaki tek amacı kızlarını zengin birileriyle evlendirmektir. Bay Bennet, karısının bu davranışlarına alışmış ve mümkün olduğunca onunla az konuşarak işlerine çok karışmamaktadır. En büyük kız kardeş Jane, 22 yaşında, güzelliği herkes tarafından kabul edilmiş hanımefendi bir kızdır. Sessiz, iyi huylu ve insanların içindeki iyiliği gören bir yapısı vardır. 21 yaşındaki Elizabeth, akıllı, başına buyruk ve sivri dillidir. Gururlu ve çokça da önyargılıdır. Dönemin kurallarına göre biraz başına buyruk davranır. 18 yaşındaki ortanca Mary, içe kapalı, sönük bir kızdır. 17 yaşındaki Kitty Bennet ve 15 yaşındaki Lydia Bennet birbirlerinden hiç ayrılmazlar. Özellikle Lydia çok haşarı ve gözü dışarıda bir kızdır.

Zengin bir centilmen olan Charles Bingley, civardaki bir malikaneyi kiraladığında kasabada ve Bennet ailesinde bir telaş başlar. Bayan Bennet, bu zengin bekarla kızlarından birini evlendirmenin hayalini kurmaktadır. Kısa bir süre sonra verilen baloda güzeller güzeli Jane, Bay Bingley'in dikkatini çeker. Aynı baloda Bingley'in arkadaşı Bay Darcy'de vardır ve çevresindeki kasabalıları hor görerek burnu havada bir şekilde dolanmaktadır. Elizabeth'le dans etmesini öneren arkadaşına dönerek, "Hoş bir kız, ama beni cezbedecek kadar değil. Ayrıca başka erkeklerin reddettiği genç kızları eğlendirecek havamda değilim," der ve Elizabeth'le ilk karşılaşmaları bu şekilde olur. Sanırım bu cümleden bile Bay Darcy'nin kişiliği biraz gözünüzde canlanmıştır.

Balodan sonra Jane'den çok etkilenen Bay Bingley onu evine davet eder; ama bu davette Jane çok hastalanır. Bay Bingley, kibar biri olduğu için Jane'e evinde bakarken, onu ziyarete Elizabeth gelir ve Bay Darcy'nin yanı sıra Bay Bingley'in burnu havada kız kardeşleriyle de karşılaşmak zorunda kalır. Ve romanımız böylece başlar...

Kitabı burada anlatmayacağım ki alıp okuyun, hikâyenin tadı kaçmasın. Ama eğer hayatınızda hiç klasik okumadıysanız bence başlamak için güzel bir kitaptır Aşk ve Gurur.

Aşk ve Gurur'un ülkemizde de defalarca çeşitli yayınevleri tarafından basımları yapıldı. Son olarak Martı Yayınları "World Romance Classics" kapsamında Aşk ve Gurur'un yeni basımını yaptı. Benim bu klasikleri inceleme fikrimi duyduklarında da bana destek vermek istediler ve Martı Yayınları sponsorluğunda 2 kişiye Aşk ve Gurur kitabını hediye etmeye karar verdik. Kendilerine buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

Herkese bol okumalı günler dileğimle,
Sevgiler
 
Çekiliş sonucumuz belli oldu arkadaşlar :) Katılan herkese çok teşekkürler!
Aşk ve Gurur kitabını kazanan Sonay Gökhan Koparmal ve Nihan Alak olmuştur. Tebrikler!
Kazananlar 48 saat içinde dönmedikleri takdirde çekiliş yenilenecektir.
a Rafflecopter giveaway

0 yorum:

Blog içi arama