Ana içeriğe atla

YORUM: ASLA YAPMA - Koethi ZAN


Kaçarak kurtulamazsın!

Gözleri bağlı ben... 
Zincire vurulmuş ben... 
Köşede, ellerim arkadan kelepçelenmiş, bir sandalyeye bağlı, dilime bir cerrah iğnesi batırılırken ben...
Tutsaklık insana bir şeyler yapar. 
Ne kadar aşağılık bir hayvan olabileceğinizi gösterir. 
Hayatta kalmak ve bir gün öncesine göre daha az acı çekmek için nasıl da her şeyi yapabileceğinizi gösterir...

Uzun zamandır polisiye, gerilim türünde bir kitap okumamıştım ve Okuyan Kızlar Kulübü blog turumuzda okuduğum Asla Yapma kesinlikle doğru bir seçim oldu. Kitap normalde alışık olduğum kanlı vahşet sahnelerinden ziyade daha çok katil ve kurbanların psikolojileri üzerinde durmuş. Yani bir yandan olayı çözmeye çalışırken, aynı zamanda da kurbanın kafasının içine giriyor, nasıl bir psikolojide olduğunu adeta yaşıyorsunuz. Kitabı başarılı kılan da bence bu yönü olmuş. 

Kısaca konusundan bahsetmem gerekirse; Sarah ve Jennifer çocukken geçirdikleri ağır bir trafik kazası sonrası kendilerini korumak amacıyla Asla Yapma! listesi hazırlamaya başlarlar. İlk başlarda oyun olarak başlayan bu Asla Yapma! listesi zamanla bir yaşam biçime dönüşür onlar için. 

ASLA BİR YABANCININ ARABASINA BİNME!

Üniversiteye başladıkları yıl sadece bir gece bu listenin dışına çıktıklarında başlarına korkunç bir olay gelir. Gözlerini açtıklarında bir mahzende çırılçıplak ve zincire vurulmuş bir halde bulurlar kendilerini. Onların yanında iki kız daha vardır ve hayatlarının üç yılı bu sapık adamın korkunç işkence ve tacizleriyle geçer.

PEKİ YA SONRA?

Sonrası için kitabı okumanız gerekiyor, ama şunu söyleyebilirim: Bu kitabı okurken küçükken ailenizin sizi tembihlediği her şey gözlerinizin önüne gelecek. Ve eğer başınıza böyle bir felaket gelmediyse kendinizi çok şanslı hissedeceksiniz. Dün yayınladığım seri katiller yazısında olduğu gibi maalesef bu gibi insanlar aramızda dolaşabiliyor. Kitabı bu kadar gerçekçi ve etkileyici kılan unsur da bence bu. 

Güzel bir psikolojik gerilim okumak isteyenlere tavsiyemdir.

Herkese bol okumalı günler dileğimle,

Sevgiler


PS: OKK Blog Turumuz kapsamında bu kitabı 5 kişiye hediye ediyoruz. Çekilişe katılmak için Facebook sayfamızı buradan ziyaret edebilirsiniz.

Katkıları için Doğan Kitap'a teşekkürler.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)