Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

14 Mar 2014

Posted by Onur Birler in , , , , , | Mart 14, 2014

Kaçarak kurtulamazsın!

Gözleri bağlı ben... 
Zincire vurulmuş ben... 
Köşede, ellerim arkadan kelepçelenmiş, bir sandalyeye bağlı, dilime bir cerrah iğnesi batırılırken ben...
Tutsaklık insana bir şeyler yapar. 
Ne kadar aşağılık bir hayvan olabileceğinizi gösterir. 
Hayatta kalmak ve bir gün öncesine göre daha az acı çekmek için nasıl da her şeyi yapabileceğinizi gösterir...

Uzun zamandır polisiye, gerilim türünde bir kitap okumamıştım ve Okuyan Kızlar Kulübü blog turumuzda okuduğum Asla Yapma kesinlikle doğru bir seçim oldu. Kitap normalde alışık olduğum kanlı vahşet sahnelerinden ziyade daha çok katil ve kurbanların psikolojileri üzerinde durmuş. Yani bir yandan olayı çözmeye çalışırken, aynı zamanda da kurbanın kafasının içine giriyor, nasıl bir psikolojide olduğunu adeta yaşıyorsunuz. Kitabı başarılı kılan da bence bu yönü olmuş. 

Kısaca konusundan bahsetmem gerekirse; Sarah ve Jennifer çocukken geçirdikleri ağır bir trafik kazası sonrası kendilerini korumak amacıyla Asla Yapma! listesi hazırlamaya başlarlar. İlk başlarda oyun olarak başlayan bu Asla Yapma! listesi zamanla bir yaşam biçime dönüşür onlar için. 

ASLA BİR YABANCININ ARABASINA BİNME!

Üniversiteye başladıkları yıl sadece bir gece bu listenin dışına çıktıklarında başlarına korkunç bir olay gelir. Gözlerini açtıklarında bir mahzende çırılçıplak ve zincire vurulmuş bir halde bulurlar kendilerini. Onların yanında iki kız daha vardır ve hayatlarının üç yılı bu sapık adamın korkunç işkence ve tacizleriyle geçer.

PEKİ YA SONRA?

Sonrası için kitabı okumanız gerekiyor, ama şunu söyleyebilirim: Bu kitabı okurken küçükken ailenizin sizi tembihlediği her şey gözlerinizin önüne gelecek. Ve eğer başınıza böyle bir felaket gelmediyse kendinizi çok şanslı hissedeceksiniz. Dün yayınladığım seri katiller yazısında olduğu gibi maalesef bu gibi insanlar aramızda dolaşabiliyor. Kitabı bu kadar gerçekçi ve etkileyici kılan unsur da bence bu. 

Güzel bir psikolojik gerilim okumak isteyenlere tavsiyemdir.

Herkese bol okumalı günler dileğimle,

Sevgiler


PS: OKK Blog Turumuz kapsamında bu kitabı 5 kişiye hediye ediyoruz. Çekilişe katılmak için Facebook sayfamızı buradan ziyaret edebilirsiniz.

Katkıları için Doğan Kitap'a teşekkürler.


0 yorum:

Blog içi arama