Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

4 Nis 2014


Herkese Merhaba Arkadaşlar,
Bugün size bana kahkahalar attıran; hatta bununla da kalmayıp gülmekten gözlerimden yaş getiren çok komik, çok eğlenceli bir kitabı anlatacağım.

Kocan Kadar Konuş!

İtiraf ediyorum: Ben bu kitaba karşı inanılmaz önyargılıydım. 
Neden mi?
Bir kere zorlama olacağını düşünüyordum. Komik olsun diye bayat esprilerin olduğu, klişe laflarla dolu, 
Sex and the City çakması bir kitap olduğunu düşünüyordum.
O kadar yanılmışım ki!!!
Ay çok utandım kendimden bunları düşündüğüm için. 

Çünkü kitabın yukarıda saydıklarımla uzaktan yakından ilgisi yok.

Bir kere çok samimi. 

Ana karakterimiz Efsun'da iddia ediyorum kitabı okuyan her kız mutlaka kendinden bir parça bulacak. Hani kitabın kapağında %100 Bir Türk Kızı Romanı yazıyor ya, evet gerçekten de %100 bir Türk kızını anlatıyor yazarımız. Sen, ben o, hepimiz birer Efsunuz!

Kitabı okuduğum gün köpeğim Dora'nın artık çok ağırlaştığı (birkaç gün içinde de kaybettik zaten onu), çok üzüntülü geçen ve bırakın kahkaha atmayı, moral bozukluğundan doğru dürüst konuşamadığım bir gündü. Ne televizyon izleyebiliyor, ne de başka bir şey yapabiliyordum. Aman şu kitap ince birazcık karıştırayım dememle, birkaç saat içinde gözlerimden yaşlar gelerek gülerek bitirdiğim bir neşe kaynağı oldu bana.

Yazarımızı hiç tanımıyorum, ama eğer bu yazıyı okuyorsa buradan ona en içten teşekkürlerimi gönderiyorum. Gerçekten ağlamaktan gözlerimin şiştiği bir günde bana neşe ve mutluluk verdi bu kitapla. 

Kitabımızın konusunu kısaca anlatmam gerekirse 30'lu yaşlarına gelen Efsun, evlenme konusunda her Türk kızının bu yaşlarda yaşamaya başladığı aile/mahalle baskısını yaşamaya başlar. Kimi zaman alttan alta laf sokmalar kimi zaman da açık açık yüzüne söylenenlerden bıkıp usanmıştır ve bugüne kadar ki başarısız ilişkilerinde yaptıklarını tekrarlamamak için kız kardeşlerinin ve çevresindeki kadınların tavsiyelerini dinlemeye başlar. Benim burada kendimle özleştirdiğim nokta şu oldu. Ben de 32 yaşında evlendim ve o yaşıma kadar çok başarılı bir kariyerim olmasına rağmen ne zaman aile ya da evli arkadaş ortamlarına girsem her zaman evlilik baskısını yaşamışımdır. Yani isterseniz ağzınızla kuş tutun, eğer otuzunuzu geçmiş ve evlenmemişseniz mutlaka "kuşun kanadı dışarıda kalmış," diyen ve sizi ezik göstermeye çalışan birileri çıkıyor karşınıza. Tipsiz kocası ve çirkin çocuklarıyla size hava atmaya kalkan lise arkadaşınız, kendi kızı kocasından çok çeken konu komşu, iyi niyetli de olsa manevi baskı yöntemiyle sizi sindirmeye çalışan akrabalar... İşte olayın komik yanı da burada başlıyor. Bir bakıyorsunuz içinizdeki Efsun ortaya çıkıyor :) Az önce demiştim ya, yine tekrarlıyorum: Hepimiz Efsunuz!

Çok eğlenceli, çok komik ve çok içten bir kitap Kocan Kadar Konuş. Hayatın stresinden biraz uzaklaşmak, kafanızı dağıtıp neşelenmek istiyorsanız bu kitabı okumanızı öneririm. Ben çok sevdim ve sizlerin de beğeneceğinizi umuyorum :)
Herkese bol okumalı günler dileğimle, 
Sevgiler

0 yorum:

Blog içi arama