Ana içeriğe atla

Bu seferki yazım benim için...

Sene 1999

Benim hayatımın en kötü, en dip günleri.

20 Ağustos'ta her şeyden, herkesten, hatta canımdan çok sevdiğim babamı kaybetmişim.
Henüz 20 yaşındayım,
Ve acıyla,
İnsana nefes aldırmayacak kadar yoğun acıyla ilk tanışmam.
Nefes alamıyorum...
Çok ağır bir depresyon geçiriyorum.
Major depresyon dediklerinden.
Sinir krizleri, ağlama nöbetleri vs.
İntihar etmeyi bile düşünüyorum.

O günlerde yeni bir üniversite kazandığım belli oluyor.
Yeni bir şehir, yeni arkadaşlar ve eski depresyonumla orada yaşamaya başlıyorum.
Buzdolabında her zaman hazır bekleyen diazem iğnelerim var.
Xanax'ı günde üç öğün şeker niyetine yutuyorum, uyku hapları bana mısın demiyor.
Her gece uykularımdan kabuslarla, ağlayarak uyanıyorum.

Bir gece bir rüya görüyorum.
Arkasından göz kamaştırıcı bir ışık çıkan kapının önünde babamla duruyoruz.
Ben ayaklarına kapanmış, bacaklarına sarılmış deli gibi ağlıyorum. Gitme, beni bırakma diye yalvarıyorum.
Babam beni ayağa kaldırıp sımsıkı sarılıyor.
Diyor ki: Gitmek zorundayım. Çok acı çektiğin, çok ağladığın için gidemiyorum. Ama vakit geldi, gitmem gerek. Sana söz veriyorum, beni her özlediğinde geleceğim. Ama bana izin ver artık. Sen bu haldeyken gidemiyorum.
Bana sımsıkı sarılıyor ve ben ağlarken kapıdan çıkıp gidiyor.


1999'un son ayları.
Ya da 2000 başları tam hatırlamıyorum.
Televizyonda bir film başlıyor.
Robin Williams başrolde.
Çocuklarıyla birlikte bir trafik kazasında ölen bir doktoru oynuyor.
Kocası ve iki çocuğunu kaybeden anne çılgına dönmüş. Çok acı çekiyor.
O kadar çok acı çekiyor ki buna dayanamayan kocası onu bırakıp cennetine gidemiyor.
Ve babamın o gece rüyamda bana yaptığı konuşmanın bir benzerini kadına yapıyor.
Ben, şok içerisinde ağlayarak annemi arıyorum ve bunu anlatıyorum.
Filmin adı Aşkın Gücü...
Ve ben o filmi o günden sonra bir daha hiç izle(ye)miyorum...

Böyle inanılmaz mucize gibi olaylar insanın başına hayatı boyunca çok az gelir ya, benim kendi mucizem de o gündü.

Robin Williams'ın ölümü beni o günlere götürdü. Senelerdir başka filmlerini de izlemiş olsam, aktörün yüzünü her gördüğümde aklıma babam, rüyam ve o film gelir.


Ve merak ediyorsanız söyleyeyim. Babam verdiği sözü tuttu ve ne zaman onu çok özlesem hep rüyama girdi. Benimle konuştuğu da oldu, bana sımsıkı sarılıp uyandığımda kollarının sıcaklığını boynumda hissettiğim de.

İkiniz de huzur içinde uyuyun.
Dünyama güzellikler kattınız...

Onur 12.8.2014

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Ayın En 'Klasik' Günü: AŞK ve GURUR - Jane Austen

Herkese Merhaba Arkadaşlar, Bu sene yeni bir etkinliğe başlayacağımı şu yazımda duyurmuştum. Bu sene için kendime koyduğum her ay bir klasik okuma hedefini maalesef bazı özel sebepler yüzünden geciktirdim. Bunun için lütfen kusura bakmayın.

Şimdi gelelim Ayın En Klasik Günü etkinliğimin ilk kitabına. Benim çok sevdiğim ve defalarca okumuş olduğum Jane Austen'in en bilinen eseri Aşk ve Gurur'la açılışı yapmak istiyorum.
Aşk ve Gurur, orijinal adıyla Pride and Prejudice, tam çevrildiğinde Gurur ve Önyargı demek ama ülkemizde bu isimle pek tanınmıyor.
İlk olarak 1813 yılında yayımlanan romanı Austen, 1796-1797 yılları arasında 21 yaşındayken yazmıştır. Jane Austen'in oldukça ilginç bir yaşam öyküsü vardır. Uzun bir araştırmadan sonra yazmış olduğum Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Jane Austen'in hayatı boyunca tek bir kişiye aşık olduğu söylenir Tom Lefroy adındaki bu genç adamla yaşadıkları mutlu sonla bitmeyen aşklarına inat, Jane yazd…