Ana içeriğe atla

Tembel Bir Blogggerın Yeni Yıl Kararları Vol:2


Herkese Merhaba Arkadaşlar,
İyisiyle, kötüsüyle bir yılın daha sonuna geldik bile. Daha dün gibiydi Tembel Bir Bloggerın Yeni Yıl Kararları yazımı yazmam. (tık tık!) Zaman cidden ne çabuk akıp gidiyor, değil mi?
2014 benim çok da sevmediğim bir yıl oldu maalesef. Bu sene içinde biliyorsunuz çok sevdiğim köpeğim Dora'yı kaybettik. Ardından eşimin çok önemli bir ameliyat olması gerekti ve sıkıntılı günler geçirdik. Allaha şükür atlattık bunu ve ailemize yeni bir üye katıldı. Dora ablasının tam zıttı karakterde bir cadı geldi. Bize geldiğinde bir karış boyu vardı, ayakta duramıyordu, şimdi maşallah öküz kadar oldu :) Şuraya bir öncesi- sonrası resmi koyayım da, ne kadar büyüdüğünü görün :D


Lila 1,5 aylık

Lila 7 aylık :)
Doramızın yeri her zaman ayrı tabii, ama şu surata bakıp da gülümsememek mümkün mü? :D

Ay neyse, saatlerce çocuklarından bahseden anneler gibi, beni bıraksanız anlatır da anlatırım bu şapşalları, ama dönelim bu yazımızın konusuna. 
Dediğim gibi, koskoccaaa bir yıl geçti ve şimdi geçen yıl aldığım kararlara ve neleri gerçekleştirmişim bir sonuç tablosuna bakalım:

 1. Bu sene yaza kadar kesin 15 kilo verilecek - 9 kilo verildi!!! Heyyooiiii :))
 2. Sigara bırakılacak - Bırakılamadı :(
 3. Bira tüketimi minimuma indirelecek (göbiş yapıyorda kendileri) - İndirildi :))
 4. Öncelikle daha çok yorum yazmaya çalışacağım. - Yazamadım :(
 5. Son üç aydır ihmal ettiğim ve aslında çok zevk alarak yaptığım Kitap Oscarları etkinliğime devam edeceğim. - Edemedim :(
 6. Her ay bir klasik eseri inceleyeceğim "Ayın En Klasik Günü" etkinliğimi başlatacağım. - Sadece bir kere yapabildim :(
 7. Ve mümkünse haftada üç yazı gireceğim.- Yapamadım :(Planlar ve kararlar konusunda ne kadar istikrarlı biri olduğum tablonun vehametinden de anlaşılıyor :) Gerçi bu planları yapamadım, ama iyi şeyler de yaptım ya... (tesellibulmayaçalışanblogger)

Neler yaptım bir bakalım:
 1. Öncelikle 9 kilo verdim! Ki bu bence en büyük başarı :) (Beni en iyi kilo vermeye çalışanlar anlar)
 2. Cesaretimi toplayıp videolar çekmeye başladım. Çok vakit alsa da, çok da keyif alıyorum.
 3. Çevirdiğim ilk kitap yayınlandı ve şu anda 6. kitabımı çeviriyorum. Sevdim ben bu işi :)
 4. 24 Saat Açık Kitapçı blogunun sahibi Aslı arkadaşımla başlattığımız Gökyüzü Kütüphanesi projesinde 20000 e yakın kitap topladık ve Soma'da beş köy ilkokulunda beş kütüphane yaptırdık. İnanılmaz bir tecrübeydi bizim için.
 5. Yedi ay kadar yazıştıktan sonra, en sonunda Lisa Kleypas'le röportaj yapmayı başardım :)
Yani, o kadar da tembel değilmişim sanki, siz ne dersiniz? :)

Şimdi, gelelim yeni yıl kararlarıma:
 1. Bu sene yaza kadar bir 10 kilo daha verilecek
 2. Sigara bırakılacak
 3. Her okuduğum kitaba yorum yapılacak. Bloga ya da video olarak.
 4. Çok ara verdiğim tarihi romans bilgileri yazılarımdan en azından 3 ayda bir tane yayınlanacak
 5. Ayda bir de olsa bir video çekilecek.
Bakalım seneye bunların ne kadarını yapmış olacağım? Umarım benim için de, sizler için de 2015 sağlık, mutluluk, bereket ve bol bol kitap getirir!

Şimdiden hepinizin yeni yılı kutlu olsun arkadaşlar! 

Bol okumalı bir yıl dileğimle,
Sevgiler
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)