Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!

16 Şub 2015

Posted by Onur Birler Şubat 16, 2015

‪#‎sendeanlat‬ demişler – hangi birini anlatayım? 
Sadece ben değil, tüm kadınlar hangi birini anlatalım? 
Açığı-kapalısı, genci-yaşlısı, bekârı-evlisi, sarışını-esmeri, zayıfı-kilolusu, çalışanı-çalışmayanı ve aklına gelen her biri... Bugün bir kadın çıkıp da ben tacize uğramadım diyebilir mi?

#sendeanlat demişler- hangi birini anlatayım?

Daha çocuk halimle, üstümde yere kadar gelen okul üniformamla otobüste beni taciz eden adamı mı? Otobüste olay çıkarıp adamı döverek dışarı attırdığımı ama eve gidip ağladığımı mı?

Üniversitede sınav sonucumu herkesinki gibi panoya asmayıp öğrenmek istiyorsan akşam çıkışta odama gel diyen öğretim görevlisini mi? Notumu öğrenebilmek için adamı dekana şikâyet ettiğimi, sonra da o dersten kaldığımı mı?

Ders sırasında kız arkadaşlarımızla deney yaptığımız masaya gelip ağzından salyalar akarak “kızlar siz bu şehirde yenisiniz üstleri siz gezdirin alt tarafları ben size gezdiririm” diyen hocayı mı?

Daha geçtiğimiz haftalarda, kışın ortasında, üstümde paltom, atkım, berem, eşofmanımla pazara giderken bilmemneyini bilmemne yapayım diye ağzını sulandıra sulandıra laf atan şerefisizi mi?

Yıllar boyunca yolda yürürken yediğim lafları kanıksayıp sadece peşimden takip eden olduğunda dönüp olay çıkardığımı mı?

Girdiğim bir iş yerinde evli barklı ve benden yaşça çok büyük patronun ilan-ı aşk ettiğinde suratına fırlattığım masayı mı?

Girdiğim başka bir iş yerinde, yine evli barklı ve yaşça büyük başka bir patronun toplantıya gidiyoruz diye otele götürmeye çalışmasını ve adam anlamasın diye aptala yatıp hemen babamı arayıp belki bir felaketten kurtulmamı mı?

Yol kenarında eşimin gelmesini ya da taksi beklerken yanımda duran, yavaşlayan, korna çalan, selektör yakan, nereye bakacağımı şaşırtan şerefsizleri mi?

Bir gece vakti işten eve dönerken arabamı takip edip sıkıştıran ve neredeyse yoldan çıkıp kaza yapmama neden olacak mahlûkatı mı? –ki bu tacizlerde kaç kadın şoför hayatını kaybetti.

Toplu taşıma araçlarında bacağını bacağıma yaslamak için ayı gibi oturan ve avazım çıktığı kadar bağırıp düzgün otursana diye azarladığım tipleri mi?

Gencecik kızken otobüste karşıma geçip yiyecek gibi bakan, orasıyla burasıyla oynayan yaşlı adama avazım çıktığı kadar bağırıp rezil ettiğimi mi? Sonra eve gidip ağladığımı mı?

#sendeanlat demişler. Daha hangi birini, hangi iğrençlikleri anlatayım ki? 
Bunlar hayatın içinde, her zaman, her yaşta karşılaştığım olaylardan bazıları. Ben çoğunlukla mağdur olmaktansa olay çıkarmayı tercih ettim ama fiziken bir zarar görmemiş olsam da, hemen her olaydan sonra eve gidip ağladım. Bu yaşta bile, eşim evde olmadığı zamanlarda sipariş geldiğinde evde birisi varmış gibi davranırım. Karanlıkta, ıssız bir yolda yürürken arkamdaki adımlara dikkat kesilirim, gece biber gazım olmadan sokağa çıkmam. Olur da dikkatlerini çekerim diye sokakta esnafla vs ile yüz göz olmam, fazla konuşmam hatta selam bile vermem. Bu yaşta, bu eğitim düzeyinde, çalışan bir kadın olarak artık maalesef olağan hale gelmiş korkularım bunlar. #sendeanlat derseniz, tüm kadınların anlatacak bir şeyleri var. Bazen anlattığımız, çoğu zaman anlatamadığımız çok şey var. 

‪#‎ÖzgecanAslan‬ , o güzel gözlü gencecik kız günlerdir aklımdan/aklımızdan çıkmıyorsa bunun bir sebebi var.

Umarım gittiğin yerde artık huzur bulmuşsundur...

0 yorum:

Blog içi arama