Kitap yorumları, yeni kitaplar, yazarlar, etkinlikler, kısaca kitapla ilgili her şey!
Küçük bir kız çocuğu olduğum zamanlardan beri kitaplar en yakın arkadaşlarım oldu.
Yaz geldiğinde okullar kapanır kapanmaz edebiyat öğretmeni olan annem beni kitapçıya götürür, karne hediyesi olarak o zamanlar yayınlanan çocuk kitaplarının serilerini alırdı. Renkli kapaklarına bakmaya doyamadığım Altın Yayınevi kitapları, minik boyutta, içi mavi kumaş kaplı, dışı renkli resimli Milliyet çocuk kitapları, Enid Blayton‘ın macera dolu  serileri, Gülten Dayıoğlu‘nun duygu yüklü kitapları, Muzaffer İzgü’nün okurken deli gibi güldüğüm Ökkeş serisi ve daha niceleri... 

Büyüdükçe okuduğum kitaplar da değişti  haliyle... Genç kızlık dönemimde İpek Ongun’u çok sevmiştim. Bir Genç Kızın Gizli Defteri, Yaş On Yedi, Bir Pırıltıdır Yaşamak birkaç kere okuduğum kitaplardı. Betty Smith‘ten Bir Genç Kız Yetişiyor romanını en az dört kere okumuşumdur. Simone de Beauvoir’le ilk tanışmamız da o dönemlere denk gelir hatta. Tabii o dönemde annemin de yönlendirmesiyle yavaş yavaş kişisel gelişim romanlarına (o zamanlar Leo Buscaglia kitapları yoğundu), daha sonra da dünya klasiklerine geçişim başladı. Anne ve babası öğretmen olan bendenizin evinde üç binden fazla kitap vardı ve benim için bulunmaz bir hazineydi. Bir yaz tatili boyunca sadece dünya klasiklerini okuduğumu bilirim. Savaş ve Barış, Anna Karenina, Dorian Grey’in Portresi, Aşk ve Gurur, Kramozov Kardeşler... vs  vs. 

O dönemde televizyonda çok fazla kanal yoktu, bilgisayar evlere henüz girememişti, internet daha keşfedilmemişti ve seçenekler çok çok azdı. Ben de sabah kalkar kalkmaz elime kitabımı alır, koltuğa uzanır, akşam olup yatana kadar kitap okurdum. Annesinin 'yeter kızım bırak artık okuma' dediği çok az insan vardır herhalde :)
Hiç azalmadan devam eden bu tutkumu başka insanlarla paylaşabilmek için bu blogu açtım. Amacım samimi, dürüst yorumlar yapmak, ilginç bulduğum bilgileri paylaşmak ve diğer okurlarla tanışmak. Rahmetli babamın da yayınlanmış “Paylaşmak” isminde bir kitabı var ve tanıtım döneminin ne kadar zor geçtiğini bildiğimden, blogum yeni yazarlara ve kitaplarına sonuna kadar açık. Her zaman elimden gelen desteği veririm. Kitap yorumlarım tamamen kişisel hislerimi yansıtır ve tanıtım için gönderilse bile beğenmediğim noktalarını dürüstlükle yazarım. Ancak şöyle bir şey var ki zevkler kişiye özgü olduğu için benim beğenmediğim bir kitabı başkası beğenebilir. Bu yüzden okuduğum hiçbir kitaba rezalet, iğrenç tanımlamaları kullanmam. Sevdiğim ve sevmediğim noktaları belirtirim sadece. 
Okuduğum kitapların türleri çok değişkenlik gösterse de son senelerde romans ve fantastik kitaplara daha çok vakit ayırıyorum, onlardan daha çok keyif alıyorum. Oldum olası başta vampirler olmak üzere bütün fantastik yaratıklara bayıldığım için bulabildiğim tüm fantastikleri okurum. Bu iki türün dışında polisiye, korku, macera, distopya çok severim. Tek hoşlanmadığım, aile-dram türünde yazılmış kitaplar. Bu kitaplarda çok ağlarım ve keyif aldığım bir şey yaparken ağlamak istemiyorum :)

On iki senelik profesyonel iş hayatımdan iki sene önce istifa ettim ve şu anda çevirmenlik yapıyorum. İnsanın hobisinden para kazanması süper bir durum ve hâlâ inanamıyorum :) Ayrıca aylık olarak yayınlanan Kedi ve Diğer Şeyler dergisinde kitap yorumları yapıyorum. Kendim de bir şeyler yazıyorum ve kim bilir belki cesaret edebilirsem ileride bir gün bunları bastırabilirim. Ama şimdilik sadece bana özeller.  Bunların dışında hobilerim yabancı dizi izlemek, DİY projeleri yapmak ve bilgisayar oyunları oynamak. Şu anda on sekiz diziyi takip ediyorum ve bunun için bir excell dosya açtım ki hangi bölümde kaldığımı unutmayayım :) Bilgisayarla ilk tanıştığımdan beri adventure tarzı oyunların neredeyse bağımlısıyım ve hem ipadimde hem bilgisayarımda sürekli oynadığım bir oyun mutlaka bulunur. Ayrıca Wii ve PS oynamayı da çok severim :)

Eşim ve köpeğimiz Lila’yla birlikte şu aralar Ankara’da oturuyoruz ve umarım bu yakında değişir. İzmirli birinin Ankara’ya alışabilmesi maalesef mümkün değilmiş. Denize aşık olduğumdan deniz deniiiz diye sayıklıyorum sıklıkla :)  Artık İstanbul'da oturuyoruz :D Taşındık ve çok mutluyum bu durumdan :D VE EVET! SONUNDA İZMİR'E TAŞINDIK! DUALARIM KABUL OLDU :D 
Biraz uzun oldu farkındayım ve eğer sıkılmadan sonuna kadar okuduysanız çok teşekkürler :)

Blogumu takip edip yazdıklarımı okuyan herkese buradan kocaman sevgilerimi gönderiyorum. Yorumlarınız günümü aydınlatıyor, bol bol yorum bırakın olur mu?

Bana iletişim kutusundan ulaşabilir ya da onurbirler@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.
Hepimize bol okumalı günler dileğimle,
Sevgiler
 Söyleşilerim...
Kitap Prensesi ile kendim hakkında ufak bir söyleşi yapmıştık. Okumak için tık tık!
İkinci Harfi İ bloguyla ilk çevirim hakkında konuştuk. Okumak için tık tık!
Kütüphanemden Kitap Manzaraları bloguyla kendi can dostumu konuştuk. Okumak için tık tık!
Orta Boy Popcorn bloguyla bir video-röportaj yaptık. İzlemek için tık tık!

Ve Diğerleri...
Blog Hocam "Blog Dünyasının En İyi Kitap Blogları" listesine eklemiş. Okumak için tık tık!
Blogum Dergisi için yazdığım Judith McNaught yazımı okumak için tıktık!
Blogum Dergisi için yazdığım Jane Austen yazımı okumak için tıktık!


9 yorum:

Asabi Bakire dedi ki...

Çok şeker bir hakkımda yazısı olmuş , okuma serüvenimiz benzer , ben de öğretmen anne babaya sahibim. Bol okumalı günler , eğer kitabını bastırırsan okumak için sabırsızlanabilirim :)

The Reading Lady dedi ki...

Çok teşekkürler :D Öğretmen çocukları hep birbirine benziyor sanırım. İnşallah ileride bir gün bitirebilirsem kitabımı bastırırım :D

hayat hayal dedi ki...

Çok güzel çok samimi bir tanıtım dı bu Onur cum

ne kadar süre oldu bilmiyorum ama ilk üye olduğum blog seninkiydi o gün bu gün hep iyiki öyle olmuş diyorum...

The Reading Lady dedi ki...

@hayat hayal: Çok teşekkürler, şu anda yüzümde kocaman bir gülüş var sayende :D Ben de iyi ki bu blogu açmışım da senin gibi güzel insanlarla tanışmışım :D

Sanat Nehri dedi ki...

Daha önce böyle hakkımda yazısı okumamıstım :) çok hoşuma gitti sevdim sizi :) <3

The Reading Lady dedi ki...

@Sanat Nehri : Ahahaha :D Teşekkürler, ben de bu yorumla sevdim sizi :D

Yaşama Dönmeye Çalışan Kız... dedi ki...

Çok ama çok içten güzel bir yazı olmuş... Benim de annem edebiyat öğretmeniydi... onun bana en büyük hatırasıdır kitaplar:( tıpkı senin gibi gerek karne hediyesi olarak, gerekse normal zamanlarda, her hafta kitapçıya gider, o rafların önünde uzun uzun kitap seçerdik. ben de ipek ongun, gülten dayıoğlu, muzaffer izgü, altın çocuk kitapları vb ile büyüdüm. hatta itiraf edeyim ipek ongun'u hala okuyorum:)betty smith in "bir genç kız yetişiyor" kitabını ise ben de defalarca okudum, hatta kapağı bile hala aklımdadır, kahverenkli, üstünde etekli bir kızın olduğu bir kapak... o kadar eskilere gittim ki senin yazını okuyunca...
blogun çok keyifli, hem de çok.
paylaşımlarını-yorumlarını okudukça daha da okumak istiyor insan..
hem yeni yazılarını, hem de şu hayalin olan kitabı sabırsızlıkla bekliyorum:)
bloguma bıraktığın yorum ve desteğin için de teşekkürler...sevgiler:)

The Reading Lady dedi ki...

Ben de bu güzel yorumun için çok teşekkür ederim :)) Bir Gençkız Yetişiyor'u okumuş birini bulduğuma da ayrıca çok sevindim :) Sevgiler :)

Miskin ve Beceriksiz :) dedi ki...

Bir genç kızın gizli defteri,Yaç on yedi,hayat devam ediyor,lütfen beni anla:) İpek Ongunun okuduğum eserleri,kızım da okudu şımdılerde hatta:) bloğunuz çok hoş hayırlı olsun:)

Blog içi arama