Ana içeriğe atla

Geçmişe Yolculuk

Okuduğum tarihi romanslarda geçen ve merak ettiğim bir sürü şey vardı. Sonra kendi kendime dedim ki madem ben bunları merak ediyorum ve üşenmeyip araştırıyorum, bu ilginç bilgileri diğer historical romance okurlarıyla niye paylaşmayayım. İşte bu blog fikri öyle doğdu aslında. Daha sonra kendi içinde evrimleşerek değişimlere uğrasa da, tarihi romanslara olan tutkum sayfaların arasında kaynamamalı. Bu sebeple bu köşede ilginç bulduğum bilgileri paylaşmaya devam edeceğim. Çünkü sevgili lordlarım ve ladylerim ihmal edilmeye gelmezler.
Romans dolu günler bizimle olsun :)
Sevgilerimle


BALO DANSLARI

Bir baloya davet edildik ve önceki bilgilerimizden ne giyilecek, nasıl davranılacak öğrendik.
Peki ya bir dük bizi dansa kaldırırsa ne olacak?
O dönemki dansları öğrenmek isteyenler için gelsin:

ORTA ÇAĞDA NE GİYSEM?

Bir zaman makinesi icat edildi ve hooop bir anda geçmişe gidiverdik. 
O zaman neler in neler out bilmek, demode kalmamak isteyenler için gelsin : 


ORTA ÇAĞDA NE GİYSEM : TUDOR DÖNEMİ

Zaman makinasının ilk durağı Tudor Dönemi neler modaymış öğrenmek isteyenler için gelsin :


AH ŞU ÇILGIN BALOLAR...

Ahh şu anda bir baloda olsam, yakışıklı bir dükle sabaha kadar vals yapsam diyenler için gelsin : 


DÜELLO - ONUR MU? ÖLÜM MÜ?

Birbirinden yakışıklı iki dük aşkımı kazanmak için düello yapsın ama kimseye birşey olmasın diyenler için gelsin :


SOYLULUK ÜNVANLARI : DÜKÜM DÜKSÜN DÜŞES

Baloda biriyle tanıştım ama necidir ne iş yapar anlamadım diyenler için gelsin :


YASAK AŞKLARIN KENTİ : GRETNA GREEN

Kötü kalpli kont evlenmemize izin vermiyor. Ne yapalım nerelere kaçalım a dostlar diyenler için gelsin :


ŞAPERON (CHAPERONE) NEDİR? 

Eteğimin dibinden ayrılmayan şu yaşlı kadın da kimdir acaba diyenler için gelsin : 

Yorumlar

Eline sağlık. Aslında ne kadar biliyorum desekte böyle okuyunca bilmediğimiz yerlerde varmış görüyoruz. :D
Teşekkürler :D Evet bilmediğimiz çok ilginç ve eğlenceli şeyler çıkıyor bence de :)
Adsız dedi ki…
yemin ediyorum senin kitap okurkenkı hayellerını paylasıyorumdur balolar at gezıntılerı aksam yemeklerı ama bunları bu sekılde bulmus ve yoplamıs olman super hatta super otesı acaba arşivine iskoclarlada ılgılı ekleyebılırmısın mesela gelın fıdye sır o tarzları :))
The Reading Lady dedi ki…
Teşekkürler! İskoçlarla da ilgili eklemeyi düşünüyorum tabii ama önce bir İngilizleri bitireyim diye bekliyorum. Bir de bu yazıları hazırlamak çok uzun zaman alıyor. Uyduruk ya da yanlış bilgi vermemek için onlarca kaynağı karıştırıyorum. Bu yüzden biraz zaman alabilir ama bulabildiğim ilk fırsatta Iain hatırına bir İskoç yazısı hazırlayayım o zaman :D
Adsız dedi ki…
Merhaba, ne kadar da faydalı bir köşe. Tüm bu değerli bilgiler için çok teşekkürler :)
The Reading Lady dedi ki…
Merhaba, çok teşekkürler :D

Bu blogdaki popüler yayınlar

Roman Gibi Bir Hayat: Jane Austen

Hani sıklıkla duyarız zaman zaman bizler de söyleriz ya “Hayatımı yazsam roman olur!” diye, işte bunu iki yüzyıl önce bir lady, çağının tüm engellerine ve baskılarına rağmen başarmış. Kimden mi söz ediyorum? İngiliz edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romancılarından kabul edilen ve kendi hüzünlü hayat hikayesine inat, her romanını mutlu sonla bitirerek yazan Jane Austen’dan tabii ki.  42 sene sürmüş kısacık hayatında yaşadığı dönemin tüm baskılarına ve engellemelerine karşı dimdik durmuş ve belki de gerçek hayatında sadece bir kez bulup kaybettiği aşkına inat, mizah yönü kuvvetli ve kendine yeten güçlü bayan karakterler yazdığı romanlarıyla bir efsane haline gelmiştir. Ben kendisiyle ortaokul yıllarımda Aşk ve Gurur romanıyla tanıştım. Daha sonra Aşk ve Gurur benim defalarca okuduğum, neredeyse diyaloglarını ezbere bildiğim bir kitap haline geldi. Yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla süre geçen bir roman, dünyada milyonlarca kişiyi etkileyebiliyor ve kendine hayran bırakabili…

Yetmisler, Seksenler ve Doksanlar Modası

Herkese merhabalar arkadaşlar, Blog turumuz kapsamında incelediğimiz Kristin Hannah'ın Ateşböceği serisi iki kız arkadaşın, Kate ve Tully'nin, 1970'lerde henüz on üç yaşında başlayan dostluklarının hikâyesini anlatıyor. Tabii bu duygusal hikâyeyi okurken de yazarın eşsiz kalemiyle o dönemlere adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Ben de bu yazımda kitabımızda geçen dönemler hakkında kısaca bilgi vermek istedim.
Bakalım karakterlerimiz o yıllarda nasıl giyiniyorlarmış?

Christian Grey'e Neden Asık Olduk?

Grinin Elli Tonu herhalde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kitap okuyan hemen her kadının okuduğu son zamanların bomba kitabı. Heryerde kitapla ilgili yazılar görüyorum. Kimi gerçekten nefret ediyor, kimi kararsız kalmış, kimileri de benim gibi gerçekten sevmiş. Aslında edebi değeri yokmuş, konusu çok basitmiş vs vs gibi şeyleri göz önüne almadan tarafsızca okuduysak , kitaba bayılmamak için bir sebep yok bence.
Bir kaç sene önce Twilight /Alacakaranlık serisi de benzer bir “Ahhhh Edward!” durumu yaratmıştı bünyelerde. Gerçi o kitaplarda vampir/kurtadam olayları olduğu için Grinin Elli Tonu’nu okuyan bir çok kişi bu seriyi okumamıştı ama bugün biliyoruz ki bu kitapta aslında Twilight’ın yetişkin versiyonu olarak yazılmış.
Ama işte bugün karşımızda kapı gibi bir Christian Grey gerçeği duruyor. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamamış diğer kitapları da internetten bulup okumuştum. Ve şöyle söyleyebilirim toplamda 1500 küsur sayfanın üzerindeki üçlemeyi yaklaşık 5-6 günde bitirmiştim…

"YÜREGIN KRALIÇESI" - JUDITH McNAUGHT

Blogumdaki ilk yazar incelememi en sevdiğim yazarlardan biri olan Judith McNaught ile yapmak istedim. Bu yazım ayrıca Blogum Dergisi Şubat 2013 sayısında da yayınlandı. Dergiye  buradan ulaşabilirsiniz. Ve işte karşınızda ilk yazar incelemem : 
Judith Mc Naught (Kısaca JM) nam-ı diğer Yüreğin Kraliçesi  Hani bir gün bir kitap okudum hayatım değişti derler ya...İki sene kadar önce benim hayatım değişmese de okuduğum bir kitap hiç bilmediğim bir dünyaya adım atmama vesile oldu. Bir daha da çıkamadım o büyülü dünyadan. Okumayı ilk öğrendiğim yıllardan beri deli gibi kitap okuyan ben, bu türü hiç duymamış olmanın hissettirdiği cahilliğime mi yanayım yoksa bu zaman kadar böyle güzellikleri kaçırdığıma mı yanayım bilemedim açıkçası. Neden mi bahsediyorum? Bir zamanlar benim dahi burun kıvırdığım, çoğu insanın küçümsediği Aşk Romanlarından tabii ki. Bugün bu yazımda da hem biraz aşk romanlarını (romansları) hem de en sevdiğim yazarını tanıtmaya çalışacağım. Belki de bu yazıyı okuyan biri öny…

Orta Çagda Ne Giysem : TUDOR DÖNEMI

Bir gün bir bakmışız zaman makinası icat edilmiş ve benim gibi historical meraklıları da atlamışız bu makinelere hoooop eski zaman İngiltere'sine gitmişiz. Üzerinizde kot pantolon ve sandaletlerle cadı sanılıp yakılmak ya da kafir sanılıp başınızın kesilmesini istemiyorsanız "Orta Çağda Ne Giysem" isimli yazı dizimi mutlaka takip edin. Söz konusu olan can güvenliğimiz arkadaşlar olay çok ciddi yani. :)